Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Bolesti zad - jejich příčiny a léčba.

Téměř každý z nás je už zažil. Kazí nám radost z hezkého dne, starostem přidávají na váze, znepříjemňují náš život. Připoutávají nás často na lůžko a poslušně polykáme léky. Ano, řeč je o bolestech zad. Patří mezi "civilizační nemoce" způsobené sedavým zaměstnáním a nedostatkem pohybu, nesprávnými pohybovými návyky, stresem

Akutní (náhle vzniklé, jednorázové) bolesti zad jsou způsobeny nejčastěji povětrnostními vlivy (chlad, vlhkost a vítr), úrazem, nebo namožením svalů. Dochází ke vzniku blokád v proudění krve a energie, což se projeví bolestí. Jsou to intenzivní bolesti, omezující pohyb, kterým pomáhá teplo a klid. Bolesti v klidu s pomocí tišících léků většinou odeznívají (někdy ale jenom na jistý čas). Často - zanedbané a nedostatečně léčené, přecházejí akutní bolesti do chronického stadia.


Chronické (opakované, déle trvající) bolesti můžou mít různé příčiny.

 • O bedrech čínská medicína říká, že jsou "skladištěm ledvin" proto bolesti v tomto místě obvykle souvisejí s poruchami ledvin, zejména s jejich oslabeností, která se může týkat jejich jangové(zahřívající) energie nebo jinového(vyživujícího) aspektu. Při oslabení jangové energie ledvin dochází ke vzniku "studených bolestí" spojených se zimomřivostí, chladem v končetinách a častým močením. Mírné bolesti s pocitem ochablosti v bedrech a kolenou doprovázených horkem dlaní, plosek nohou, nespavostí a podrážděností, suchem v ústech a hrdle, závratěmi pocházejí z vyčerpanosti "jinu neboli esence" ledvin. Bolesti jsou ráno lepší, během dne se zhoršují a ustupují odpočinkem.
 • Chronické bolesti způsobené chladem a vlhkostí jsou nejhorší ráno, zlepšují se během dne nebo mírným cvičením.
 • Pokud trpí bolestmi beder ženy během menstruace, jde obvykle o příznak "prázdnoty krve a stagnace energie" z oslabení ledvin a jater. Doprovodními příznaky bývají bolesti v podbřišku, rozpínání v prsou, změny nálad.
 • Bolesti při depresích a hněvu poukazují na stagnaci (nedostatečné proudění) energie.
 • Bolesti při smutku a nadměrném přemítaní jsou z oslabení energie.
 • Bolesti při fyzické práci jsou z oslabení jater a ledvin.

  Účinnou metodou v léčbě akutních a chronických bolestí je kromě fytoterapie a akupunktury metoda čínské medicíny zvaná moxibuce - tj. nahřívaní vybraných akupunkturních bodů.


  MUDr. Marek Majerčík, PMC Praha - poradnu čínské medicíny naleznete zde

 • Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
  Diskuze ke článku
  Přidat komentář

  Komentáře (8)

  • Obrázek uživatele kuli
   kuli (anonym)

   vyhledat bolest zad a homocystein

   Říj 20, 2012
  • Obrázek uživatele Milda
   Milda (anonym)

   Moje manželka trpěla na bolesti zad už od 10 týdne těhotenství. Hledal jsem na internetu něco co by jí pomohlo. Hlavně aby to bylo čistě přírodní. Dostal k jsem se k alternativní medicíně a tak jsem to zkusil. Začala to brát a cca po 10 dnech říkala, že už má po bolestech. Teď už užívá pouze preventivně a ještě k tomu je to dobré pro zdraví vývoj miminka. Dokonce jí to potvrdil i její gynekolog. Pokud by Vás zajímalo co to bere, napište mi na bedovex21@seznam.cz. Nechci tady dělat nikomu reklamu. Zatím ahoj Milan

   Čer 02, 2014
  • Obrázek uživatele Zdraví z bylinek
   Zdraví z bylinek (anonym)

   Rádi Vám poradíme jak vyřešit bolest zad alternativní léčbou. Více info na info@zdravizbylinek.cz

   Feb 03, 2015
  • Obrázek uživatele Jirka
   Jirka (anonym)

   U bolestí zad je třeba vždy odhalit příčinu. Je-li křivá páteř, pak je pomoc prakticky nemožná, v ostatních případech lze účinně pomoci. Letos v lednu jsem jedné zákaznici vyléčil bolesti zad kombinací posilovacích cviků a biotroniky. Byla spokojená. V případě zájmu o mou lécbu volejte na číslo 705 220 465 nebo pište na adresu Gutknecht.J@seznam.cz

   Feb 25, 2015
  • Obrázek uživatele Lucka
   Lucka (anonym)

   U mě se zády nejlíp pomohla jóga.. stačí se dvakrát do týdne pořádně protáhnout a jsem naprosto v pohodě. Když byla bolest nesnesitelná, tak mi taky vždycky pomohlo, když jsem se na pár minut posadila do masážního křesla (to naše máme odtud - http://www.masazni-kresla.cz/ ), záda mi to hezky rozvibrovalo a uvolnilo :)

   Pro 23, 2017
  • Obrázek uživatele nereklamuj dealerko
   nereklamuj dealerko (anonym)

   Zase neprodávající se šmejdy.

   Pro 23, 2017
  • Obrázek uživatele sdfg
   sdfg (anonym)

   Jo,a pak se na něm věší prádlo na drahém masážním stroji...

   Pro 23, 2017
  • Obrázek uživatele xyz
   xyz (anonym)

   U mě se zády nejlíp...Nejlépe rozvibruje záda pořádná soulož. A uvolní se všechno.

   Pro 23, 2017

  Přidat komentář

  Reklama

  Reklama