Reklama

Cévní chirurgie

Problémy s cévami trápí většinu dospělých. Přispívají k nim kouření, strava plná cholesterolu, vysoký tlak, cukrovka a málo pohybu

Primář oddělení cévní chirurgie Nemocnice Na Homolce docent Petr Štádler uvedl, že Homolka opravuje zúžené, zavřené či rozšířené tepny a je největším specializovaným pracovištěm v ČR. Ročně dělá až 1500 cévních operací, přijímá pacienty z ČR i ze zahraničí.
    “Dobře propracovaným postupem je zavádění drátěných trubiček potažených cévní protézou do výdutí aorty,“ řekl. Oddělení dělá třetinu operací v ČR.

    Aorta vede okysličenou krev do těla. Pokud je oslabena, pod tlakem krve se rozšíří. Stěna může být ztenčená po zranění nebo nemoci, vliv má i dědičnost. Pokud praskne, ohrožuje prudké krvácení pacienta na životě. Asi polovina jich zemře dřív, než se dostanou do nemocnice.

    “Výduť dlouho narůstá bez příznaků. Někteří štíhlejší pacienti ji objeví jako pulzující bouli v břiše,“ uvedl primář. Příznakem hrozícího prasknutí je tupá bolest v břiše, která se šíří v zádech a na hrudníku. Menší výduť stačí kontrolovat. Operace se dělá, až když je riziko prasknutí vyšší než riziko operace. Homolka operuje výdutě také za pomoci robota.

    Cévní chirurgové léčí i nedokrevnost dolních končetin. Vedoucí lékař jednotky intermediální péče Petr Šedivý řekl, že kvůli zúžení aorty, pánevních tepen a tepen dolních končetin aterosklerózou jsou svaly hýždí, stehen a lýtek málo prokrveny. Projevuje se to narůstající bolestí ve svalech při chůzi, časem i v klidu a v noci. Na špatně prokrvené kůži se tvoří vředy, hrozí odumření části končetiny.

Reklama

    Léky zabrání zanášení tepen a srážení krve. Důležitý je pohyb, stačí běžná chůze, při ní se vytvoří nový krevní oběh, který obejde zúžená a ucpaná místa. Je také možné při angioplastice balonkem místa zprůchodnit.

 
    Cévní chirurgové léčí také nedokrevnost mozku, působí ji zúžení krčních tepen. To může vést k cévní mozkové příhodě. Léčí se tak, že se tepna na krku otevře a speciální lopatkou se odstraní aterosklerotické pláty.

 
    “Operace není složitá, bohužel se asi u poloviny pacientů problém odhalí až při vzniku cévní mozkové příhody. Jako prevence by bylo vhodné lidem nad 55 let jednou za tři až pět let sonograficky vyšetřit krční tepny. Zjistí se jejich stav a případně včas zahájí léčba,“ shrnul Šedivý.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

dashen (Pá, 29. 1. 2016 - 01:01)
Je tady někdo kdo má po operaci aneurysma=výdutě břišní aorty?, nebo někdo se zkušeností s někým z rodiny? Prokrvují se dostatečně dolní končetiny? Ovlivnilo to cévy DK a chůzi? Jak se pacienti cítí? Pomohla jim operace? Manžel má před operací, hledám informace a vaše zkušenosti. Děkuji. D.
Reklama