Češi užívají zbytečně nadměrné množství léků

Nadměrné užívání léků kritizoval na semináři Léky s rozumem předseda Purkyňovy lékařské společnosti profesor Štěpán Svačina. Na interních odděleních nemocnic se setkává s pacienty, kteří berou 20 až 30 tablet denně. Léky mají od praktického lékaře a od několika specialistů, není neobvyklé, že řada přípravků obsahuje stejnou účinnou látku, nebo mohou v kombinaci způsobit nepříjemné vedlejší účinky.

Ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Zdeněk Blahuta řekl, že už teď mají pacienti řadu možností, jak zjistit, zda neužívají některé léky zbytečně. Na pacientském portálu www.olecich.cznajdou léčivé přípravky a text příbalového letáku. SÚKL dává informace také na facebook a na webu má informační brožury a letáky.

Pacienti se také dozvědí o svém léku od lékaře, měli by se ptát raději víckrát, než ani jednou. Měli by se ptát předepisujícího lékaře, ve vydávající lékárně. To vše může přispět k tomu, že nebudou doma hromadit zásoby léků, nebo dají přednost odpovídající velikosti balení,“ řekl.

Elektronické propojení dat o užívaných lécích v Česku není. Lékař se nemůže podívat, jaké léky pacient užívá. Nefunguje ani koordinační role praktického lékaře, který by evidoval všechny léky, jež pacientovi předepsali specialisté, či je dostal třeba při hospitalizaci.

SÚKL v rámci chystané povinné elektronické preskripce buduje systém aktivního nahlížení do dat pro pacienta i jeho ošetřujícího lékaře či vydávajícího lékárníka. “V první řadě tam budou léky předepsané lékařem, ale dodatečně a poměrně brzo i možnost přidat léčivé přípravky poskytnuté v lůžkové péči. Pacient si bude moci dohledat i přípravky, které si sám koupil pro samoléčbu,“ shrnul Blahuta.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Jana
    Jana (anonym)

    Staří lidé jsou běžně tráveni i více než desítkou léků. U babičky, která dostává pět léků na srdce, jí ty léky způsobují křeče a slabost, takže je nebere. Když to chtěla říci doktorovi, tak jí zarazil, že to musí brát doživotně, a byl tak arogantní, že z toho byla v šoku. Takto tady doktoři tráví lidi. Konečně si toho někdo všiml.

    Srp 11, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama