Reklama

Šalvěj lékařská - Salvia officinalis

Šalvěj lékařská je 30 až 60 cm vysoký aromatický polokeř, jehož spodní část dřevnatí. V červnu a červenci kvete světle fialovými květy.

Šalvěji se daří v teplém a suchém klimatu a ve výživné, propustné půdě.

Má antibiotické účinky, proto se užívá při onemocnění močových cest, zažívacího traktu a při gynekologických zánětech. Chladný šalvějový nálev v malých dávkách snižuje pocení.

Silice šalvěje obsahuje jedovatý thujon, proto není droga určena k dlouhodobé léčbě. Nejméně thujonu obsahuje odvar, ten však má slabší účinky než jiné šalvějové přípravky. Šalvěj lze podávat samostatně nebo v kombinaci s jinými bylinami.

V magii šalvěj přináší moudrost, nesmrtelnost a bohatství. Pohlcuje negativitu a neštěstí, zbavuje napětí a rozrušení, pozvedá ducha Kouřem ze šalvěje se světí rituální prostor, někteří američtí indiáni se v něm dokonce "koupou". Pokud šalvěj nosíme při sobě, ochraňuje nás.

Reklama

Šalvěj vysušuje tělo, proto se z jejích listů připravuje čaj proti nočnímu pocení, překrvení sliznic a k zastavení laktace.

Uklidňuje nervy a pozitivně ovlivňuje průběh menstruace. Působí adstringentně, proto nalézá uplatnění při léčbě průjmových onemocnění. Užívá se jako kloktadlo při bolení v krku, šalvějovou plackou se ošetřují hmyzí bodnutí a drobné ranky.

Šalvějový odvar
Hrst čerstvých šalvějových listů zalijeme 500 ml studené vody, přivedeme k varu a 5 minut vaříme. Odstavíme a ještě 10 minut vyluhujeme. Nakonec odvar scedíme a několikrát denně jím kloktáme. Odstraňuje zápach z úst a hubí plísně.

Šalvějový nálev
Zalijeme 2 kávové lžičky šalvějových listů 250 ml vroucí vody a necháme 20 minut stát, poté scedíme.

Výluh proti padání vlasů
Nasypeme 100 g čerstvých šalvějových listů do nádoby, přelijeme 200 ml kubánského rumu a pečlivě uzavřeme. Necháme v temnu 2 týdny vyluhovat a slijeme. Vodičkou pravidelně masírujeme pokožku hlavy.

Zdroj: Pavel Váňa - Léčivé stromy a keře podle bylináře Pavla, nakladatelství Eminent

Reklama

Komentáře

david (Po, 14. 9. 2009 - 12:09)
dobrý den jak se pěstuje šalvěj
Elia (Út, 13. 10. 2009 - 21:10)
Nedám na ni dopustit-
Je výborná i jako nápoj,tak k pečení mas.
Pavel (Pá, 18. 6. 2010 - 11:06)
Šalvěj se pěstuje celkem snadno, já pěstuji v květináči na balkoně a mám problémy jen s přezimováním. Dobrý popis je na http://zaridit.cz/rady/index.php?a=data/00000000-salvej
Helena (Út, 22. 6. 2010 - 20:06)
Já mám šalvěj v mokru a stínu a výborně se jí daří, ještě bych chtěla dodat, že ji velmi často používám na opruzeniny u miminka a na hojení ran a s meduňkou působí analgeticky při menstruačních obtížích, pokud jí přidám do vepřového sádla mám užasný regenerační krém na celé tělo, taky se dá použít i na zábal vlasů a ty potom zhoustnou, né nadarmo se jí říká královna mezi bylinkami:-)
kamila (Ne, 27. 6. 2010 - 19:06)
Preventan od farmaxu obsahuje blahodárnou šalvěj. Je skvělé vědět, z čeho je.
jája (Čt, 2. 12. 2010 - 21:12)
Odvar na hlavu z kubánského rumu??? to bych ho radši vypila, než patlala na hlavu :-D
Reklama