Časté močení u dětí? Na vině jsou nemoci močových cest

Onemocnění močových cest (ledviny, močový měchýř, močovody, močová trubice) je po nemocech dýchacích cest druhé nejčastější onemocnění v dětském věku.

Příznaky onemocnění močových cest nesmí být přehlédnuty, protože mohou mít trvalé následky. První, čeho si může rodič všimnout sám, jsou změny vzhledu moči a její příměsi (např. tmavá moč může značit přítomnost krve, hlen v moči), změny v množství (zvýšené množství - polyurie -, nebo naopak snížené - oligurie), změny v době či frekvenci močení (časté noční močení - nykturie -, časté nucení na močení, pomočování apod.). Přítomná může být i bolest nebo pálení a řezání při močení.

Pokud se u dětí vyskytnou nějaké takové problémy s močením, je nutné, aby lékař ihned pátral po příčině. V řadě případů je na vině vrozená vada, jako například zúžení močové trubice (řešením je např. operační dilatace - rozšíření), abnormality v ledvinách atd. Další častou příčinou problémů s močením je zánět močových cest. Ten se projevuje především již zmíněným pálením a řezáním při močení a nucením na močení. U zánětů ledvin se přidává horečka a bolest v zádech. V novorozeneckém věku postihuje zánět více chlapce, v kojeneckém období obě pohlaví stejně a ve školním období a v dospělosti více dívky. Opakované záněty močových cest mohou mít trvalé následky např. v podobě postižení funkce ledvin.

Velmi často se objevuje noční pomočování. Problém nastává, přetrvává-li noční pomočování u dětí až do školního věku (obvykle po 6. roce). V tomto případě je návštěva lékaře nutná, je potřeba najít příčinu.

Již v dětství se může rozvinout další onemocnění močových cest - hyperaktivní močový měchýř. Jeho hlavním projevem je časté odbíhání na WC, nucení na močení a někdy i únik moči (inkontinence). Projevy onemocnění jsou dobře ovlivnitelné vhodně zvolenou léčbou. Pokud dojde k ústupu potíží, získá nemocný i vyšší sebevědomí a nebude mít pocit, že jeho hlavním cílem v životě je jen hledání toalety.

O problémech s močením u dětí si můžete přečíst také na stránkách www.musimcasto.cz nebo zde.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Iveta Sikali Frydova
    Iveta Sikali Frydova (anonym)

    Dobrý den muj 5tilety syn chodi pred spanim curat asi 20krat moc ho to trapi

    Čer 23, 2019

Přidat komentář

Reklama

Reklama