Čím více čistoty, tím více alergií

Podle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO), 1-3 procenta všech dospělých a 4-6 procent všech dětí na celém světě jsou alergičtí na alespoň 1 ze 70 alergenních potravin.

Nedávný výzkum ukázal, že střevní bakterie mohou být zodpovědné za nadměrné imunitní odpovědi, a to od celiakie až po potravinové alergie a citlivost na potraviny.

Potraviny spojené s nejtěžšími reakcemi zahrnují lepek, mořské plody, vejce, arašídy, sóju, mléko a ořechy.

Jak uvádí Americká společnost pro mikrobiologii (ASM):

    “Alergie jsou způsobeny hyperaktivní imunitní reakcí na cizí částice či proteiny, které tělo mylně považuje za hrozbu.

    Existuje několik teorií o tom, proč se to stane. Hygienická hypotéza je nejrozšířenější.  Ta předpokládá, že důvodem zvýšeného množství alergií je moderní přístup k antimikrobiálním látkám a posedlost dezinfekčními prostředky.

    Být “příliš čistý“ v konečném důsledku vede k nedostatečnému mikrobiálního osídlení v raném věku. Mikroby jsou nezbytné pro rozvoj normálního imunitního systému (a tedy i pro normální imunitní odpověď na nepatogenní látky).

    Děti narozené s nízkou úrovní bifidobakterií mají vyšší riziko vzniku alergií. Přítomnost určitých dobrých bakterií v kojeneckém věku je důležitá z několika důvodů.

    Nejen, že tyto bakterie mají vliv na zdraví samy o sobě, ale i v interakci s jinými mikroby podporují zrání T-buněk u dětí. Bez této interakce dítě zůstává se sníženou imunitní funkcí. Jak poznamenal ASM:

    '... Kolonizace mikroby brzy v dětství i později v životě se zdá být velmi důležitá při prevenci alergie, ale je to tvrdým oříškem pro generaci, která vyrostla ve víře, že čím je to čistší, tím je to lepší, a sterilní je nejlepší.'“
Zdroj: mercola.com

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související články: 

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Ctibor Holohlavý
  Ctibor Holohlavý (anonym)

  Ty alergeny jsou staré i nové jak ty more...neboj se toho najdu si tě a budeš alergení.

  Říj 19, 2016
 • Obrázek uživatele Luky
  Luky (anonym)

  Ano, jiste jsou cisla velice vysoke a nebezpecne. Potravinova alergie ale neni ta nejrozsirenejsi... Sepsasli jsme 20 ruznych, ktere se v CR objevuji nejcasteji, vcetne lecby a prevence.. Clanek zde - https://www.slimming.cz/alergie-2/

  Srp 07, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama