Reklama

V Íránu kvete obchod s krásou

Zvětšení ňader? Prodloužení vlasů? Opálené tělo? Tohle všechno už podstoupila Zíba v islámském Íránu, kde by měla žena ukazovat jen tvář a ruce a kde oděv, který nosí na veřejnosti, musí skrývat její křivky, píše agentura Reuters.

Podle islámského práva šaría, zavedeného po islámské revoluci v roce 1979, musí ženy povinně nosit čádor - hábit, který je halí od hlavy k patě. Ty, které toto pravidlo poruší, riskují pokutu, zbičování nebo vězení.


Ani to ale neodrazuje módy dbalé Íránky, pěstící si vzhled. Stále více se jich obrací na plastické chirurgy a nechává si vylepšit nos, upravit oční víčka, zvětšit ňadra nebo odstranit faldíky.


V íránské metropoli Teheránu vyrostly jako houby po dešti desítky center krásy, včetně lázní a salónů, slibujících zlepšení vzhledu příslušnic něžného pohlaví. Pětadvacetiletá studentka umění Zíba si nechala upravit nos a vylepšit poprsí.


"Teď chci být opálená a vypadat atraktivněji," říká v čekárně lázní na severním okraji Teheránu.


"Chodím sem dvakrát týdně," přiznává Faríba, čtyřiatřicetiletá žena v domácnosti, která stejně jako mnohé další nechce prozradit své příjmení. "To, že nosíme čádor, ještě neznamená, že bychom neměly pečovat o svůj vzhled."


Do těchto lázní chodí až 40 zákaznic denně, zvláště pak v létě, kdy se pořádá více večírků, vysvětluje manažerka Sára. "Mám také zákaznice, které nosí čádor. Na soukromých party chtějí vypadat hezky. Jakékoliv podnikání související se vzhledem Íránek vynáší pěkné peníze," dodává. "Nabízíme služby jako masáže, opalování či čistění pleti."


V zemi, kde se svobodní muži a ženy nesmějí mísit a ženy musejí respektovat islámský kodex oblékání, vynakládá dentistka Šokúfeh Molaiová na zkrášlení svého vzhledu v přepočtu asi 15.000 korun měsíčně. "Musím vypadat svěže a krásně, abych si udržela manžela," vysvětluje tato pětatřicetiletá žena. Za jedno opalování dá zhruba 215 korun.


Zatímco si na tvář prsty s pěstěnými nehty nanáší speciální krém za téměř 5000 korun, kritizuje íránské zákony za to, že neposkytují ženám dostatečnou oporu.


Podle islámského zákona si muž smí pořídit čtyři stálé manželky a stejně tolik "dočasných manželek" prostřednictvím církevních kontraktů, které mohou trvat od několika hodin po několik let. Ženy vstupující do dočasných manželství jsou rozvedené nebo vdovy.
S tím ostře kontrastuje fakt, že ženy musejí mít souhlas manžela, chtějí-li pracovat nebo cestovat do zahraničí, a mají mnohem menší práva než muži pokud jde o rozvod či opatrovnictví dítěte.


Ale vzhledem k tomu, že vysokoškolsky vzdělané ženy mají v Íránu nad muži početní převahu, mají větší práva a příležitosti než ženy v mnoha jiných blízkovýchodních státech. Mnohé Íránky vedou vlastní firmy a zastávají řídící funkce. Mohou vykonávat téměř jakoukoliv profesi - s výjimkou soudcovské a prezidentské.


Podle socioložky Mahtab Sarvaríové stále více žen platí za vylepšení vzhledu ve snaze dosáhnout zlepšení své role ve společnosti. "Íránky se stávají stále nezávislejšími. Pěstění vlastního zevnějšku je součástí tohoto procesu," vysvětluje.
Na plastické chirurgy se neobracejí jen bohatí, ale i ženy z rodin s nižšími příjmy.


"Hezká tvář mi dodává sebedůvěru, protože to je jediná část těla, kterou mohu vystavovat na odiv," vysvětluje třicetiletá Hastí, žena v domácnosti ze střední vrstvy. Prodala prý auto, aby získala téměř 98.000 korun na vylepšení nosu.


Plastický chirurg Mitra Chalílí prozradil, že botoxové injekce jsou velice populární dokonce i mezi Íránkami s nižšími příjmy. "Ženy ze všech společenských vrstev si přejí vyhladit vrásky. Stojí to kolem 4000 korun," říká Chalílí.


Kosmetická operace prsou, která stojí až 195.000 korun, je pro Íránky ze střední vrstvy příliš drahá, uvádí chirurg, který si nepřál být jmenován. "Ale dělám nejméně dvě takové operace denně."


Zkrášlující chirurgické zákroky nejsou jediným způsobem, jak být krásnější a v lepší formě. Vlasové studio Džam-e Džam nabízí "těm, kdo chtějí vypadat jako západní celebrity", za 19.500 korun prodloužení kštice.


"Vypadám teď jako Angelina Jolieová. Delší a hustší vlasy jsou známkou krásy," říká pětadvacetiletá dcera podnikatele Marjam.


Zdroj: ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Reklama