Reklama

Jet lag

Co je to Jet lag? Syndrom, kterým trpí ti, kteří překonají v krátké době směrem na východ nebo západ, jedno nebo dvě časová pásma. Navrhnu vám některé metody, kterými se lze těmto nepříjemným příznakům vyhnout.

Jestliže se na podobný let připravujete, snažte se především letět ve dne. Strávit noc sezením v letadle (to platí i pro autobus) silně zvyšuje únavu a intenzitu změn, které postihují vaše vnitřní biologické hodiny. Na palubě letadla jezte méně, vyhýbejte se alkoholu, pijte hodně vody a pohybujte se po kabině, jak nejvíce můžete.

Když přijdete na místo, nezoufejte, že ztratíte den nebo dva tím, že budete více spát. Odpočívejte co nejvíce, jezte málo a vyhněte se alkoholu a šetřete se, dokud se vaše tělo nepřizpůsobí novému času.

Z praktického hlediska je to vše, co můžete v této situaci udělat. Některé příznaky jsou nevyhnutelné a platíte jimi za to, že jste se tak vzdálili svému domovu.

Jestliže tento jednoduchý systém nefunguje a vy trpíte vždy při překročení více časových pásem, řiďte se radami Výzkumného leteckého centra, podle kterého příznaky jet lag nejsou jen známkou nedostatku spánku.

Příčinou poruch je skutečnost, že vaše tělo pokračuje ve svých funkcích jako by byl den, i když je ve skutečnosti noc, a opačně. Když nebudete dělat více, než jsem vám navrhl, potrvá tři až čtyři dny, než se vaše tělo přizpůsobí, a během této doby se budete cítit špatně. A totéž v modrém můžete očekávat, až se vrátíte domů. Pracovníci centra však navrhují metodu, která spočívá v rychlém posunutí biologických hodin. Je založena na tom kolik, kdy a co sníte.

Program začne tři dny před cestou. Tento den budete hodovat. (Co, to vysvětlím později.) Další den budete hladovět. Den před odjezdem znovu hodujte. Nakonec v den odletu jezte málo. Existuje několik vědeckých zdůvodnění tohoto postupu, jak tento dietní režim působí na emzymatickou aktivitu, jak zvyšuje zásoby cukru v játrech a podobně, což vyžaduje poměrně složitý výklad.

Prakticky se metoda provádí následujícím způsobem:

V "hodovních" dnech má být snídaně i oběd bohatý na bílkoviny, a to především na maso, vejce a na bílkoviny bohaté luštěniny. Nepijte kávu mezi 15. až 17. hodinou. Při večeři zvyšte podíl uhlovodanů a z nich hlavně těstovin, brambor, škrobovin a cukroví. To vám pomůže usnout. (Pozor, není vhodné pro diabetiky.)

Ve dny určené pro "hladovění" neznamená nejíst absolutně, pouze podstatně snížit příjem, jezte zeleninu, například ve formě salátu, polévku, suchý chléb, ovoce, a pijte šťávy. Jako předchozí den nepijte ve stejnou dobu kávu.

Na den odletu připadá hladovění. Jestliže letíte směrem na západ, například z Prahy do New Yorku, stačí hladovět jen půl dne a do oběda se má vynechat káva. Směřuje-li váš let směrem na východ, je nutné hladovět po celý den a káva se doporučuje v době mezi 16. až 23. hodinou.

 V letadle se pokuste spát, pokud můžete. To zabrání vzniku kocoviny následující den. Nepijte v letadle žádný alkohol, i když jej nabízejí zadarmo. Důležitý je další den přistání, probuďte se okolo sedmé hodiny ranní a bohatě se nasnídejte, vezměte si maso, vajíčka a jiné bílkoviny, pak se pokuste již neusnout. Choďte po kabině, bavte se něčím, abyste neusnuli. Jakmile doletíte, jezte podle místního času a až večer jděte spát, nespěte hned během dne po doletu. Doporučuje se načerpat určitou spánkovou "rezervu" v průběhu několika dnů před odletem. I když se tento návod zdá složitý, je v podstatě jednoduchý a osvědčí se zvláště těm, kteří častěji létají.

 

Autor: tj

Reklama
Reklama

Komentáře

Radim (Út, 20. 1. 2004 - 10:01)
Na me nemaji lety na zapad skoro zadny vliv, coz se vubec neda rici o letech na vychod. Odletam z Parize kolem 10 rano a v 8 vecer jsem u cile rekneme v Atlante. Mistniho dcasu jsou 2 odpoledne. Zustanu vzhuru do 8 do vecera (4 hodiny rano pro me) a pak se poradne vyspim. Je to podobne jako po dlouhem vecirku. Zadny velky problem.

Ale jetlag spojeny s letanim na vychod je uplne neco jineho. Daleko horsi. Lety jsou pres noc, clovek prijede do Evropy brzo rano, vsichni mistni jsou svezi a vyspali, zatimco pro me jsou 3 hodiny rano a spal jsem 2-3 hodiny max. Pak ma clovek sednout do auta a ridit...
Tom (Čt, 18. 10. 2007 - 18:10)
Já to mám uplně stejně. Řekl bych že to může souviset s tím, jestli je člověk noční sova, nebo raní ptáče...
maky (Čt, 1. 11. 2007 - 14:11)
stalo se vam nekomu, ze jste se vratili zpet, kdy doma mate o 7 hodin mene a nejde se vam srovnat? uz 4 dny se mi stale toci hlava a ne a ne to prestat. je to normalni?
vilemina (Po, 26. 11. 2007 - 13:11)
Opakovane jsem si vyzkousela, ze na zapadni cas se adaptuji zcela bez problemu, presne jak popisuje Radim, je mi jako po flamu. Ale ty navraty domu:-( Trva mi i tyden, nez posun zase srovnam. Nepomaha nic, ani ty dobre minene rady dodrzovat aktualni cas a zvysit prijem tekutin a vitaminu. Asi to tak ma kazdy.
macy (St, 5. 12. 2007 - 13:12)
Je to tak, souhlasim s Radimem a Vileminou. Mam to stejny.... na zapad pomerne rychla adaptace, jen unava jako po delsim vecirku, ale na vychod totalni vycerpani trvajici nekdy i tyden... Nejhorsi je to se dvema malymi detmi, coz jsme absolvolali ted pred par dny. Uz jsme 4.den doma a stale vecer spatne usiname a budime se rano kolem desate... A to nemluvim o tom, jake jsme "zombie" pres den. Ale asi to ma skutecne kazdy.
Sona (St, 5. 12. 2007 - 20:12)
Jestli muzete, poradte.Manzel a deti miluji Karibik a ja ho nesnasim . Prvni 2 dny po priletu do dom.rep. jsem ok, ale pak jsem 7-10 dnu k nepouziti. Toci se mi hlava, usinam ve stoje, jsem strasne vycerpana , je mi zima a trpim jako zvire a tesim se domu. A pravidelne kolabuji, je jedno kde a pak litam do doktorech. Super dovolena. Jestli nenajdu radu, za par tydnu me to ceka zase. Zajimave je, ze po navratu domu se prizpusobim bez problemu. ...tak co s tim? kdo muze pomoct napiste prosim sona.pokorny"seznam.cz
hanna (Po, 25. 8. 2008 - 03:08)
Pokuste se sehnat Melatonin ( kupuji ho v USA) netusim zda se dostane v Praze, ale snad ano.
Ten velmi pomaha pri Jet Lag. Krati to dobu na minimum.
Paklize letim prez ocean do Prahy, v letadle zasadne nepiji alkohol (pouze vodu) a po priletu si beru Melatonin. Staci jedna sublingual tabletka denne.
Vse se mi upravi behem 3 dnu.
Návštěvník (Po, 25. 8. 2008 - 12:08)
V Čechách se melatonin nesežene,bohužel.
Pavel (Čt, 16. 4. 2009 - 23:04)
Da se sehnat, staci zadat napriklad do seznam.cz.
Doc.Streda (Pá, 12. 6. 2009 - 13:06)
Melatonin je pro zkrácení pásmove nemoci (jet lag) na minimum nejlepší. Je však důležité přesné načasování. Proto je výhodnější než tablety stimulovat tvorbu vlastního melatoninu v těle. Aktivuje ji např.světelná terapie. Na doktorka.cz jsem si všiml nabídky fotonyxového přístroje Biostimul, který je právě pro takovou terapii určen. Aktivaci melatoninu zvýšíme svícením do v silně prokrvených tkáních, např. na vnitřní straně kolena.
Jitka (St, 15. 1. 2014 - 22:01)
Mám to stejně jako Radim a ostatní. Je to hrozný po příletu na východ. Melantonin jsem ještě nevyzkoušela, beru si prášky na spaní, abych večer usnula. Jinak bych asi umřela... Trvá to cca týden, pak už je to dobrý.
Jitka (St, 15. 1. 2014 - 22:01)
Jo a ten návod v článku s tím hodováním a půstem je úplný nesmysl, vůbec se s tím neobtěžujte, absolutně to nefunguje!!!
Roman (Pá, 7. 2. 2014 - 22:02)
Navraty ze zapadu do Evropy jsou hodne znicujici,5 dni se vzdy davam do normalu,cesta na zapad me vubec nevadi.
Reklama