Časté močení u dětí? Na vině jsou nemoci močových cest

Onemocnění močových cest (ledviny, močový měchýř, močovody, močová trubice) je po nemocech dýchacích cest druhé nejčastější onemocnění v dětském věku.

Příznaky onemocnění močových cest nesmí být přehlédnuty, protože mohou mít trvalé následky. První, čeho si může rodič všimnout sám, jsou změny vzhledu moči a její příměsi (např. tmavá moč může značit přítomnost krve, hlen v moči), změny v množství (zvýšené množství - polyurie -, nebo naopak snížené - oligurie), změny v době či frekvenci močení (časté noční močení - nykturie -, časté nucení na močení, pomočování apod.). Přítomná může být i bolest nebo pálení a řezání při močení.

Pokud se u dětí vyskytnou nějaké takové problémy s močením, je nutné, aby lékař ihned pátral po příčině. V řadě případů je na vině vrozená vada, jako například zúžení močové trubice (řešením je např. operační dilatace - rozšíření), abnormality v ledvinách atd. Další častou příčinou problémů s močením je zánět močových cest. Ten se projevuje především již zmíněným pálením a řezáním při močení a nucením na močení. U zánětů ledvin se přidává horečka a bolest v zádech. V novorozeneckém věku postihuje zánět více chlapce, v kojeneckém období obě pohlaví stejně a ve školním období a v dospělosti více dívky. Opakované záněty močových cest mohou mít trvalé následky např. v podobě postižení funkce ledvin.

Velmi často se objevuje noční pomočování. Problém nastává, přetrvává-li noční pomočování u dětí až do školního věku (obvykle po 6. roce). V tomto případě je návštěva lékaře nutná, je potřeba najít příčinu.

Již v dětství se může rozvinout další onemocnění močových cest - hyperaktivní močový měchýř. Jeho hlavním projevem je časté odbíhání na WC, nucení na močení a někdy i únik moči (inkontinence). Projevy onemocnění jsou dobře ovlivnitelné vhodně zvolenou léčbou. Pokud dojde k ústupu potíží, získá nemocný i vyšší sebevědomí a nebude mít pocit, že jeho hlavním cílem v životě je jen hledání toalety.

O problémech s močením u dětí si můžete přečíst také na stránkách www.musimcasto.cz nebo zde.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele Iveta Sikali Frydova
  Iveta Sikali Frydova (anonym)

  Dobrý den muj 5tilety syn chodi pred spanim curat asi 20krat moc ho to trapi

  Čer 23, 2019
 • Obrázek uživatele Hana
  Hana (anonym)

  Poraď se s urologem

  Črv 09, 2020

Přidat komentář

Reklama

Reklama