Reklama

Bylinné čaje pro slinivku

Bylinky jsou nenahraditelným průvodcem a pomocníkem při oslabené slinivce. Některé mohou doplňovat pitný režim a jiné jsou potřebné především v krizových situacích.

Čaj přímo na zánět slinivky

Pro přímou léčbu slinivky při zánětu je dobré zařadit i čaj, který obsahuje ve stejném poměru nať čekanky, kořen pampelišky a květ měsíčku. Připravíme si výluh a popíjíme 3x denně. Tento čaj se může stát i součástí pitného režimu.

Čaje z jednotlivých bylinek

Léčivý heřmánek pomáhá při mnoha trávicích potížích a též při zánětu slinivky. Dalšími výbornými pomocníky pro podporu slinivky jsou i jednotlivé byliny - nať čekanky, kořen smetánky lékařské, třezalka a meduňka. Ve dnech počátku příjmu potravy po zánětu postupně zařazuji samostatné slabé odvary z máty peprné, lopuchu, puškvorcového kořene nebo i pár doušků velmi slabého odvaru z pelyňku.

Reklama

Bylinky na podporu trávení

a) Přímo od bylináře jsem vyzkoušela čaj, působící na celý zažívací trakt, žaludek, střeva i slinivku, a mohu říct, že velmi dobře povzbuzuje trávení a je i chutný. Obsahuje ve stejných váhových poměrech majoránku, list šalvěje, mátu peprnou a květ levandule. Výluh z této směsi se popíjí 1 -3x denně a k přípravě se má použít 1 polévková lžíce na 1 hrnek vody.

b) Velice účinný čaj na zlepšení trávení je také kombinace kmínu a fenyklu. Působí dobře na nadýmání a současně redukuje překyselení.

c) Jako záchranná brzda po stravovacím vybočení nebo v jeho předtuše dobře slouží výluh z kořene puškvorce. Trpíme-Ii již chronickými trávicími potížemi, je vhodné kořen puškvorce přelít studenou vodou, nechat vyluhovat alespoň 8 hodin a popíjet po malých doušcích, popřípadě mírně přihřát, ale nevařit.

d) Pro silné poruchy trávení může sloužit i kombinace bylin kořene puškvorce a nati pelyňku ve stejném poměru. Když byliny spaříme jen krátce, je tato "hořčina" i k pití.

Bylinky střídáme a nesoustředíme se jenom na jeden druh. Pijeme neslazené. Jakékoliv slazení, byť alternativními sladidly, by mohlo vyvolat trávicí problémy a bylinky by ztratily svoji léčivou moc.

Čaje do pitného režimu

Na obohacení pitného režimu zařazuji i další chutné čaje, připravené ze směsí bylin. V zimním období např. čaj Nekašel, který střídám s různými čaji typu Rooibos, Ledvina, Siesta apod. Jsou k dostání i v nálevových sáčcích, a proto jejich příprava nezabere mnoho času. Určitě jsem neuvedla všechny bylinky, které mohou sloužit pro usnadnění trávení a též rozšířit pitný režim. Pouze zde předkládám výběr čajů, se kterými mám v této oblasti sama dobré zkušenosti.

Alena Mokrá – Zdravá strava pro oslabenou slinivku, nakladatelství Computer Press

 

Reklama

Komentáře

Reklama