Český chirurg Pomahač chce provádět transplantace nohou

Známý český chirurg Bohdan Pomahač chce provádět transplantace nohou. Uvedla to dnes Česká televize (ČT). Transplantace nohou je velmi obtížná, například první transplantaci obou nohou provedli poprvé až v roce 2011 lékaři ve Španělsku.

Pomahač, který působí v americkém Bostonu, v minulosti jako jeden z prvních provedl úspěšně transplantaci obličeje a má zkušenosti i s transplantováním rukou.

    Pomahačovým cílem je nahradit transplantacemi protézy nohou. “Nám to pomůže zjistit, jestli ty nohy (od dárců) opravdu jsou, nebo nejsou lepší než protézy, a do jaké míry. Už máme připravené vědecké protokoly, takže je to víceméně otázka výběru správných pacientů, se kterými začneme,“ řekl televizi. Podle Pomahače také odpadne díky možnosti transplantací stres, kdy se doktoři snaží co nejdříve po úrazu zachránit nohu pacienta.

    Takové operace by mohly pomoci třeba obětem nedávného bombového atentátu, který se stal právě v Bostonu. “To je obrovská naděje v jejich životě a pacientů jim podobných, kteří během hodiny ztratí něco tak důležitého, jako jsou ruce nebo nohy,“ míní Pomahač. Český lékař navíc usiluje o nejvyšší metu v oboru transplantací, a to vytvoření “stavu tolerance“, kdy i bez léků tělo pacienta neodmítá tkáň od dárce, uvedla ČT.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele DUŠE
  DUŠE (anonym)

  MNE TÝRÁ,DOPŘÁVÁ MI MNOHO ŘEVU V MÉM DOMĚ... Proč! Cituji DUŠI LUMPA!= DEJ MI VŠECHNU SVOJI SÍLU,DEJ MI TVOJI RAKEV,NEBO!! BĚDA TOBĚ!!

  Srp 22, 2013
 • Obrázek uživatele TŘÍSKA
  TŘÍSKA (anonym)

  DEJ SE S TEMA KECAMA REJPAT V PRDELI.

  Srp 23, 2013
 • Obrázek uživatele čtenář
  čtenář (anonym)

  Článem mě zaujal a pana doktora znám, článků o něm je hodně. Jenže vzpomínám, jak někomu v Austrálii transplantovali ruku nebo snad dokonce obě ruce. Po určité době dotyčný požádal o amputaci. Musel totiž brát dost silné léky na potlačení imunity, v důsledku pak pro něj bylo lepší být bez ruky (asi jedné, bez dvou by zřejmě kalkuloval jinak). Potíže mají i lidi při transplantacích orgánů, zadarmo to vůbec není. Bez ruky lze být a bez nohou lze i chodit a sportovat. To potlačování imunity je snad ještě větší než u orgánů. Bez orgánů žít nelze nebo velmi ztíženě, např. dialýza ap. V článku píšou, že by pak po nehodě nemuseli zachraňovat vlastní ruce či nohy. To je nesmysl. Vlastní orgán je vždy výrazně lepší řešení než transplantace od někoho jiného. Zde hrozí leda nižší funkčnost než před úrazem. Potlačení imunity a jeho důsledky asi stojí za to lidem se znetvořenými obličeji. Být bez obličeje je společnesky velký problém. Nemít jednu ruku nebo obě nohy, tak s tím mezi lidi chodit jde.

  Srp 23, 2013
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Tak já chci vyměnit mé nohy s celulitidou za nové, dlouhé a štíhlé.... jako má Kobzanová. To je prosím vtip, chápu důležitost těchto operací pro jiné lidi.

  Srp 26, 2013
 • Obrázek uživatele Isolda
  Isolda (anonym)

  Tristan byl taky pěkná kurva,ale,kam se hrabe na vás,madam.

  Srp 29, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama