Chrápání může nasvědčovat poškození mozku

Odborníci z Velké Británie tvrdí, že chrápání může být někdy znamením problému vedoucímu až k poškození mozku a ztrátě paměti. Obyčejná porucha dýchání při spánku tak nemusí znamenat jen akusticky nepříjemné chrápání, ale také ztrátu mnoha mozkových buněk. Nová studie pak vysvětluje, jak souvisí chrápání s pamětí a poruchami učení.

"Samotné chrápání je fyzikální jev. Zvuk vzniká rozechvíváním jazyka nebo měkkého patra, které se uvolní a částečně ucpou dýchací cesty. V noci se chrápající člověk často probouzí a odfrkne. Stane se tak v momentě, kdy jeho tělo začne trpět nedostatkem kyslíku. To se stává nezřídka několikrát během noci. Špatné zásobení těla kyslíkem provází také špatná kvalita spánku. Chrápající se probouzí unavený a nedospalý," uvedla doktorka Mary Morellová z Národního institutu pro výzkum srdce a plic při Královské londýnské univerzitě.


Morellová zkoumala mozkové funkce celkem u čtrnácti dobrovolníků. Sledovala noční mozkovou aktivitu sedmi chrápajících a sedmi zdravých osob.


"Lidé postižení nočními dýchacími obtížemi měli v oblasti hippocampu, tedy jednoho z paměťových center, méně šedé hmoty než osoby zdravé. Právě hippocampus je tou částí mozku, která hraje rozhodující roli v procesu pamatování," řekla doktorka.


"Co mě zarazilo je, že stačilo tak málo lidí, aby se moje hypotéza tak jasně prokázala. Všech sedm chrápajících mělo mnohem méně šedé hmoty v oblasti hippocampu než sedm zdravých osob. A je tak jisté, že chrápání může poškozovat mozek a snižovat schopnosti pamatovat si," dodala Mary Morellová.

Zdroj: PLUS

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele moribundus
  moribundus (anonym)

  Ono je to s tím chrápáním trochu jinak, ale proč kazit paní doktorce radost, když si myslí, že na něco přišla.

  Zář 19, 2003
 • Obrázek uživatele Chrápoň
  Chrápoň (anonym)

  Jo, jo, proto je můj manžel tak zapomnětlivý :-)

  Zář 25, 2003
 • Obrázek uživatele jsem také lékař,
  jsem také lékař, (anonym)

  ale paní doktorka (existuje-li a nejde-li o fikci rádo-by vzdělaného redaktora)podle své hypotesy (kterou si tak snadno a rychle potvrdila)určitě chrápe velmi moc a šedé hmoty mozkové ubývá... Souhlasím s Moribundusem, je to opravdu trochu jinak. J.Z.

  Říj 19, 2003
 • Obrázek uživatele Hano,
  Hano, (anonym)

  Tak to by můj muž musel...ty debilko, musíš tu svojí dealeřinu cpát všude? A jen tak mimochodem, kdyby mě děti chrápali od 11 let, zajdu na ORL, v těchto případech to svědčí na zvětšené nosní mandle a nebudu dětem kapat do nosů nějaké sračky.

  Dub 15, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama