Chronické onemocnění ledvin (CKD) a chudokrevnost

Chronické onemocnění ledvin je charakteristické postupným zhoršováním funkce ledvin kvůli jejich poškození jinými chorobami, jako jsou například hypertenze, diabetes nebo autoimunitní onemocnění. (3) Celosvětově postihuje chronické onemocnění ledvin zhruba každého desátého člověka. (4) V Evropě chronickým onemocněním ledvin trpí dokonce každý osmý člověk (4).

Podle údajů ze Spojeného Království trpí každý pátý pacient s chronickým onemocněním ledvin chudoktrevností- anémií, přičemž u nejtěžších případů chronického selhání ledvin (stádium 5), má anémii každý druhý pacient. (1) Podle odhadů budou do roku 2040 chronická onemocnění ledvin 5. nejčastější příčinou předčasného úmrtí. (5) Chronické onemocnění ledvin je celosvětově závažným zdravotnickým problémem, který je potřeba urgentně řešit.

Anémie je běžnou komplikací chronických onemocnění ledvin (6), protože selhávající ledviny nejsou schopny produkovat dostatek hormonu erytropoetinu, což vede ke zhoršení citlivosti organismu na pokles koncentrace kyslíku v krvi. Navíc v důsledku chronického zánětu dochází ke zvýšení koncentrace hormonu hepcidinu v krvi a ke snížení hladiny železa v krvi. Anémie je spojena s morbiditou i mortalitou dialyzovaných i nedialyzovaných pacientů a její prevalence a závažnost se postupně zhoršuje, spolu s tím jak se zhoršuje funkce ledvin. (7) Anémie způsobená chronickým onemocněním ledvin zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, dále zhoršuje funkci ledvin a negativně ovlivňuje kvalitu života pacientů. (8-10)

Příznaky chudokrevnosti jsou nedostatek energie, únava a dušnost (2), což negativně působí jak na pacienty v práci, tak doma. Výsledky průzkumu naznačují, že tyto příznaky ovlivňují každodenní život 83 % pacientů, a v průměru vedou k tomu, že každý měsíc jsou více než 8 dnů v pracovní neschopnosti. A téměř polovina pacientů (44 %) uvedla, že musela v práci skončit úplně. Kromě práce více než dvě třetiny (67 %) pacientů uvedlo, že potřebují pomoc v domácnosti, což je dalším důkazem toho, jak anémie u pacientů s chronickým onemocněním ledvin, negativně ovlivňuje kvalitu života.  Více než polovina pacientů (57 %), kteří se průzkumu zúčastnili, uvedla, že onemocnění hraje v jejich každodenním životě hlavní roli, a 41 % pacientů uvedlo, že kvůli svému onemocnění mají pocit sociální izolace.

Názory pacientů, nefrologů i  dalších odborníků, které zazněly na panelové diskuzi uspořádané společností Astellas, společně naznačují, že nefrologové by se měli snažit lépe porozumět duševní i fyzické zátěži, které musí pacienti s anémií vyvolanou chronickým onemocněním ledvin čelit a současně se musí v léčbě snažit více zaměřit na zlepšování kvality života pacientů.

ODKAZY NA ZDROJE

1 Dmitrieva O, de Lusignan S, Macdougall IC, et al. Association of anaemia in primary care patients with chronic kidney disease: cross sectional study of quality improvement in chronic kidney disease (QICKD) trial data. BMC Nephrol 2013;14:24.

2 National Kidney Foundation. Anemia and Chronic Kidney Disease. Available from: https://www.kidney.org/atoz/content/what_anemia_ckd. [Citováno: červen 2020.]

3 Ojo A. Addressing the Global Burden of Chronic Kidney Disease Through Clinical and Translational Research. Trans Am Clin Climatol Assoc 2014;125:229-246.

4 International Society of Nephrology. Chronic Kidney Disease. Global Kidney Health Atlas 2017. Available from: www.theisn.org/global-atlas [Citováno: červen 2020].

5 Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME). Findings from the Global Burden of Disease Study 2017. Seattle, WA: IHME, 2018. Available from: http://www.healthdata.org/sites/default/files/files/policy_report/2019/G... [Citováno: červen 2020].

6 McClellan W, Aronoff SL, Kline Bolton W, et al. The prevalence of anemia in patients with chronic kidney disease. Curr Med Res Opin 2004;20:1501-1510.

7 Stauffer ME and Fan T. Prevalence of Anemia in Chronic Kidney Disease in the United States. PLoS One 2014;9:e84943.

8 Mohanram A, Zhang Z, Shahinfar S, et al. Anemia and end-stage renal disease in patients with type 2 diabetes and nephropathy. Kidney Int 2004;66:1131-1138.

9 Weiner DE, Tighiouart H, Stark PC, et al. Kidney disease as a risk factor for recurrent cardiovascular disease and mortality. Am J Kidney Dis 2004;44:198-206.

10 Eriksson D, Goldsmith D, Teitsson S, et al. Cross-sectional survey in CKD patients across Europe describing the association between quality of life and anaemia. BMC Nephrol 2016;17:97.

MK, Zdroj: PROTEX

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama