Celiakie a doporučené potravinové doplňky

Celiakie je způsobená nesnášnlivostí lepku, bílkoviny obsažené v pšenici, žitě, ječmenu a ovsu. U postižených osob lepek způsobuje poškození sliznice střev. Klky tenkého střeva jsou poškozovány a ničeny, čímž je narušena schopnost organismu vstřebávat životně důležité živiny.

Vážným problémem se stává porucha vstřebávání a ztráta vitamínů, minerálních látek a kalorií, která způsobuje podvýživu navzdory dostatečnému příjmu potravy.

Problémy jsou zhoršovány doprovodnými průjmy.

Protože celiakie narušujetrávení, mohou se vyskytnout i potravní alergie.

Mezi další příznaky patří zvracení, otoky v oblasti břišní, chudokrevnost, objemná řídká stolice s nažloutlým zabarvením a nezvyklým zápachem, deprese, únava, bolesti kloubů a kostí.

U dětí se může projevit ztráta chuti k jídlu, plynatost, bolestivé střevní pohyby, zpomalení růstu, zvracení, intenzivní pálivý pocit na kůži a červená, svědivá vyrážka, zvaná herpetiformní dermatitida. V dutině ústní se mohou vyskytovat vředy.

Pokud zůstává celikaie neléčena, není dodržována přísná dieta s vynecháním lepku, může mít velice závažný i život ohrozující průběh.

Vhodné potravinové doplňky:

Komplex volných aminokyselin - slouží k doplnění bílkovin v nejdostupnější formě

Komplex vitamínů a minerálních látek - všechny živiny musí být přijímány ve vyváženém poměru. Užívejte jen preparáty bez obsahu pšenice a kvasnic.

Přírodní betakaroten - 10000m.j. denně

Vitamín E - 400m.j.denně

Kompex vitamínů B  - pokud nejsou k dispozici injekce, je vhodná podjazyková forma. Užívejte produkty bez obsahu kvasnic a pšenice.

Vitamín B12 a kyselina listová - Celiakie způsobuje špatné vstřebávání vitamínu B12. Nejvhodnější jsou injekční aplikace. Pokud nesjou k dispozici užívejte pastilky či podjazykové preparáty.

Vojtěška (alfalfa) - doplňuje vitamín K, který u pacientů s celiakií často schází. Berte ve formě tablet 2000 až 3000mg.

Esenciální mastné kyseliny (pupalkový či lososový olej jsou vhodné zdroje) - potřebné pro stavbu střevních klků

Vápník a hořčík - často u pacientů chybí

Proteolytické enzymy - pomáhají při rozkladu potravy

Vitamín C 2000 - 5000mg - podporuje imunitní funkce

Zpracováno dle Bible předpisů zdravé výživy (James F. Balch, M.D., Phyllis A. Balch, C.N.C)

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama