Bolesti hlavy

Bolesti hlavy má alespoň občas téměř každý: je to jeden z vůbec nejčastějších důvodů návštěv lékaře. Bolesti hlavy mohou signalizovat přítomnost celkové závažné choroby, ale i samy o sobě pro pacienta představují osobní psychickou a sociální zátěž, zhoršení kvality života i finanční náklady resp. ztráty.

Diagnóza bolestí hlavy většinou nevyžaduje žádnou zvláštní neurologickou kvalifikaci ani složité vyšetřování, je to denní práce praktického lékaře.

Základem diagnózy je důkladná osobní anamnéza. Ale někdy je stanovení diagnózy ztíženo tím, že pacient udává různé typy bolestí. V takových případech je vhodné mu doporučit, aby si zavedl deník, do které bude zapisovat povahu a trvání bolestí, okolnosti jejich výskytu a použité léky. Po několik týdnech bývá jasno. Varovným signálem je náhlá změna charakteru bolestí, u mladého i staršího pacienta: na místě je pak obzvláště důkladné vyšetření.

Většinu potřebných informací obvykle poskytne anamnéza a somatické vyšetření. Ale doporučuje se ho vždy doplnit změřením krevního tlaku a krátkým neurologickým vyšetřením včetně prohlídky očního pozadí. Vyšetřování hlavy a krku může ukázat bolestivost svalů na pohmat, omezenou pohyblivost, případně krepitace (které sice ukazují na potřebu fyzioterapie, ale nemusí být nutně příčinou bolestí hlavy). Přístrojové vyšetření (zobrazovací techniky) hlavy je účelné, jen když je podezření na jinou základní chorobu - jinak přinese jen málo užitečných informací.

Mezinárodní společnost pro bolesti hlavy vypracovala klasifikaci bolestí hlavy, která rozlišuje 13 základních typů a mnoho dalších subtypů bolestí hlavy. Ale v praxi se nejčastěji setkáváme s třemi základními typy bolestí: s migrenózními, tenzními a klastrovými bolestmi hlavy, a s jedním typem sekundárních bolestí hlavy - při předávkování léky.

Migréna je častá porucha, která postihuje asi 2-15% světové populace a je častější příčinou nemocnosti než epilepsie. Vyskytuje se častěji u lidí v produktivním věku (od pozdní adolescence do 50 let života), a 3x častěji u žen než u mužů. Odhaduje se, že v Evropě se každý rok vinou migrény ztrácí asi 100 milionů pracovních a školních dnů.

Migréna patří k primárním bolestem hlavy. Důkazy o jejím genetickém základu stále přibývají. Migréna se již nepovažuje za primárně cévní poruchu. Její patogeneze je dána aktivací trigemino-vaskulárního systému mechanizmem, který pravděpodobně vychází z mozkového kmene a vyvolává uvolnění bolest vyvolávajících prozánětlivých látek, rozšíření cév a únik plazmy z cévního řečiště. Nejasným zůstává, proč se takové pochody periodicky opakují, a proč dochází k jejich spontánnímu ukončení.

Dospělí pacienti s migrénou uvádějí několik příznaků (středně závažná až silná bolest, která může být jednostranná; bolest trvá několik hodin nebo 2-3 dny; je zesílena, když člověk provádí běžné činnosti: je doprovázena nevolností, někdy i zvracením; je provázena fotofóbií a fonofóbií (strach ze světla a zvuku); záchvaty bolestí se vracejí v průměru jednou za měsíc - ale intervaly mohou trvat od jednoho týdne do jednoho roku). Pro stanovení diagnózy je nejvýznamnější údaj o nevolnosti.

Asi jedna třetina pacientů trpících migrénami má před záchvatem auru: jednostrannou poruchu vidění nebo skotomy (výpadky zorného pole), případně (méně často) reverzibilní neurologické poruchy - jednostranné parestézie (mravenčení,
svědění aj) na pažích, rukou nebo obličeji, které trvají 10-60 minut. Oční aura se zejména u starších pacientů může vyskytovat izolovaně, i bez záchvatu bolestí hlavy.

Tenzní bolesti (?normální bolesti hlavy?) jsou slabší, ale o to častější (až 80% všech bolestí hlavy) než migrenózní. Mohou také přicházet v záchvatech, které obvykle trvají několik hodin, a jejichž frekvence kolísá v širokém rozmezí. Pacienti někdy bolest popisují jako tlak (obruč kolem hlavy), který se někdy šíří do nebo od krku. Nejsou doprovázeny specifickými příznaky jako migréna.

Za chronické se považují tenzní bolesti, které trvají více než 15 dní za měsíc, případně se denně vracejí. Trpí jimi asi 2-3% dospělých lidí, a mohou být příčinou částečné invalidity nebo časté pracovní neschopnosti.

Tenzní bolesti mohou souviset se stresem nebo s funkčními nebo strukturálními poruchami svalů v oblasti krku a hlavy. Různé etiologické faktory se mohou kombinovat.

Klastrová bolest hlavy (cluster headache) velice znepříjemňuje život asi jednomu z tisíce mužů a jedné ze šesti tisíc žen, většinou po 20. roce věku, mnozí jsou kuřáci. Je to přesně definovaný typ primární bolesti hlavy. Jde o přísně jednostrannou, vždy na téže stane se vyskytující bolest značné intenzity, s maximem kolem očí. Záchvaty bolesti trvají v typických případech 6-12 týdnů a objevují se jednou za rok nebo jednou za dva roky. Silná bolest přichází jednou i několikrát za den, nejčastěji v noci. Pacient nemůže vydržet v posteli, chodí po bytě (často ho i opouští), tiskne si hlavu nebo se tluče do hlavy, buší s ní o stěnu nebo o podlahu, pláče, křičí atp. Prudká bolest trvá 30-60 minut. U žen je častý atypický průběh. Chronická forma je vzácnější. Nedochází při ní k remisím, pacient stále pociťuje mírnou bolest, na kterou nasedají záchvaty intenzivní bolesti. Takový stav může trvat i třicet let.

Bolest hlavy z předávkování léků: takové bolesti, nejčastěji vyvolané právě léky proti bolestem hlavy, se vyskytují asi u 5% populace. Může jít o kterýkoli z užívaných přípravků, včetně nesteroidních antiflogistik, analgetik, ergotaminu nebo triptanů. Ženy trpí tímto syndromem 5x častěji než muži, vyskytuje se již i u dětí.

Není zcela jasné, jaký je přípustný limit užívání těchto léků (t.j. z hlediska vyvolání bolestí hlavy). Horší je ale denní užívání nízkých dávek než užívání vyšších jednou za týden. Zdá se, že nejdůležitějším faktorem je ?preventivní? užívání analgetik v obavě před bolestí, která má teprve přijít. Tyto bolesti se neobjevují, když jsou analgetika třeba i dlouhodobě užívána pro jiné bolesti, např. bolesti zad. Bolesti se často objevují nebo jsou vůbec nejhorší hned ráno po probuzení a zvyšují se s fyzickou námahou. Jen zřídkakdy jsou provázeny nevolností nebo zvracením.

Diagnóza je postavena na základě příznaků a údajů pacienta. Pacient obvykle udává epizody bolesti, které se objevují již několik let, pro které musel opakovaně brát léky. Pozor při tom také na volně prodejná léčiva, jejichž složení si pacienti často vůbec neuvědomují. I v tomto případě může pomoci, když si pacient začne vést deník. Průzkumy ukazují, že množství analgetik, která si pacienti sami ordinují, je neuvěřitelné: v jedné ze studií byl průměr 35 tablet šesti různých přípravků za týden. Dříve nebo později takový pacient přijde k lékaři, protože chce, aby mu předepsal ?něco silnějšího?.

Diagnóza bolestí hlavy z předávkování je potvrzena, když po vysazení analgetik bolesti ustanou.

Příčiny bolestí, které nesmí být opomenuty.

Bolesti mohou provázet některá vážná celková onemocnění. Jsou-li jakékoli pochybnosti, je třeba vyloučit především mozkový nádor, meningitidu (zánět mozkových blan), subarachnoidální krvácení, temporální arteriitidu (zánět spánkové arterie), glaukom (zelený oční zákal), idiopatickou intrakraniální hypertenzí (vysokým nitrolebečním tlakem) a subakutní otravu oxidem uhelnatým. Na druhé straně je dosti častá mylná diagnóza ?bolesti hlavy způsobené sinusitidou?, ačkoli pacient žádný zánět dutin nemá.

Diagnostika i léčba je v uvedených případech věcí příslušných odborníků.


Zdroj: British Medical Journal 325:881, 19 October 2002 / Medicína 2002/12

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (74)

 • Obrázek uživatele hana
  hana (anonym)

  Dobry den, ziju v Anglii a s doktorama je to tady tezky. Pred mesicem sem zacala met potize, porovnatelne se stavy treba pri chripce. Teploty, unava, pocit na zvraceni, strata chuti do jidla, zimnice atd, a take bolesti hlavy. Doktori mi rekli ze je to pravdepodobne virus, ale kdyz se mi pritizilo, delali mi vysetreni na meningitidu a mononukleozu. Testy byly negativni a po tejdnu vsechno zmizlo. Par o 2 tejdny pozdeji jsem se zacala citim spatne, zase jsem mela teplotu a vsechno ostatni, a taky tu bolest hlavy. Co mne na tom znepokojuje je, ze je to ne obvykla bolest, ale zacinana temenu, nekdy je v okoli spanku a oci nebo usi , ale stale putuje pres celou hlavu. Vecsinou ale byva v zadne nebo vrchni casti, bolest je zvlastni, reaguju i pri cesani vlasu, jakoby jsem mela udrenou hlavu. Bolest neni silna, ale prvy krat trvala asi 2 tejdny, ted ji mam 1 a pul tydne. Mam taky lehce strnuly krk a ramena. Zvykla jsem mivat zablokovanou krcnou chrbtici, ale kidy ta bolest nebyla takovahle. Taky muj zrak se mi zda horsi. Mela bych se obavat?

  Bře 28, 2008
 • Obrázek uživatele lada
  lada (anonym)

  o zrak se neobávej,zdají se ti sny

  Srp 10, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  hana zajdi znovu k lékaři, asi nejlépe znovu k neurologovi, teplota by neměla s krční páteří souviset. Objednej se i na oční vyšetření. Domácí zvířata v bytě nejsou?

  Srp 10, 2008
 • Obrázek uživatele Vláďa
  Vláďa (anonym)

  Je mi 39 let. Zhruba před týdnem se mi stala taková nemilá věc a to, že při orgasmu mě hrozn začala bolet hlava, spíše bolestivé tlaky a od té doby mi tato bolest vzniká při každém orgasmu, čímž začíná být pro mne nepříjemný. Bolest začn vlastně během pár vteřin po dobu orgasmu a pak pomalu ustupuje několik hodin. Poraďte prosím, je to něco vážného ?

  Srp 25, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  migéna

  Srp 25, 2008
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  je mi 20 let.Uz pres tyden mam silene bolesti hlavy.Nevim co to je,Vzdy jedna pulka apak druha.je to silene.Zachavat yse opakuji nekolikrat denně a nemuzu to vydrzet.J to vazne k zesileni.nejdrive jsem si mysliela ze mi rostou 8,moudraky byla jsem u zubarky a byl zanet a le zuby uz vubec neboli a hlava stale ano.Tva to pres tyden a ja to neohu vydrzet.Dokonce moc mam tmavejsi a tmavejsi nejen po ranu ale i pres den.je takova nacervenala nebo iranzvoa?nevite co by to mohlo byt?

  Srp 03, 2009
 • Obrázek uživatele natálka
  natálka (anonym)

  je mi 12 a mám migráne hodně často je to nepříjemné!!

  Zář 06, 2009
 • Obrázek uživatele Blanka
  Blanka (anonym)

  Proč nezkusit vyřešit své zdraví jednou pro vždy a díky přírodě.Konec s chemií a vraťme se k metodám našich předků a to bylinky.Pište na Blanka83@email.cz

  Lis 04, 2009
 • Obrázek uživatele Katka
  Katka (anonym)

  Nemáte někdo zkušenosti s takovým šíleným motáním hlavy a jako by nucením na zvracení? Mám to poslední dobou ale jen, když jdu spát lehnu a zavřu oči, bohužel kvůli tomu je spánek hroznej, nemůžu si jen tak lehnout, doslova musím do té postele padnout a hned spát, protože jinak je to jako bych byla opilá (nejsem opravdu ani 2dcl vína v tom nejsou) je mi šíleně zle :-(. Na migrény trpím, ale to jsou bolesti spíš pulsující, toto je něco jiného a mám z toho blbý pocit.

  Pro 21, 2009
 • Obrázek uživatele Jindra
  Jindra (anonym)

  Katko, jděte k lékaři může se jednat o Menierovu chorobu. On vá s jistě pošle k neurologovi, jsou na to léky já to měla taky.

  Pro 21, 2009
 • Obrázek uživatele Katka
  Katka (anonym)

  Katko, jděte k lékaři může se...Děkuji po Novým roce tam půjdu, je to celkem nepříjemné a už nevím co na to.

  Pro 23, 2009
 • Obrázek uživatele Jindra
  Jindra (anonym)

  Katko, jestli můžete, tak zajděte i mezi svátkama k lékaři, bude tam větší klid, přečtěze si něco o té nemoci, souvisí s rovnováhou, centrum je se středním uchu a má to dost žen. Já brala AVERTIN a bylo dobře.

  Pro 23, 2009
 • Obrázek uživatele Dáda
  Dáda (anonym)

  Je mi 39 let. Zhruba před...Protože se mi objevily naprosto stéjné problémy, jak popisujete, zajímalo by mě, zda Vám někdo odpověděl nebo jak jste problém řešil dál.Děkuji

  Led 01, 2010
 • Obrázek uživatele Kamil
  Kamil (anonym)

  Dobrý den, v pondělí večer mě začala bolet hlava (37.5 stupňů), přístí den ráno bolest hlavy pokračovala spolu se zvýšenou teplotou (37 stupňů), doktorka mě prohlídla a poslala domu s tím, že pokud by se to čtvrtka nezlepšilo, ale naopak zhoršilo, že mám přijít. V dalších dnech to bylo to samé, ráno 37 stupňů a večer 37.5 stupňu, vše spojeno s bolestmi hlavy a únavou. V krku mě nebolí, kašel nemam a ani rýmu, pouze toto. Z toho důvodu jsem ve čtvrtek k doktorce nešel, protože jsem se myslel, že to nic není, ale dnes je pátek a nic se nezměnilo, pořád to samé. Teplota nejvýš vyšplhala na 37.6 stupňů a to včera večer. Většinou je přes den 37... Prosím vás poraďte mi, co mám dělat, předem děkuji.

  Led 01, 2010
 • Obrázek uživatele hana
  hana (anonym)

  Dobrý den,jako malá jsem spadla na práh u dvří a moje mamka semnou nešla k lékaři.Po několika letech se mě začala oběvovat náhlá bolest na čele která přešla z prava do leva a pak odešla.Poradíte mi prosím co mi může bít??Děkuji moc za vaši odpověď

  Led 07, 2010
 • Obrázek uživatele pro Hanu
  pro Hanu (anonym)

  asi klasická migréna, která nemá s pádem na práh nic společného. Trpí tím 15% populace.

  Led 08, 2010
 • Obrázek uživatele Zet
  Zet (anonym)

  Je mi 39 let. Zhruba před...dobry den, uz jste zjistil pricinu, mam stejne stavy. napiste prosim na chmelikz@seznam.cz dekuji

  Led 14, 2010
 • Obrázek uživatele Marcela
  Marcela (anonym)

  Dobré odpoledne! Už od neděle mě trápí hrozné bolesti hlavy,třeba hodinu je to dobré,ale pak třeba 15 minut nesnesitelná tupá bolest a pak zase dobrý. A takhle pořád dokola,nevím co by to mohlo být.Děkuji

  Feb 18, 2010
 • Obrázek uživatele Alena
  Alena (anonym)

  Dobrý den, před měsícem a půl jsem se praštila hlavou zezadu o poličku. Hlava sama o sobě mě teď ani nebolí, jen to místo do kterého jsem se udeřila mě při doteku pořád bolí. Je to normální i takhle dlouho po nárazu? Na jednom oku mám taky zvětšenou zorničku, byla jsem s tím na očním i neurologii mi řekli, že je to fyziologické, čili jsem to měla už dřív, ale přišlo se na to teďka. Já se ale obávám, jestli to nesignalizuje něco s hlavou. Děkuji.

  Feb 19, 2010
 • Obrázek uživatele Zuzka
  Zuzka (anonym)

  Dobrý den, před měsícem a...A poslal vás neurolog na nějaké vyšetření? (například na CT mozku)

  Bře 22, 2010
 • Obrázek uživatele Pavel Burešný
  Pavel Burešný (anonym)

  Dobrý den, také jsem trpěl na bolest hlavy,točení,někdy se mi dělaly i mžitky.V noci mě brněly ruce a trpěl jsem depresí.Jena moje známá mi doporučila(protože měla něco podobného)abych se objednal k Fyzioterapeutovi p. Šlechtovi z Černošic.Mosím říct,že jsem s tímto problémem živořil skoro deset let a slítal snad všechny doktory,ale konečný výsledek byl,že jsem dostal antidepresiva a bylo mi ještě hůř.Tak jsem nakonez -i když jsem tomu nevěřil ,Šlechtovi zavolal.Musím říct,že to bylo mé nejlepší rozhodnutí.Všechno mi v klidu vysvětlil a měl pravdu.nepřipadal jsem si jako blázen.Pak začal se svou metodou a i když to moc příjemné nebylo,zabralo to a dneska ,po dvou měsících ,jsem bez bolestí a problémů.A to jsem hlavou mlátil dřív skoro o zeď. Prohlídnul mě a zjistil,že jsem měl Cervikální syndrom.Nevěřil bych tomu,ale odstranit se to dá a já žijůůůůů. Vřele doporučuji. Pavel

  Kvě 12, 2010
 • Obrázek uživatele jupik
  jupik (anonym)

  Dobrý den, také jsem...Dobrý den, je tu někdo, kdo má zkušenosti s panem Šlechtou? At už pozitivní, tak negativni. Na jednu stranu zvažuji,že to zkusím, na druhou stranu, přijde mi, že si všechny ty pozitivní zprávy píše pan Šlechta sám. Např. předcházející zpráva je i na dalších serverech http://www.emimino.cz/diskuse/navaly-na-zvraceni-x-krcni-pater-25759/ http://diskuse.abecedazdravi.cz/zdravotni-potize-nemoci/re-operace-krcni-patere-83/pridat v uplne stejnem zneni. Dekuji !!!!

  Črv 09, 2010
 • Obrázek uživatele kiki
  kiki (anonym)

  No, je to každopádně dost podezřelé :-(

  Říj 02, 2010
 • Obrázek uživatele Josef
  Josef (anonym)

  No, je to každopádně dost...Proč podezřelé?Tak to někdo vložil na dvě diskuse,má to snad vypisovat znova?

  Říj 04, 2010
 • Obrázek uživatele barbora
  barbora (anonym)

  Dobrý den Chtěla bych se zeptat moji mamku casto boli hlava v cas¨tech temene ale zaroven ji otyka oko,muzete mi napsat o co by se mohlo jednat.Sice ji rikame at jde k dr.Ale diky zamestnani nema vubec cas a aspon orientacne by me zajimalo co by to mohlo byt pri otoku oka mamka vubec nefunguje a pripada mi ze na nej i nevidi do ty doby do kud si nevezme prasek na bolesti. Budu Vám moc vdecna kdyz mi napisete o co by se mohlo jednat dekuji

  Říj 07, 2010
 • Obrázek uživatele nelly
  nelly (anonym)

  Proč nejde k lékaři? Na to má v každém zaměstnání právo a pak je i její povinností chodit na preventivní prohlídky. Připadá mi to , s prominutím, takové promitivní jednání a postoj ke svému zdraví....

  Říj 07, 2010
 • Obrázek uživatele nelly
  nelly (anonym)

  Proč nejde k lékaři? Na to...Mmaka chodi k lekazi na preventivku,ale ted je obdobi kdy proste z prace nemuze ,samozdrejme tam chce zajit,ale prvni me poprosila jestli bych nezjstila co to muze byt,nekasle na svoje zdravy jen ted proste nemuze i kdyz ja ji rikam ze zdravy je prednejsi nez prace.

  Říj 07, 2010
 • Obrázek uživatele bara
  bara (anonym)

  Mmaka chodi k lekazi na...omlouvam se nelly za jmeno spletla jsem se napsala jsem misto meho jmena tvoje promin

  Říj 07, 2010
 • Obrázek uživatele frodo
  frodo (anonym)

  Je mi 39 let. Zhruba před...no tak nesukej,,,,,

  Říj 09, 2010
 • Obrázek uživatele Evi
  Evi (anonym)

  Dobry den, ziju v Anglii a s...Dobrý den, prosím vás, tak jak to s vámi dopadlo? Co to bylo, mám stejný problém..

  Dub 26, 2012
 • Obrázek uživatele Moni
  Moni (anonym)

  Dobrý den, prosím vás, tak...Cele leto bojuju s tímtéž. Začalo enterovirovou angínou, kteru jsem dostala od dcery, pak po dvou týdnech horečka, bolesti hlavy, světloplachost, citlivost na zvuky, v podstatě asi příznaky meningitidy, ale bez zvracení a meningeálních příznaků (omezení pohyblivosti hlavy při předklonu, vadí spíš záklon). Po měsíci pořád nejsem v pořádku, nakrátko se vrátila bolest v krku, hlava se pořád občas ozývá, zůstaly mi z toho skvrny v zorném poli a pořád přetrvává únava jako při nemoci.Klíšťovka i borelióza negativní.

  Srp 27, 2012
 • Obrázek uživatele kuli
  kuli (anonym)

  vyhledejte bolesti hlavy a homocystein

  Říj 02, 2012
 • Obrázek uživatele Gabriela
  Gabriela (anonym)

  Dobry den, chtela bych se zeptat kamaradku poslednich par mesicu boli hlava a to skoro denne. Jeji obvodni lekarka ji poslala na neurologii, ale tam ji rekli, ze je to z pocasi a nevyspani. Dala ji nejake vitaminy (horcik) a jeste nejake leky, ale ne na bolest. Hlava ji boli ted snad jeste vic nez predtim. Nevite na jake vysetreni nebo kam zajit, aby ji rekli co ji presne je? Ta neurolozka ji na zadne vysetreni neposlala. Dekuju za odpoved a kdyztak piste na email H710@seznam.cz jeste jednou dekuju..

  Led 15, 2013
 • Obrázek uživatele Marketka
  Marketka (anonym)

  Dobrý den, chtěla bych poradit co se mi může dít. U6ž asi asi 2 měsíce mně při mytí hlavy v kleče u vany v předklonu začne trochu bolet hlava, zhorší se to po postavení se a pak to trvá celý den trochu se mi i motá. Před 2, 5 měsíci jsem byla na ct a MR mozku včetně angia. Nevíte čím to může být?

  Led 18, 2013
 • Obrázek uživatele Mladík 20
  Mladík 20 (anonym)

  Já jsem brával Brufen, ten mi sice pomohl, ale 3x 400mg....síla co, teď věřím bylinkám a jsem spokojen. Krásně mě to uvolní Další info na mailu junr@seznam.cz

  Čer 20, 2013
 • Obrázek uživatele Linda
  Linda (anonym)

  Dobry den, ziju v Anglii a s...Ahoj, mohla by to být třeba migréna, to je sice hodně nepříjemné, ale není to zas taková tragédie. Tady je celkem hodně informací a poradí ti: http://www.bezbolesti.cz/

  Feb 24, 2014
 • Obrázek uživatele Markéto
  Markéto (anonym)

  Dobrý den, chtěla bych...mohlo by to být od krční páteře.

  Feb 24, 2014
 • Obrázek uživatele Doporučuji knihy Johna Virapena - pravda o lécích
  Doporučuji knih... (anonym)

  Přiznání bývalého ředitele velké farmaceutické společnosti John Virapen - Nežádoucí účinek: SMRT "Podplatil jsem jednoho švédského profesora, abych urychlil registraci léku Prozac ve Švédsku," říká John Virapen. Tato kniha vypráví pravdivý příběh o korupci, podplácení a podvodech. Napsal ji bývalý ředitel farmaceutického koncernu Eli Lilly & Company Dr. John Virapen, který zná interní praktiky a postupy používané ve farmaceutických gigantech. Za 35 let svého mezinárodního působení odpovídal za marketing několika léčiv. Všechna měla nežádoucí účinky. John Virapen šel s pravdou ven a předkládá vám knihu plnou malých tajemství, o kterých jste se vlastně nikdy neměli dozvědět. http://gnosis9.net/obchod/?john-virapen,257

  Pro 28, 2014
 • Obrázek uživatele Doporučuji knihy Johna Virapena - pravda o lécích
  Doporučuji knih... (anonym)

  Přiznání bývalého ředitele velké farmaceutické společnosti John Virapen - Nežádoucí účinek: SMRT "Podplatil jsem jednoho švédského profesora, abych urychlil registraci léku Prozac ve Švédsku," říká John Virapen. Tato kniha vypráví pravdivý příběh o korupci, podplácení a podvodech. Napsal ji bývalý ředitel farmaceutického koncernu Eli Lilly & Company Dr. John Virapen, který zná interní praktiky a postupy používané ve farmaceutických gigantech. Za 35 let svého mezinárodního působení odpovídal za marketing několika léčiv. Všechna měla nežádoucí účinky. John Virapen šel s pravdou ven a předkládá vám knihu plnou malých tajemství, o kterých jste se vlastně nikdy neměli dozvědět. http://gnosis9.net/obchod/?john-virapen,257

  Pro 28, 2014
 • Obrázek uživatele Nicolet
  Nicolet (anonym)

  Já jsem brával Brufen, ten...to: Mladík 20 - věříte bylinkám jo? no to nevím teda, jestli se jim dá věřit:) Já prášky úkolem nejim ale myslím že všechno bylinky nevyléčí. Kdysi jsem mívala hodně velký migrény a pomáhalo mi tohle http://www.ataralgin.cz/ to mi dokonce doporučila doktorka, neříkám že na bylinkách něco nebude ale já osobně si myslím že všude si snima nevystačíte

  Čer 24, 2015
 • Obrázek uživatele Akita
  Akita (anonym)

  to: Mladík 20 - věříte...rouhodně léky bolest jen potlačí ale nevyléčí. Jsou i joné metody léčby - akupunktura, homeopatie, byliny, cvičení....

  Čer 24, 2015
 • Obrázek uživatele Ludmila
  Ludmila (anonym)

  Přidávám se.Také dávám přednost lékům:)

  Čer 26, 2015
 • Obrázek uživatele sarajurka
  sarajurka

  Mám poslední měsíc problém. Každý den ráno se probudím a hned ze startu mě bolí hlava. Tak po 10 minutách jak vstanu už je to v pohodě, ale je to hrozně nepříjemné se s tímto každý den probouzet, nemáte prosím nějakou radu?

  Čer 26, 2015
 • Obrázek uživatele Karolína
  Karolína (anonym)

  sarajurka, možná bych s tím zkusila zajít k lékaři. mě se jednou zase při vstávání vždy hlava motala, a doktor mi doporučil pomalu si sednout, dát hlavu mezi kolena a potom pěkně pomaličku vstávat třeba na tohle bude podobný fígl.Ale jestli se vám to děje nějakou delší dobu možná bych to řešila už vážně s doktorem. Doporučila bych prášky, např. jak tu holky píšou ataralgin ten je dobrý, nebo cokoliv jiného na bolest ale pokud to hned po vstání přejde tak těžko vám poradit.

  Čer 27, 2015
 • Obrázek uživatele to muze
  to muze (anonym)

  Je mi 39 let. Zhruba před...byt tlak upaluj k doktorovi neonanuj neprcej aby ti nepraskla v hlave zilka az te doktor zkontroluje tak potom treba vytrhavej stromy is korenem lepsi jit s nicim nez se zhroutit s necim

  Čer 28, 2015
 • Obrázek uživatele Hanka
  Hanka (anonym)

  Berete někdo na bolest hlavy Atalargin? Jaké s ním máte zkušenosti?

  Zář 04, 2015
 • Obrázek uživatele Lena
  Lena (anonym)

  Pomůže okamžitě a beru ho fakt často. Jsem citlivá na změny tlaku, mám nízký tlak , takže mě bolí palice skoro pořád. Ataralgin nedráždí žaludek.

  Zář 04, 2015
 • Obrázek uživatele -
  - (anonym)

  Pomůže okamžitě a beru ho...Tak z analgetik zabírá skoro všechno, problém je, že mají řadu nežádoucích účinků. Kdybych měla brát prášek, vždycky když mě bolí hlava, tak mám za chvíli vředy. takže to co se dá zkouším přetrpět, i když je mi někdy až na zvracení. Také mám vyzkoušeno, že jak si dám prášek, tak se bolesti objevují ještě častěji. Takže hlava bolí pak pořád, jak prášek vyprchá. Říká se, že jsou na to dobré řimbabové kapky. Máte někdo zkušenost? Prý to sice zabre třeba až za hodinu, dvě a je třeba kápnout vícekrát, ale lepší tahle alternativa, než chemie, nebo trpět x dní bolestmi, pak 2 dny klid a pak zase nanovo.

  Zář 04, 2015
 • Obrázek uživatele Lena
  Lena (anonym)

  Ale jak to můžu zvládnout, chodím do práce a nemohu si dovolit několik dní trpět bolestí. Bolest se pak může stát chronickou. Už jsem vyzkoušela bylinky, esence, čínskou medicínu. Vředy nemám. Přípravky s paracetamolem je ani nezpůsobí. Nepolykám jeden prásek za druhým, beru si jen jeden. No táda bych se toho zbavila, ale trpím už od dospívajícího věku , je mi 50.

  Zář 05, 2015
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Ale jak to můžu zvládnout,...Do práce chodíme skoro všichni, ne? Nejsi jediná.

  Zář 05, 2015

Stránky

Přidat komentář

Reklama

Reklama