Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Za bolesti hlavy mohou často oči

O bolestech v očích a rozmazaném vidění vědí své všichni, jež alespoň jedinkrát postihla migréna. Nyní bylo prokázáno, že za prudkými a nesnesitelnými bolestmi hlavy, které ji provázejí, může skutečně být i oční onemocnění.

Nejčastější příčina bolestí hlavy bývá poměrně banální. Například špatně zvolené dioptrické čočky nebo zakořeněná nechuť nosit brýle. Nepříjemné pocity se většinou dostavují po dlouhodobém čtení nebo mnohahodinové práci na počítači.

"Nejedná se ovšem o bolest hlavy, s níž se postižení probouzejí už po ránu," říká profesor Helmut Wilhelm, vedoucí lékař univerzitní oční kliniky v německém Tübingenu. A dodává, že podobný efekt může vyvolat i sklon k šilhání, protože stále nutí oční svaly, aby se snažily tuto chybu korigovat. Odpočinout si ve svém marném úsilí mohou pouze v případě, když si pacient jedno z očí zakryje například okluzorem.

Příčinou náhlé bolesti hlavy však mohou být i nejběžnější choroby očí, jako je ječné zrno, záněty slzných žláz či očních spojivek. Nemluvě o jejich nedostatečném zvlhčování, jež má na svědomí úbytek oční kapaliny. Ve všech případech je návštěva u oftalmologa více než nasnadě. Přímo naléhavá je tehdy, když se bolest hlavy dostává do kombinace s bolestí očí, zornička je naprosto strnulá a tento stav provází i rozostřené vidění. Může se totiž jednat o glaukom neboli zelený zákal, jenž je svázán se zvýšením nitroočního tlaku a hrozí slepotou.

Zdroj: Plus

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (9)

 • Obrázek uživatele Markéta
  Markéta (anonym)

  Ano, souhlasím s vámi, protože u mě bolesti hlavy byly také spojeny s vadou očí. Ale i přesto, že nyní nosím brýle, bolest tak úplně nezmizela, takže v tom bude ještě něco jiného, ale z určité části ta bolest byla z neléčené vady očí. Ještě bych chtěla poprosit, jestli byste na tyto stránky nemohli dát něco více např. o vybavení lékárniček, první pomoci při běžných onemocněních a nějaký přehled o tom, co všechno by měl zdravotník(např. na táborech) vědět a znát, moc byste mi tím pomohli, předem děkuji.

  Kvě 09, 2005
 • Obrázek uživatele Pája
  Pája (anonym)

  nám lékař říkal: 1)Nejčastější příčina bolestí hlavy je nedostatek tekutin, 2)oční vada 3)pak hledejte jinou příčinu (onemocnění).

  Kvě 12, 2005
 • Obrázek uživatele Marika-Mája
  Marika-Mája (anonym)

  Už pár let se mi stává, že najednou se mi objeví tečka před očima, a když se dívám na nějaký předmět-např. obličej, tak nevidím např. jeho oko, či nos atd. Potom se to rozšíří na celý můj zrak-někdy na pravo a někdy na levo a někdy zase okolo nosu a strašně mě potom bolí hlava. Nemůžu si ani stoupnout, otočit hlavou, zvednout ji, chodit, strašně se mi v ní totiž rozbuší. Jednou se mi stalo, že jsem z toho i zvracela. Je to k nevydržení. Dám si dva paraleny a dva ibalginy, ale žádné prášky na to nezabírají. Od té doby nosím brýle, ale každý den se mi zrak zhoršuje a vidím čím dál tím víc rozostřeně. Jen doufám, že to není nádor na mozku. Prosím, řekěte mi co by to mohlo být nebo alespoň napište na Vaše stránky příčiny nebo diognózu. Předem děkuji.

  Říj 18, 2006
 • Obrázek uživatele monika
  monika (anonym)

  Trpěla jsem často bolestí hlavy a pořád jsem nevěděla čím to je. Snažila jsem se hodně pít, větrat, mít pravidelný režim… Příčinou byly unavené oči, pracuji téměř 10 hodin denně na počítači a večer mě oči často pálely. Na inernetu jsem našla dobré hodnocení na oční výživu Ocutein Brillant, která má oči regenerovat a zostřit zrak… Užívám ji teprv chvíli, ale bolesti hlavy téměř odpadly a pociťuju, že oči tolik netrpí.

  Lis 15, 2012
 • Obrázek uživatele Patula
  Patula (anonym)

  taky mě pořád pobolívala hlava, nakonec jsem zjistila, že to bylo kvůli zraku, tak jsem začala nosit čočky…bolest hlavy přestala, ale čočky mě občas hodně řezaly, i když jsou kvalitní, oko mi v průběhu dne stejně vyschne…V lékárně mi doporučili kapky Ocutein Sensitive, které si kápnu když začnou oči řezat a je to dobrý.

  Lis 29, 2012
 • Obrázek uživatele ale
  ale (anonym)

  jdi ty a ty taky, haha

  Lis 29, 2012
 • Obrázek uživatele Wiki
  Wiki (anonym)

  Toto si myslí o oku wikipeie http://cs.wikipedia.org/wiki/Oko

  Bře 09, 2013
 • Obrázek uživatele Adam
  Adam (anonym)

  Mám atrofii očního nervu a pomalu se mi začíná odchlípávat sítnice. Migrény mám každý den, ale mám osvědčený recept na migrénu - citrón. Za to ručím. potřebujete akorát dva citrony, lis na citrony a skleničku. Citrony vymačkáme, vybereme případné pecky a hlavně !!nesmíme míchat s vodou(to pak za výsledek neručím)!! a na ex. Je to sice děs, ale do čtvrthodiny mam klid od migrény na zbytek dne. nežádoucí účinky: mohou se objevit afty (způsobené buď nadměrným vitamínem C nebo vysokou koncentrací kyseliny citronové). V případě, že nezabere citron je tu ještě mořská sůl (ale ta drahá né ty levné náhražky co si říkají mořská sůl). Do 0,4L sklenice dáme 1 polévkouvou lžíci mořské soli a promícháme dokud se sůl nerozpustí. Poté na ex vypít. Výsledek je taktéž zaručen. Pozor!! uvedené poměry se vztahují pouze na objem 0,4 - 0,5l! Na menší objem vydělte poměrem! Pokud máte tedy 0,25l tak dáte pouze 1/2 polévkové lžíce atd..

  Dub 21, 2014
 • Obrázek uživatele Daniel H.
  Daniel H. (anonym)

  Dobrý den, ahoj, mám už přes měsíce bolesti hlavy. Takový tlak po celé hlavě a největší bolest mám za pravým oko. Toto oko mi i pravidelně tiká. Nikdy jsem však s očima problémy neměl. Byl jsem za ten měsíc snad na všech vysetrenich. ORL, neurologie, CT mozku, oční...pred 3 týdny jsem měl antibiotika na zánět dutin. Teď už však žádný zánět nemám ale hlava stále bolí a únava je veliká. Na očním mi našla 1 a čtvrt dioptrie a doporučila mi brýle. Myslíte si, že ta hlava může mít tedy spojitost s očima? Někdo tu však psal, že brýle tu bolest nevyřešili... Děkuju moc za rady.

  Lis 05, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama