
V následujícím článku budou popsány jednak přírodní metody léčby bez vedlejších účinků a jednak neinvazivní metody, na něž standardní medicína občas zapomíná.
Pojednání cílí svým obsahem na zmírnění hladiny potíží na únosnou míru. Následuje popis léčebných možností společných všem bolestivým stavům v oblasti hlavy. Terapie specifické pro jednotlivé bolestivé stavy jsou uvedeny v samostatných odstavcích. Některá terapeutická doporuční se mohou překrývat s léčebnými pokyny pro jiné chronické chorobné stavy.
Předpokladem pro platnost těchto doporučení je předchozí vyčerpání diagnostických a léčebných metod standardní medicíny. Tato podmínka bývá pacienty s bolestmi většinou splněna. Oni sami (a dosti detailně) hlásí "bez vyzvání", co se s nimi dělo nebo nedělo.
Masáže s léčebným cílem
V ideálním případě by se záda měla masírovat asi tak obden, pokud to akutní bolesti dovolí, případně nemasírovat v akutním stadiu vůbec. Při zhoršení po masáži je třeba ji ihned vysadit. Později by se mělo masírovat dvakrát a posléze jednou týdně dlouhodobě, už z preventivních důvodů. Masér by měl po krátkém nahřátí zad vyhmatat nejen na tlak citlivější místa, ale i "zatuhliny", které pacient spontánně neudá. Ty by měl navíc rozlišit od přechodných svalových křečí. Tato místa je nutno tlakově prsty skoro bodově masírovat do začervenání kůže na hranici toho co pacient snese. Vyvolaná případná opravdová bolest jinak zmaří obranným stažením okolních svalů všechno úsilí. Typicky se zatvrdliny (myogelozy) nalézají kolem lopatek, zezadu nad pánví a nad křížovou oblastí a v trapezových svalech . Zůstaneme u nich. Další myogelozy se nacházejí po stranách krční páteře, většinou na úrovni obratlů C2-C3. Bolestivá místa jsou dále těsně pod hmatnými "hrboly na zátylku", v jejichž oblasti na povrch pod kůží vystupují větve týlních nervů a kde se v hloubce nalézají klouby, jimiž spočívá lebka na páteři. Hranice vlasových kořínků pak zhruba označuje linii, kde se na "hlavu" upínají šlachy svalů, udržující její polohu. Tyto šlachy jsou velmi často chronicky přetížené a podrážděné, pokud ne přímo zanícené. Přechody jsou plynulé. Rozhodující je jejich momentální pohmatová citlivost na tlak. Ta vypovídá o jejich přetížení a spoluúčasti na bolestech.. Prsty maséra by měly přejíždět a prohřát tuto kosmeticky spornou oblast i za cenu "zaolejování" vlasů, což je třeba zvláště ženám zdůvodnit. Zatvrdliny se tedy nacházejí zhruba na třech rovinách - na úrovni trapezových svalů, na krční páteři na úrovni druhého a třetího krčního obratle a na úrovni asi tak vlasové linie až k uším, kde je třeba po nich pátrat. Intenzita tlaku masírujících prstů se řídí údaji pacienta o snesitelnosti, která by neměla být "ani mučením ani lochtáním".
Masáž krční páteře
Je dobré masírovat vsedě se skloněnou hlavou a "otevřenou páteří ", nahřát prsty nalezené bolestivé body a zatuhliny, případně nad ně posadit pupínky lokálního anestetika a znova masírovat tyto body prstem ve smyslu akupresury, což může způsobit bezprostřední úlevu od migrény nejen "umrtvením" samotným, ale hlavně přesným "utrefením" kritických bodů. Pupence posadit i nad hmatné trnové výběžky většiny krčních obratlů, každopádně nad ty tlakově citlivé. Samotná masáž této oblasti u akutní migrény bez "umrtvení" může věc i zhoršit. Onomu znecitlivění kritických bodů se také říká neurální terapie.
Baňkování zad, tzv. vakuoterapie
Baňky (nezaměňovat s pijavicemi) jsou koule ze skla, v nichž se pomocí hořícího smotku nebo zapalovačem vytvoří podtlak, vakuum. Baňky lze nechat stát baňky nad kritickými místy (viz výše) nebo jimi po přisátí přejíždět dobře namazaná záda, čímž se masírované plochy výrazně prokrví. Zůstanou modřiny, které se beze zbytku odhojí a zmizí. Málokterá metoda docílí tak intenzivního prokrvení masírované tkáně. Již po tomto zákroku se někdy dostaví neočekávaná úleva.
Pupence
V některých případech lze nad bolestivými body lokálním anestetikem udělat větší pupenec, znecitlivělou kůži pak několikráte propíchnout sterilní silnější jednorázovou injekční jehlou a nechat do baňky posazené na tento pupenec vytékat krev. Právě u vysokého tlaku, u migrén, tinnitu a bolestí hlavy se jedná o doslova zázračnou a nenahraditelnou metodu, která (pokud pomůže), bez vedlejších účinků zbaví dotyčného i silných akutních a později při rozumném opakování i chronických bolestí. Právě u bolestí hlavy je třeba myogelozy "napíchnout" a nějakou jehlou (injekční nebo akupunkturní) je zasáhnout, po umrtvení i několikrát v jednom sezení. Nemá to nic společného s pověstnými obstřiky, jimiž se po generace ortopedi a neurologové snažili "dostatečně tlustou" jehlou vpravit do postižené tkáně krystalky kortikoidů. Na to pacient většinou dlouho vzpomínal. Tenounká zubařská jehla pronikne kůží často tak hladce, že dotyčný ani neví, že byl "píchnut" a že má pod kůží i několik mililitrů roztoku. Nitrokožní pupence zpočátku trochu pálí, ale pokud roztok obsahuje i malou příměs lokálního anestetika, po chvíli je cítit jenom jakési "ztupění" okrsku, zrovna jako u zubaře po injekci. Kritické, prsty vyhmatané citlivé body je třeba umrtvit i v hloubce tkáně, což tenkost injekční jehly také dovolí.
Léčba vlastní krví
Zpočátku nejlépe čistou vlastní žilní krví - 1-5 ml žilní krve ve stoupajících dávkách aplikovat do svalu 1 - 3x měsíčně, příp. následnou horečku považovat za příznak účinnosti, vyležet, vidět tuto reakci pozitivně, netlumit acylpyrinem prvních 24 hodin, takto možno postupovat i dlouhodobě. Později lze vlastní žilní krev aplikovat v té samé stříkačce smíchanou například Traumeelem střídavě s Arthropascem a podobného inj. homeopathika (SRN). Léčba vlastní krví bývá v takových případech jedna z posledních nadějí se chron. potíží zbavit, i když je v tuzemsku tato (dříve běžná) a tradiční léčba skoro neznámá.
Akupunktura
Je zde klasickou metodou volby. Budiž připomenuto, že by se nemělo užít více než 14 jehel v jednom sezení a nejehlovat body pouze jednoho meridiánu. Ohledně ušní akupunktury jsem udělal výborné zkušenosti u akutních záchvatů, kdy posazením několika málo jehel do těch citlivých bodů na boltci, které jsem prostě našel, se docílilo skoro okamžitého přerušení záchvatu. Dotyční pak byli jeden až tři roky bez "migrén". Toto se povede jenom zřídka. Málokdy se setká akutně trpící jedinec s ušním akupunkturistou, jenž má u sebe i jehly. Ale stane se.
"Vyčištění střev"
Je velmi důležitou složkou alternativní léčby bolestí hlavy a migrén, zvláště při průvodní dlouhodobé nebo i občasné zácpě.
Ve "střevech" se v naprosté většině případů nacházejí bakterie, které tam nepatří, jako kvasinky a jiné. Příčina jejich vzniku je někdy jasná - jako např. dlouhodobá léčba antibiotiky, někdy však ne. Následky jsou však stejné nebo podobné. Snížená imunita, zažívací potíže všeho druhu, záchvatovitá chuť na sladké, chronická zácpa ale i průjem, nadýmání na základě kvasných procesů ve střevech, ale i projevy téměř nečekané jako migrény, subdepresivní ladění, únavnost, akné, nežity, vyrážky atd. Marně se pak pátrá po příčině těchto potíží, postižení se nebere dost vážně. Proti očekávání lze zlepšením bakteríelního osazení trávicího traktu nebo jeho málokdy uskutečnitelnou normalizací podstatně zlepšit celkový stav. Dostupným léčebným prostředkem je tzv. řízená symbioza . Pomocí této soupravy léků je možno pokusit se vyčistit střevní obsah od dysbiotických bakterií a a nahradit je masivním přívodem v tuzemsku dostupných tzv. eubiotik jako např. Bactisubtil, Hylak, Colinfant - ale nekombinovat, vyzkoušet jen po druhém. Bez předchozího očistného účinku kyslík uvolňujícího magnesiového prášku Ozovit (SRN), který je nenahraditelným základem celého "nápadu", nemá přívod "zdravých bakterií" šanci na úspěch. Preparáty Symbioflor a Mutaflor ze SRN, přicházejí taktéž v úvahu, prvně jmenovaný zasluhuje vysvětlení, neboť se jedná o systém několika na sebe navazujících kroků. Nasazení Ozovitu (i samotného) má svůj smysl a stojí za pokus, možno opakovat i 2-3x do roka.
Vlhké teplo na záda.
Nikdy ne suché teplo, už vůbec ne v akutním stadiu. Použít ručníky namáčené v horké vodě apod., do nich lze vložit léčivky.
SPECIÁLNÍ LÉČBA JEDNOTLIVÝCH BOLESTIVÝCH STAVŮ - poznámky, impulsy, zvláštnosti:
Migréna vyžaduje vůbec u obeznějších jedinců s červenými tvářemi baňkování s odsátím krve z kritických bodů, někdy fantasticky pomůže kombinace s puštěním žilou a odnětím dodatečných asi 250 ml žilní krve, jejíž množství by s baňkami dohromady nemělo přesáhnout 350 ml v jednom sezení.
Baňkovat zónu žlučníku - mezi pravou lopatkou a páteří, alespoň namasírovat do zčervenání.
Masáž trapézových krajin do jejich zčervenání je zde namístě. Na čelo občas posadit řadu nitrokožních pupenců zvaných jako "trnová koruna", zrovna jako nad oblast výstupů týlních nervů.
Každopádně pátrat i po malých jizvách na hlavě po zapomenutých zraněních, "podstříknout" je lokálním anestetikem. Dříve se i na ně sázely s velkým úspěchem pravé pijavice.
Vynechat totálně černou kávu, kokakolu a alkohol, omezit čokoládu a solené aromatické sýry. Dle možnosti se vzdát hormonální antikoncepce. Mezi záchvaty zkusit vynechat všechny léky proti bolesti.
Při zácpě bezpodmínečně provést několikastupňové čištění střev popsané shora.
Vyšetřit kompletní parametry zásob železa a subtilně nahradit případný nedostatek. Zkusmo podat vitamin B1 - dle mého soudu nejlépe několikráte po sobě injekčně. Zjistit hladinu a dodat Magnesium! Zorganizovat pobyt ve středohořích, vysokohorský pobyt někdy symptomatiku zhorší zrovna jako cílené opalování na slunci. Dbát na "teplé nohy".
Nechat zkontrolovat žlučník, například ultrazvukem. Tento orgán má zvláštní význam, někdy se dokonce hovoří o určitém druhu tzv. "žlučníkových migrén". Modifikovaná léčba vlastní krví bez příměsí nebo formou "HOT" - viz níže, může přinést zvrat ve vývoji. Nekombinovat s podáním acylpyrinu, HOT je nejnadějnější u klimakterické a hlavně menstruační migrény.
Zkusit potírat spánky a čelo případně i šíji mentolovým olejem (10 gr. mentol. oleje, 5 gr. eukalyptového, doplnit 90%ním lihem do 100 ml) . Pacient si určí způsob užití sám.
Tinnitus, zvonění v uších je jedna z nejzávažnějších poruch snižujících kvalitu života, ačkoli se tak na první pohled nezdá. O příčinách se pouze spekuluje, nejčastěji se obviňuje náhlá změna prokrvení vnitřního ucha. Každopádně zlepšení prokrvení oblastí kolem postiženého ucha vede někdy ke zlepšení, které je třeba považovat za malý zázrak, ať ho docílí standardní nebo alternativní medicina.
Puštění žilou spolu vypuštěním krve do baněk na zádech se má bezpodmínečně zkusit. Aplikovat přibližně jednou týdně spolu s nitrokožními pupenci německého výtažku ze jmelí obch. jménem Plenosolu.
Určitě vyšetřit čelistní kloub, nejdříve jenom pohmatem nechat otvírat ústa, vnímat a naslouchat, zda "nekřupe" nebo nepřeskakuje. Jestli ano, nechat ho RTG-vyšetřit a vyloučit jeho artrozu. Při podezření na jeho i jenom hraniční postižení neváhat a posadit nad něj pupence z lokálního anestetika nejlépe procainu, zpočátku i dvakrát týdně. Pupencce sázet nad výstupy týlních nervů a nad první tři trnové výběžky obratlů krční páteře a pak šíji se zátylkem a hranicí vlasů jemně masírovat.
Z homeopatik zkusit Chenopodium D6+D12, Glonoinum D4+D6, Phosphor nebo Tabacum D6+D12, Secale D3+D4+D6. Lze zkusit podávat krátkodobě vitamin A v dávkách 30 000 až 100 000 jednotek. Absolutním cílem je zlepšit jakýmkoli přijatelným způsobem prokrvení vnitřního ucha a jeho okolí.
Závratě, vertigo jsou také jednou z nepříjemných funkčních těžko ovlivnitelných poruch. Při léčbě platí vše uvedené u tinnitu s tím, že se mají bodově masírovat malé okrsky nad konci příčných výběžků horních krčních obratlů.
U problémů na cestách (tzv. kinetózy) lze kromě běžných tabletek typu kinedrylu užívat (i preventivně) výtažku z rostliny Zingiber officinalis neboli zázvorovníku lékařského (něm.Ingwer) třeba formou něm. preparátů Zintona Kapseln nebo Gastricard či Foewysatum Trpf. Tato rostlina produkuje éterické oleje, sequiterpeny a aromáty jako gingerol , shogaol a zingeron. Má účinek proti zvracení, na podporu pohybu obleněného střeva a je to prostředek pro lepší trávení i u chronických žlučníkových potíží. Příznivci rostlinné léčby nechť jej při dobré snášenlivosti užívají jako tradiční koření.
V úvahu přicházející homeopatika jsou například Aurum nebo Conium v potencích D4+D6+D12, Barium jodatum nebo Tabacum v potencích D3+D4+D6. Konzultovat homeopata.
V CIZINĚ JSOU TÉŽ APLIKOVÁNY TYTO METODY: Velká ozonová léčba vlastní krví, spočívající v nitrožilní zpětné infuzi asi 300 ml vlastní ozonizované krve ze specielního ozonového generátoru přivodí po několika úvodních sezení ch úlevu, pacient k ní evtl. zaujme kladný postoj a přeje si ji. Pokud dotyčný "nic necítí" a účinkem si není jist nebo má pocit zhoršení, je lépe metodu opustit. Tento ozon nemá se škodlivým ozonem v ovzduší nic společného. Jako každý jed je v malých dávkách lékem, a ne zrovna ledajakým.
Tzv. hematogenní oxidativní terapie (HOT) spočívá v odběru 50 ml krve, smíšení s citrátem, probublání kyslíkem s ozářením ultrafialovými paprsky a následným návratem do žíly. Výsledkem je často měřitelné zlepšení jaterních testů s příp. snížením enzymů transamináz. Touto metodou lze silně snížit nebezbečí přenosu virů HIV a žloutenky normální krevní transfusí, pokud by se tato metoda použila v nemocnici, například na přání pacienta za předpokladu existence patřičného zařízení, což je v ČR aktuelně iluze. Jinými slovy - krev určená k normální nemocniční transfusi se může nechat probublat kyslíkem a ozářit UV světlem a viry jsou pak do velké míry zničené nebo neinfekční. Pacient navíc silně profituje z přívodu okysličené krve, účinek takto preparované krve často vnímá.
Měření a léčba ústních mikroproudů - měřitelné mikroproudy by se v ústech vůbec neměly vyskytovat, pokud ano, jsou vždy podezřelé jako možná příčina únavových stavů. Nalézáme často u jedinců s mnoha kovovými plombami a pálením jazyka. Jejich výskyt ještě stoprocentně neřeší.
Autor: MUDr. Rudolf Zemek -
Komentáře (145)
- odpovědět
Bře 24, 2005- odpovědět
Říj 27, 2005- odpovědět
Lis 03, 2005- odpovědět
Srp 24, 2002- odpovědět
Feb 09, 2004- odpovědět
Led 03, 2006- odpovědět
Bře 01, 2006- odpovědět
Bře 19, 2006- odpovědět
Čer 01, 2006- odpovědět
Črv 24, 2006- odpovědět
Črv 24, 2006- odpovědět
Črv 26, 2006- odpovědět
Srp 18, 2006- odpovědět
Srp 18, 2006- odpovědět
Zář 18, 2006- odpovědět
Zář 18, 2006- odpovědět
Zář 22, 2006- odpovědět
Zář 22, 2006- odpovědět
Zář 22, 2006- odpovědět
Zář 23, 2006- odpovědět
Říj 30, 2006- odpovědět
Lis 06, 2006- odpovědět
Lis 07, 2006- odpovědět
Lis 07, 2006- odpovědět
Lis 08, 2006- odpovědět
Lis 09, 2006- odpovědět
Lis 09, 2006- odpovědět
Lis 09, 2006- odpovědět
Lis 09, 2006- odpovědět
Lis 09, 2006- odpovědět
Lis 10, 2006- odpovědět
Lis 10, 2006- odpovědět
Lis 10, 2006- odpovědět
Lis 10, 2006- odpovědět
Lis 17, 2006- odpovědět
Lis 18, 2006- odpovědět
Led 03, 2007- odpovědět
Feb 22, 2007- odpovědět
Feb 23, 2007- odpovědět
Bře 27, 2007- odpovědět
Dub 13, 2007- odpovědět
Dub 13, 2007- odpovědět
Dub 13, 2007- odpovědět
Dub 13, 2007- odpovědět
Dub 14, 2007- odpovědět
Dub 23, 2007- odpovědět
Kvě 08, 2007- odpovědět
Kvě 27, 2007- odpovědět
Kvě 31, 2007- odpovědět
Kvě 31, 2007Stránky
Přidat komentář