Češi si mohou udělat test na zvýšené riziko chorob

Od začátku listopadu si Češi mohou nechat udělat test, který zjistí, zda se v jejich genech neskrývá zvýšené riziko vzniku "prakticky veškerých civilizačních chorob". Ve svém tiskovém prohlášení tuto službu slibuje soukromá klinika GHC Genetics sídlící v centru Prahy. Informují o tom Lidové noviny (LN). Uvádějí, že cena za vyšetření má být 10.000 až 20.000 korun.

LN píší, že příchod odnože americké firmy GHC Genetics U.S.A. do České republiky má být krokem k "personalizované" medicíně. "Člověk přijde k lékaři, ten mu nechá udělat genetický test a podle něj bude k pacientovi přistupovat," říká mluvčí společnosti GHC Genetics Tereza Solčányová.


Odborníci, které LN oslovily, však nadšení nesdílejí. Genetik Václav Pačes je překvapen tím, že společnost nejprve vydala prohlášení pro novináře. "Pokud firma své metody a cíle neobhájí před odbornou veřejností, nemůžu ji považovat za solidní," uvedl.


Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (9)

 • Obrázek uživatele 111111
  111111 (anonym)

  Ta cena ale není pro Čechy

  Lis 22, 2007
 • Obrázek uživatele Laďa
  Laďa (anonym)

  díval jsem se na stránky tý firmy, cena je 16 860 pro dospělý, pro děcka ještě o 4000 míň, těch nemocí, co dokážou předpovědět je pěkná řádka. Podle mýho je to dost dobrý, já sice třeba nekouřím, ale kdybych věděl, že mi nad hlavou lítá rakovina plic, nejspíš bych si odpustil i ty dva večery týdně v zahulený hospůdce po basketu.

  Pro 26, 2007
 • Obrázek uživatele Hynek
  Hynek (anonym)

  jestli se nepletu, ta firma je zahraniční, má i nějaké pobočky po Evropě, takže bych její solidnost neposuzoval na základě jejího postupu v naší mrňavý republice, spíš bych se mrknul na výsledky ze zemí, kde už působí. Mně to připadá taky dobrý.

  Pro 27, 2007
 • Obrázek uživatele Beníček A.
  Beníček A. (anonym)

  Taky mi to připadá zajímavé, díval jsem se na stránky firmy a je tam vypsána řada nemocí, které jsou schopni předpovědět. Dovedu si skutečně představit, že na základě těchto informací by byl lékař schopen doporučit každému konkrétnímu pacientovi oblasti, na které by se měl ve svém životě soustředit. Bylo by zajímavé tyto výsledky zohlednit např. při výběru povolání. Rozhodně GenScan považuji za zajímavý produkt.

  Pro 29, 2007
 • Obrázek uživatele Karolka
  Karolka (anonym)

  Nejdřív mi připadalo trochu strašidelný vědět dopředu, že mne čeká třeba rakovina plic, jenže když jsem se nad tím zamyslela, člověk by měl vědět s čím vlastně bojovat. Každý svého štěstí stůjcem sice neplatí na sto procent, ale ve zdraví přístup jednotlivce udělá fakt hodně.

  Led 02, 2008
 • Obrázek uživatele Bohdan Pomalý
  Bohdan Pomalý (anonym)

  Toto téma mne zajímá. Už jste si to někdo nechal dělat?

  Feb 01, 2008
 • Obrázek uživatele Radim
  Radim (anonym)

  Osobně si myslím, že cílem každé firmy je vosáhnout zisku a myslet si, že firmám nabízejícím produkty ve zdravotnictví jde o něco jiného je zcela naivní. Takže pokud firma GHC Genetics má produkt, nabízí ho a najde svou klientelu, je její počínání zcela v pořádku. Vezmu-li, kolik se utretí za různé vitamínové prostředky, nemocenské, léky, které by se případně vůbec nemuseli vydávat kdyby pacienti včas věděli o své nemoci a dodržovali preventivní opatření. Fandím tomu.

  Feb 02, 2008
 • Obrázek uživatele Klára
  Klára (anonym)

  Kamarádka to má, měli nějaké problémy s dcerkou, báli se komplikací - přitáhli si nějaký papír a potom to dlouho probírali s kardiologem. Na základě domluvy vypustili sportovní gymnastiku na kterou chodila a nahradili to tuším plaváním (ale jenom na rekreační úrovni). Mmch - holčina vypadá podstatně spokojeněji.

  Feb 02, 2008
 • Obrázek uživatele Mirek H.
  Mirek H. (anonym)

  Jenom pro zajímavost,před několika málo lety,se cena genetické analýzy prováděné v USA,pohybovala v řádu desítek centů.

  Bře 24, 2008

Přidat komentář

Reklama

Reklama