Časté psaní SMS může vést k bolesti celév ruky i zad

Fyzioterapeuté, kteří lidem pomáhají s odstraněním bolestí zad nebo končetin, se v poslední době setkávají s novým typem potíží způsobených používáním mobilních telefonů. K bolesti v oblasti kolem palce u ruky, celé horní končetiny nebo i zad může podle nich vést časté psaní velkého množství zpráv z mobilního telefonu. Dlouhodobé mačkání tlačítek totiž může přetížit určité svaly a šlachy.

V zahraničí se těmto problémům někdy říká "text message injury" (esemeskové postižení nebo onemocnění), uvádí Unie fyzioterapeutů ČR, která dnes měla zasedání v Praze. Není neobvyklé, že někteří lidé denně pošlou z telefonu i několik stovek zpráv. Dospělí jsou přitom k přetížení šlach a svalů náchylnější víc než děti.

"Z důvodů odesílání vysokého množství odesílaných SMS zpráv z mobilního telefonu dochází ke vzniku bolestivých stavů," řekla ČTK prezidentka unie Dagmar Pavlů.

Podle fyzioterapeutů jakékoli jednotvárné dlouhodobé pohyby nebo sezení nejsou pro tělo dobré a správné. Například s rozmachem počítačů a sedavých zaměstnání v kancelářích lidé trpí víc bolestí zad. Skoro tři čtvrtiny uživatelů výpočetní techniky mívají občasné potíže se zrakem, trápí je bolesti zad a hlavy.
Známé jsou též potíže řidičů z povolání, problémy přinášejí dlouhé cesty letadlem a autobusem. Jakoukoli monotónní činnost radí odborníci kompenzovat jinou aktivitou a cvičením.

V souvislosti s mobilními telefony se často spekuluje o jejich možném škodlivém vlivu na zdraví. Například podle studie, která byla zveřejněna loni v září v Londýně v rámci výzkumu Telecommunications and Health Research Programme, nelze vyloučit účinky na lidské zdraví, zejména vznik rakoviny. Pokud jde ale o krátkodobé užívání, nepříznivé účinky na mozek a na funkci buněk vyloučit lze.

Češi patří mezi největší fanoušky volání z mobilních telefonů v Evropské unii. Vyplývá to z nedávno zveřejněné statistiky Eurostatu, která vychází z počtu vydaných SIM karet, včetně těch předplacených. V Česku koluje v přepočtu mezi 100 obyvateli 115 mobilních telefonů. Více mobilů je v oběhu pouze v Lucembursku, Litvě a Itálii. V pololetí loňského roku měli operátoři v Česku 12,56 milionu zákazníků.
Lucie Petrová - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (6)

 • Obrázek uživatele tomaslezal"yahoo.fr
  tomaslezal"yahoo.fr (anonym)

  me z castyho psani pak boli vzdycky pero.kdo ma ty adrestky pak taky vsechny mrdat.kdyz zensky jsou tak blby,ze staci sladky slovo nebo basnicka a je to tutovka.kolikrat pozivam stejnou esemesku treba pro 10 najednou a chytne se jich zarucene 7,nekdy i vsechny

  Dub 09, 2008
 • Obrázek uživatele Pisatel
  Pisatel (anonym)

  Doktorka vám radí: Kupte si raději propisku http://www.reklamni.predmety.cz/zbozi/propisky-pera-psaci-potreby a pište klasické dopisy, SMS vám ničí zdraví.

  Kvě 02, 2013
 • Obrázek uživatele Pisatel
  Pisatel

  Doktorka vám radí: Kupte si raději propisku a pište klasické dopisy, SMS vám ničí zdraví.

  Kvě 02, 2013
 • Obrázek uživatele Pro Pisatel
  Pro Pisatel (anonym)

  Vaše starosti bych chtěl mít.

  Kvě 03, 2013
 • Obrázek uživatele ?
  ? (anonym)

  Jen se nevymlouvejte na SMS a přiznejte se, že moc často masturbujete a na SMS se jen vymlouváte!

  Kvě 03, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama