Bolesti svalů (fibromyalgie)

Asi 3 % populace trpí tímto onemocněním. Postižení popisují své pocity asi takto: "Bolí mne všechno". Dříve se tento výraz mezi lékaři považoval spíše za projev bolestínské hypochondrie než za označení zdravotních problémů.

Skutečnost je však jiná. Fibromyalgie patří k revmatickým onemocněním, a bolesti při ní jsou reálné. Vyskytují se jen ve svalech a na rozdíl od revmatismu se mohou rozšířit do celých tělesných částí, což by mohlo vést k silnému omezení pohyblivosti. Některé části těla, takzvané nosné body (přechod svalů a šlach) reagují nadprůměrně citlivě na tlak prstu. Tento úkaz je pro fibromyalgii typický a lékaři poslouží k jistotě při stanovení diagnózy.
Příčiny:
Příčiny fibromyalgie zatím nejsou objasněny. Někteří vědci se domnívají, že se za bolestmi skrývají mikroskopická poranění svalů, jiní hledají příčinu v přenosu impulsů látek v nervovém systému.
Co pomáhá:

Tryptofan
Pacienti s fibromyalgií mají často snížené množství tryptofanu v mozku.
Není se čemu divit, protože tato aminokyselina hraje hlavní roli v citlivosti na bolest a nálady. Upravte jídelníček tak, aby v něm bylo dostatek potravin, ve kterých je tryptofan. Tedy více brambor, banánů, avokáda, slunečnicových semínek, sezamu, luštěnin, ořechů (především kešu), burských oříšků, čokolády, pšeničných klíčků, ovesných vloček a sýra. Jezte večer stravu bohatou na uhlohydráty a pokud možno bez masa - bílkoviny snižují dostupnost tryptofanu.
Vitamin C a flavonoidy
V jedné studii americké National College of Naturopathic Medicine se zlepšovaly potíže nemocných s fybriomyalgií tím, že se jim denně podávala kombinace 500 mg vitaminu C a brokolicového extraktu .
Je možné, že je účinná nejen tato kombinace - je pravděpodobné, že svalové bolesti může zmírňovat dieta s vysokým obsahem vitamínu C a flavonoidů, protože obě látky zabraňují zánětům a chrání tělo před kyslíkovými sloučeninami. Pro tuto dietu hovoří také to, že se výzkumech fibromyalgie vysloveně pozitivně osvědčil jídelníček zdůrazněnou syrovou stravou (která stav vitaminu C a flavonoidů zlepšuje)
Selen a magnézium (hořčík)
Magnézium uvolňuje bolestivé a křečovité svaly; o selenu je známo, že přispívá k mírnění příznaků revmatismu a jak víme, fybriomyalgie patří do okruhu revmatických onemocnění. Kromě toho je u pacientů s fibromyalgií vždy zjištěno silné snížení hodnoty selenu i magnézia. Je tedy vhodné oba tyto stopové prvky doplňovat stravou: sypte si pšeničné otruby a klíčky do jídel. Hodně magnézia je v sezamu, a v čokoládě s vysokým podílem kakaa. Velké množství selenu je v mořských rybách.
Zajímavosti:
Vědci zjistili, že nedostatek vitaminu D - na základě svých rozsáhlých příznaků - je chybně interpretován jako fibromyalgie právě u starších lidí.  Mezi lékaři není tato okolnost příliš známa, takže pokud vám lékař zjistí fibromyalgii, možná se jedná jen o nedostatek vitaminu D.
Selen, který získáváme z obilí, se vstřebává z 95 %, zatímco selen pocházející z masa jen asi ze 44-76 %. Také v jednotlivých druzích obilí jsou velké rozdíly v obsahu selenu v závislosti na místě, kde bylo pěstováno.
Čerstvá zelenina nás zásobuje látkami mírnícími bolest.
Zdroj: Jak se léčit vhodnou stravou, nakladatelství Computer Press

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele Jana Soukupová
  Jana Soukupová (anonym)

  Dobrý den, prosím o pomoc s výzkumem na téma hřejivých náplastí,které blahodárně působí na bolesti svalů nejen zad. Dotazník je umístěn na: http://zavedeni-noveho-produktu-na.vyplnto.cz Vyplnění zabere jen pár minut. Předem moc děkuji. Jana

  Lis 11, 2011
 • Obrázek uživatele Jessica
  Jessica (anonym)

  Dobrý den, článek mi pomohl:). S určitostí ale pořád nemužu říct, že to je můj případ, ikdyž jak píšou, bolí mě uplně všechno. Dříve svaly na a dnes je to třeba jen jedna ruka, ale každý den a bolest je velice omezující.

  Zář 28, 2014
 • Obrázek uživatele Věrka
  Věrka (anonym)

  Hezký den, mě na bolest svalů zabírá konopné mazání Mentholka, namažu se a do rána jsem zase jako rybička.

  Čer 08, 2016
 • Obrázek uživatele Martina K.
  Martina K. (anonym)

  Mě na bolest svalů hodně pomohlo magnézium. Paní lékárnice mi doporučila magnézium Biokomplex s vit. B6, prý účinkuje nejlíp.

  Pro 19, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama