Téměř každý z nás je už zažil. Kazí nám radost z hezkého dne, starostem přidávají na váze, znepříjemňují náš život. Připoutávají nás často na lůžko a poslušně polykáme léky. Ano, řeč je o bolestech zad. Patří mezi "civilizační nemoce" způsobené sedavým zaměstnáním a nedostatkem pohybu, nesprávnými pohybovými návyky, stresem
Akutní (náhle vzniklé, jednorázové) bolesti zad jsou způsobeny nejčastěji povětrnostními vlivy (chlad, vlhkost a vítr), úrazem, nebo namožením svalů. Dochází ke vzniku blokád v proudění krve a energie, což se projeví bolestí. Jsou to intenzivní bolesti, omezující pohyb, kterým pomáhá teplo a klid. Bolesti v klidu s pomocí tišících léků většinou odeznívají (někdy ale jenom na jistý čas). Často - zanedbané a nedostatečně léčené, přecházejí akutní bolesti do chronického stadia.
Chronické (opakované, déle trvající) bolesti můžou mít různé příčiny.
O bedrech čínská medicína říká, že jsou "skladištěm ledvin" proto bolesti v tomto místě obvykle souvisejí s poruchami ledvin, zejména s jejich oslabeností, která se může týkat jejich jangové(zahřívající) energie nebo jinového(vyživujícího) aspektu. Při oslabení jangové energie ledvin dochází ke vzniku "studených bolestí" spojených se zimomřivostí, chladem v končetinách a častým močením. Mírné bolesti s pocitem ochablosti v bedrech a kolenou doprovázených horkem dlaní, plosek nohou, nespavostí a podrážděností, suchem v ústech a hrdle, závratěmi pocházejí z vyčerpanosti "jinu neboli esence" ledvin. Bolesti jsou ráno lepší, během dne se zhoršují a ustupují odpočinkem.
Chronické bolesti způsobené chladem a vlhkostí jsou nejhorší ráno, zlepšují se během dne nebo mírným cvičením.
Pokud trpí bolestmi beder ženy během menstruace, jde obvykle o příznak "prázdnoty krve a stagnace energie" z oslabení ledvin a jater. Doprovodními příznaky bývají bolesti v podbřišku, rozpínání v prsou, změny nálad.
Bolesti při depresích a hněvu poukazují na stagnaci (nedostatečné proudění) energie.
Bolesti při smutku a nadměrném přemítaní jsou z oslabení energie.
Bolesti při fyzické práci jsou z oslabení jater a ledvin.
Účinnou metodou v léčbě akutních a chronických bolestí je kromě fytoterapie a akupunktury metoda čínské medicíny zvaná moxibuce - tj. nahřívaní vybraných akupunkturních bodů.
MUDr. Marek Majerčík, PMC Praha - poradnu čínské medicíny naleznete zde
Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Komentáře (8)
- odpovědět
Říj 20, 2012- odpovědět
Čer 02, 2014- odpovědět
Feb 03, 2015- odpovědět
Feb 25, 2015- odpovědět
Pro 23, 2017- odpovědět
Pro 23, 2017- odpovědět
Pro 23, 2017- odpovědět
Pro 23, 2017Přidat komentář