Broukejte si melodii pro zdraví!

Není melodie bez vzájemného vztahu tónů, vše je vzájemně propojeno. Jeden tón sám o sobě melodii nevytvoří, umístíme-li jej ale mezi ostatní tóny, vznikne melodie. Melodie - ať již zpívané či vyluzované na hudebním nástroji - zmírní bolest, emoční a duševní stres, který by jinak mohl vyvolat fyzické onemocnění.

Kdo z nás neviděl matku, jak konejší plačící dítě tichým zpěvem či broukáním? (Tiší-li maminky takto dítě, často je také houpají. Houpavý pohyb spouští princip rytmu a pomáhá zklidnit metabolismus dítěte.) Tím, že matka dítěti zpívá, propojuje své energie s jeho (posiluje se tak vzájemný vztah) a bolest či potíže jsou utišeny a vyváženy. To je jemná forma nucené rezonance.

Jednou z velmi účinných terapeutických aktivit, které můžeme pravidelně provozovat, je broukání či zpívání jednoduchých melodií. Budete-li se tomu věnovat např. na cestě z práce, napomůže vám to obnovit celkovou rovnováhu a očistit organismus od veškerých negativních pozůstatků, nashromážděných v pracovním prostředí během dne.

Každá melodie se skládá z tónů, které na nás působí na mnoha úrovních. Je pouze zapotřebí, aby byly nenásilné a prosté. Žádná složitá intonace ani příliš dlouhé zpívání není třeba. K uspání dítěte také stačí jedna či dvě strofy Brahmsovy Ukolébavky. Melodie je jedním z nejideálnějších způsobů relaxace a prevence onemocnění.


Zdroj: Ted Andrew - Průvodce léčitele, nakladatelství Ivo Železný

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele alena
  alena (anonym)

  Mužu potbrdit. Nikdo mňe to neučil, již jako dítě jsem měla potíže třeba v MHD, bylo mi špatňe, taky na houpačkách jsem nemohla být - ale když jsem zpívala, tak to šlo. No, to jsem si mohla dovolit někdy ve starých trolejbusech tak do 7-8 let. Pak jsem si melodii jen v duchu broukala. A když jsem byla taky jako dítě na těžké operaci, taky mi to pomáhalo - lékaři se tehdy jen divili, jak to, že takové dítě vydrží více bolesti než dospělý.

  Feb 13, 2001
 • Obrázek uživatele Natálie
  Natálie (anonym)

  Já si broukám často a ráda. Vím, že neumím zpívat, ale "moje" melodie nejsou falešně a uvolňují mě. Začínám mít ovšem problém v tom, že si tak broukám a někdy si nevšimnu, že si broukám nahlas někde mezi lidmi. Tak nějak se mi prolíná realita s mým myšlením. Za chvíli si to uvědomím a zarazím se. Vždycky mi to přijde ale spíš jako legrace.

  Feb 23, 2001

Přidat komentář

Reklama

Reklama