Chronická onemocnění ledvin a selhání ledvin

Pět procent obyvatel Česka má významně sníženou filtrační funkci ledvin, nejčastěji v důsledku cukrovky, vysokého tlaku nebo poruchy prokrvení ledvin. Tito lidé jsou více ohroženi infarktem a mrtvicí a také selháním ledvin, které vyžaduje léčbu dialýzou či transplantaci.

Na chronické selhání ledvin ukazuje přítomnost bílkovin v moči a zvýšené hladiny kreatininu v krvi, z nichž se dá vypočítat filtrační funkce ledvin. Odhalit chronické onemocnění ledvin tímto vyšetřením včas je snadné, přesto u většiny pacientů zůstává nemoc neodhalena.

Screening by se podle předsedy České nadace pro nemoci ledvin profesora Vladimíra Tesaře měl soustředit na nemocné s vysokým rizikem chronického onemocnění ledvin, což jsou lidé s cukrovkou a vysokým tlakem, obézní, kuřáci, lidé nad 50 let a členové rodin, kde se už selhání ledvin vyskytlo.

U pacientů s chronickým onemocněním ledvin lze selhání ledvin předejít, když se podaří snížit jim krevní tlak, užívají lék na omezení úniku bílkovin močí, kontroluje se jim hladina krevního cukru a tuku, zbaví se nadbytečných kilogramů a přestanou kouřit.

Až u třetiny pacientů je chronické onemocnění ledvin zjištěno, teprve když jim ledviny selžou a oni se neobejdou bez dialýzy.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Marie ganocaffe"seznam.cz
    Marie ganocaffe... (anonym)

    Ozdravte si celé tělo a přejdete tak mnohým nemocem. Nabízím info o produktech s houbou Reishi.

    Kvě 10, 2009

Přidat komentář

Reklama

Reklama