Botox zázračně vyléčil muže, ochrnutého po mrtvici

Američan, který strávil více než dvacet let v invalidním vozíku, opět chodí. Díky Botoxu.

Russell McPhee (49) byl zcela zdravý dělník na jatkách, když ho ve věku 26 let postihla mrtvice. Lékaři mu řekli, že už nebude nikdy chodit.

"Měl jsem pocit, že můj život skončil. Přišel jsem o práci, opustila mě žena, neměl jsem nic," říká McPhee.
Dnes ale bez pomoci ujde dvacet metrů a s pomocí chodítka až 200 metrů.
"Můj život znovu začal. Když jsem se postavil, moji přátelé plakali dojetím," dodává McPhee.

Za rychlé zlepšení mohou injekce Botoxu čili botulotoxinu, které mu začali dávat v Nemocnici sv. Jana ve městě Frankston, ve státě Victoria. Pouhý měsíc po první injekci se paralyzovaný muž byl s to postavit a s mírnou pomocí ujít pár metrů.
Botox je často užíván na léčbu paralýzy, k níž dochází v důsledku mrtvice. K léčbě svalových křečí se totiž tento toxin užíval dávno předtím, než se začal užívat v kosmetice.


Podle listu The Times pacienti obvykle vykazují největší zlepšení, když dostanou injekce krátce po mrtvici. Zlepšení po dvaceti letech v invalidním vozíku je opravdu vzácné.

"Když pacient dostane botulotoxin, vede to ke zmírnění křeče svalu. Zároveň to ale sval oslabí, takže pacient příliš hybnosti nezíská. Russell však měl svaly velmi vyvinuté i přesto, že byl na vozíku tak dlouho," vysvětluje Dr. Nathan Johns, lékař McPheeho.

McPhee se během let pořád znovu pokoušel vstát. Nedařilo se mu to, ale lékaři si myslí, že si tak udržel jistou míru síly ve svalech.

Profesor John, jeden z předních australských expertů na mrtvice, tvrdí, že McPheeho uzdravení bylo velmi neobvyklé, ale vlastně nijak nemožné.

"Běžně botulotoxin užíváme u pacientů, jejichž spasticita je důsledkem mrtvice, poškození mozku nebo srdeční choroby. Někdy je křeč ve svalech tak velká, že se mohou uvolnit jen díky tomuto toxinu. Pak s nimi může pracovat fyzioterapeut. Russell McPhee měl velké štěstí, že měl svaly tak silné, že může znovu chodit," dodává vědec.


Uzdravený muž říká, že chce dál cvičit a "jít si zatančit s přítelkyní a zase začít hrát basketbal se synem".


Zdroj: Plus

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama