Reklama

Zdravotnická turistika v EU

Evropané by již brzy mohli cestovat za léčením za hranice a ještě by náklady za ošetření platil jejich stát. Vyplývá to z návrhu, který dnes ve Štrasburku představil evropský komisař pro zdraví a ochranu spotřebitele Markos Kyprianu. Ten počítá s tím, že by EU v dohledné době přišla se seznamem, který by vyjmenoval čekací doby na operace či náklady na léčení v jednotlivých zemích unie. Pacient by si pak mohl jen vybrat.

Takzvaná zdravotnická turistika sice funguje již nyní, ale pacienti si většinou musejí veškeré náklady na ošetření hradit sami. Výjimkou nejsou ani Britové, kteří s oblibou cestují do České republiky a dalších zemí střední a východní Evropy za zubařem. Mohou tak ušetřit až desetitisíce korun.


Otevření "trhu se zdravotnictvím" se dosud bránila řada členských států EU. Tvrdí, že by je placení nákladů za léčení jejich obyvatel v jiné zemi finančně zruinovalo. Kyprianu si je údajně takového rizika vědom a počítá s tím, že platby za ošetření v zahraničí bude třeba částečně regulovat.

Pacienti by tak pravděpodobně mohli cestovat jen za ošetřením do země, která nabízí stejné zdravotnické služby jako země jejich původu a ošetření zde je cenově srovnatelné. Pokud by si nemocnice za hranicemi za léčení účtovaly více než zdravotnická zařízení ve státě odkud jejich klient pochází, musel by si pacient připlatit "ze svého".

Na takovém systému by vydělali především pacienti, které trápí dlouhá čekací doba na jednotlivé operace. Pouze by si vybrali zemi, kde je čekací doba kratší, a mohli by se tam nechat ošetřit.

Právě čekací doba na operace v zemích Evropské unie se již několikrát dostala až k evropskému soudnímu dvoru. Ten podle deníku Financial Times vyhověl například Britce Yvonne Wattsové, kterou dlouhá léta trápily problémy s kyčlí. Na výměnu kyčelního kloubu se však ve Velké Británii čeká příliš dlouho, a tak se žena vydala za operací do Francie. Po svém příjezdu neváhala a Británii zažalovala a požadovala po ní uhrazení nákladů za ošetření. Se svojí stížností nakonec uspěla. Soud totiž uznal, že doba čekání na operaci v Británii byla "nepřiměřená".

Reklama

Kdy by se zdravotnický trh mohl plně otevřít, není jasné. Není totiž vůbec jisté, že by se skutečně otevřel. Jeho liberalizaci sice podporuje Evropská komise, ale proti stojí některé členské státy, bez jejichž souhlasu bude Kyprianova představa jen těžko uskutečnitelná. Evropská komise však slibuje, že konkrétní návrhy budou známy již v příštím roce.


Michal Půr - ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama