Bolest trojklanného nervu lze léčit chirurgicky

Bolest trojklanného nervu je tak zničující, že řada postižených přiznává myšlenky na sebevraždu, aby jí unikli. Šlehavou bolest spustí pohyb tváří při mluvení, čištění zubů či při jídle. Pacienti z obav raději nejedí a výrazně hubnou. Nemluví a uzavírají se do sebe. Pokud vyhledají lékaře, obrátí se obvykle na zubaře a mnohdy přijdou zbytečně o několik zubů, které jim vytrhne v domnění, že bolest způsobují právě ony.

Jan Klener z neurochirurgického oddělení ČTK řekl, že bolest trojklanného nervu lze s úspěchem léčit chirurgicky. Nejčastěji postihuje polovinu obličeje a způsobuje ji dotyk kořene trojklanného nervu s cévou v jeho blízkosti. Příčinou ale může být i nádor či ložisko roztroušené sklerózy v blízkosti kořene trojklanného nervu, poranění nebo infekce.


"Základní metodou léčby v případě, že se nervu dotýká céva, je jejich oddělení," uvedl lékař. Pro přiblížení popsal nerv jako kabel s mnoha izolovanými drátky. Poškození izolace vyvolá probíjení a zkraty mezi těmito drátky. Zabránit se tomu dá, když se mezi drátky vloží izolace - v případě kontaktu nervu s cévou teflonová vložka.


Chirurg otevře lebku za uchem, najde místo, kde se nerv s cévou dotýkají, přesune cévu do bezpečné vzdálenosti od nervu a dá mezi ně teflonovou vložku. Operace trvá jednu až dvě hodiny, nepoškozuje žádná vlákna nervu a zbavuje bolesti naprostou většinu nemocných. "Velká část nemocných nezažije po probuzení z narkózy jediný záchvat bolesti, která je předtím každodenně provázela řadu let," řekl.


Pokud bolest způsobuje nádor či jiné ložisko, pomůže v řadě případů ozáření uzliny nervu Leksellovým gama nožem. Tím se přeruší vnímání bolesti. Tato metoda je vhodná zejména u starých lidí s řadou dalších nemocí, pro něž by operace znamenala příliš velkou zátěž.


Trojklanný nerv zprostředkuje vnímání bolesti na kůži v kterémkoli místě obličeje, ale i na sliznici ústní, včetně zubů, nosu a vedlejších nosních dutin. Ovládá také některé žvýkací svaly. Bolest postihuje častěji ženy, na tři ženy připadají dva muži. Většina pacientů je starších 50 let, s věkem počty nemocných rostou. Ročně se objeví jeden až čtyři nové případy na 100.000 obyvatel.


Naďa Myslivcová - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (36)

 • Obrázek uživatele ing Olga Janíčková
  ing Olga Janíčková (anonym)

  Můj bratr(78let)trpí několik let bolestmi TN, v posledním období tak úpornými a trýznivými,že už opravdu ztrácí chuť žít. Je odhodlán podstoupit chirurgický zákrok, kterého se dříve obával. Vážený pane doktore, můžete se ho ujmout ? Předem velký dík za pomoc.

  Led 15, 2007
 • Obrázek uživatele ing Olga Janíčková
  ing Olga Janíčková (anonym)

  Pardon, moje adresa: olga"telegram.cz Děkuji.

  Led 15, 2007
 • Obrázek uživatele Taťána Sedláková
  Taťána Sedláková (anonym)

  Vážený pane doktore, při stomatologické operaci mi byl "ubroušen" výstup trojklanného nervu. Mám velké bolesti a nemohu najít pmoc. Mám 12ti letého syna po transpantaci kostní dřeně a potřebuje moji péči. Prosím, dokázal byste mi pomoci? Děkuji za odpověď. Moje adresa je TatanaSedlakova"seznam.cz Děkuji.

  Led 23, 2007
 • Obrázek uživatele Slávka
  Slávka (anonym)

  Zrovna teď procházím tímto obdobím a chtěla bych k příspěvku co se potíží týče, dodat ještě tohle, přestože u každého pacienta se bolest projevuje jinak. Bolest nastupuje plíživě, nejprve na spodní čelisti a pak na horní a intenzita bolesti se stupňuje. Z té opět přechází na dolní čelist a obráceně. Není možné se dotknout jazykem dásní, neboť opravdu bolí celá polovina uvnitř úst. Dokonce je to až štiplavá bolest. Při smrkání, předklonu hlavy apod. mám pocit, jako by se mi nad zubama v místech kořenů přelévaly nějaké kuličky. Pak se to celé táhne až k uchu a od něj na kost pod okem, bolí uzliny na krku, taktéž čelo a zrudnutí vnější kůže v těchto místech, jako by s horečkou. Podle toho jak se bolest stuňuje, věřím, že se najdou i lidé, kteří by byli schopni trápení ukončit sebevraždou. To pak má člověk hrůzu se nadechnout, promluvit i polykat. Léky ani solux moc nezabírájí. Po tramalu mi bylo akorát nevolno a pocit motanice. Kupodivu na chvíli zabral paralen a mačkání bolestivých bodů na tváři. Vyšetření u zubaře a na ORL bez nálezu. Dostala jsem doporučení na neurologii, kde ovšem termín objednání k vyšetření trvá několik týdnů. Nejhorší je na tom to, že lékaři si pscienta přehazují jako horkou bramboru. Kde tedy hledat pomoc. Bylo by přínosem, kdy by se o své poznatky o této problematice podělili ostatní pacienti.

  Bře 08, 2007
 • Obrázek uživatele Jirina
  Jirina (anonym)

  Dobrý den pane doktore, moje tchýně žije již dva roky v neustalých bolestech trojklanného nervu. Přesvědčujeme jí o operaci, ale nedá si říct. Pravděpodobně se bojí, zda by nezustala po zákroku ochrnutá na půlku tváře. Děkuji velmi za odpověd.

  Črv 26, 2007
 • Obrázek uživatele tatana haratykova
  tatana haratykova (anonym)

  Již 21 let mam bolest troj.nervu byla jsem na operaci gama nožem ale nepomohlo mi to.Dočetla jsem se že se to da operovat vložem destičky za ucho.chtěla bych tuto operace podstoupit.Prosim o adresu kde se takova oprace provadi.děkuji

  Led 20, 2008
 • Obrázek uživatele Marie
  Marie (anonym)

  Moje maminka trpí zánětem trojklanného nervu má velké bolesti hubne a mám o ni velký strach.Prosím o radu co se dá dělat má cukrovku a vysoký krevní tlak bude ji 70let.Moc mě trápí když vidim jak trpí.Děkuji za odpověd.

  Led 22, 2008
 • Obrázek uživatele Jaroslav
  Jaroslav (anonym)

  Problémy s trojkl.nervem trpím již 15 let.i já v levé půlce hlavy.Problémy jsou hlavně v zimě a trvají až 3 měsíce. Pomáhá čaj z černého bezu,vitamín B a v krizi Tramal.JE to hrozné, ale vidím že nejsem jedinný.

  Dub 10, 2008
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Dobrý den zubař mi vyvrtal šestku až k nervům a dal mi takovou umrtvovací mast která ma umrtvyt nervy u zubu . Bude mi čistyt kanalky.dalmi tam provyzorní blombu.pardní jsem na tu pravou stranu nemohla nic pořádně jíst protože byl zub citlivý pod blombou a nemohlasem nato ani skousnout pak to po třech dnech ta citlivá bolest ustoupila .jenže po třech dnech ta bolest se přesunula do dásně a cítím že ta bolest jde až dolů po nervech k čelisti nemůže to bejt zanět v nervech? poraďte mi co mám dělat děkuju předem za odpověď

  Dub 25, 2008
 • Obrázek uživatele Kristyna
  Kristyna (anonym)

  Ahoj Slavko, mam uplne ty same problemy, jak popisujes, mam 30 let, trpim bolestma ai 8 let, a nikdo mi zatim nepomhl...Napis, jestli je u tebe nejaka zmena..

  Srp 12, 2008
 • Obrázek uživatele Kristyna
  Kristyna (anonym)

  Ahoj Slavko, mam uplne ty same problemy, jak popisujes, mam 30 let, trpim bolestma ai 8 let, a nikdo mi zatim nepomhl...Napis, jestli je u tebe nejaka zmena..Kristyna

  Srp 12, 2008
 • Obrázek uživatele Dana
  Dana (anonym)

  Já přestávám věřit v naše zdravotnictví. Po úrazu mám zasažen trojklanný nerv. Bolest je neustálá, ozážení Gama nožem nepomohlo. Navenek není nic vidět, rodina mi to pomalu nevěří, cpu se prášky, nemohu spát. Brzdí mě to ve všech činnostech. Hledám nějakou akupunkturu, ale moc nevěřím. Možná operace, jak je v článku uvedeno?

  Lis 01, 2008
 • Obrázek uživatele Marie
  Marie (anonym)

  dobry den ,manzel ma podobne problemy ,uz jsme vyzkouseli vsechno mozne ,akupunkturu,infuze,B 12 ,nic nepomaha,uz si nevime rady.Poradte.

  Lis 04, 2008
 • Obrázek uživatele Tereza
  Tereza (anonym)

  Dobrý den,jsem nervózní při pomyšlení na to že mam úplně stejné bolesti a je mi 14...nejdříve jsem si myslela že za to můžou zuby,ale po přečtení některých stránek mi je jasné že to je trojklanný nerv....je normální mít bolesti v těchto letech??

  Pro 16, 2008
 • Obrázek uživatele Marie
  Marie (anonym)

  Patřím také ke stejně postiženým zoufalcům už více než tři roky. Vyzkoušela jsem toho mnoho včetně gamanože, vitamínové kúry B 12,masážemi krční páteře, léků neurontin a lyrica. pohovory s psycholožkou, čaje a likéru z bezinek. obstřiků a už si ani nepamatuji co všechno. Kdo nezažil, neuvěří. Velmi to ovlivňuje můj život. Lidé si často myslí, že jsem mimo a mají pravdu. Může mi někdo poradit co dál?

  Led 03, 2009
 • Obrázek uživatele alex
  alex (anonym)

  zdravim vsechny mam take silene bolesti a zrovna je prozivam,nevim co mam delat ,beru lyricu,tralgit, mam ze zivota peklo je mi 39,mqam to od 19,a je to cim dal horsi,v kalifornii je jeden clovek p.doktor benjamin Carson je spickovy neurochirurg a uspesnost je temer 100%,prodam vse co mam a pojedu!!!nezabira mi tady nic ,nechal jsem si vytrhnout nekolik zcela zdravych zubu a zachvaty bolesti (Slehani) byly jeste silnejsi ,pomozte mi nekdo nejak,dekuji.

  Črv 31, 2009
 • Obrázek uživatele alex
  alex (anonym)

  moje emaiílova adresa je xanderxxx"seznam.cz,

  Črv 31, 2009
 • Obrázek uživatele JanaP
  JanaP (anonym)

  Dobrý den, před zhruba 5ti lety jsem podstoupila na odstranění posledních 2 osmicek. Behem 2 let se mi vask objevily bolesti hlavy,zubu, tvare. Pri navsteve zubare jsem se zkusila zeptat paní zubařky, čím by to mohlo být a ona řekla, že mi během operace poškodili 3klanny nerv. Kazdy mesi absolvuji 2-3 dny nepřetržité bolesti hlavy. Jedná se zde o 3klanný nerv?je možné toto poškození odstranit?

  Feb 14, 2010
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Mojí sestře pomohl lék TEGRETOL, předepsal neurolog, pozor na postupné vysazování.

  Feb 14, 2010
 • Obrázek uživatele JanaP
  JanaP (anonym)

  Mojí sestře pomohl lék...A pomohlo to?

  Feb 15, 2010
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Ano, brala ho asi 3 měsíce a teď má klid už skoro 6 měsíců. Přečtěte si příbalový leták tady na internetu. Předepisuje ho neurolog.

  Feb 15, 2010
 • Obrázek uživatele JanaP
  JanaP (anonym)

  Ok.Dekuji za radu.Koukala jsem,ze nekdo doporucoval i bezinkovy liker, tak nejdriv zkusim ten. Pak leky.

  Feb 15, 2010
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  JanoP- mojí sestře se to hrozně rozjelo, bolest byla čím dál větší, až si chtěla něco udělat. Nemyslím, že bezinky by pomohly,bsahují antnty a vitC.. Přeji uzdravení.

  Feb 16, 2010
 • Obrázek uživatele JanaP
  JanaP (anonym)

  Jani-ja to zvladam zatim s Nurofenem, jakmile se mi to rozjede vic, tak pudu radsi na operaci,kterou v tehle pripadech doporucuji. U neurologa jsem jeste nebyla,zatim jsem to resila jen se svoji zubarkou.Tak uvidime.Mozna toho neurologa nekdy v brzke dobe navstivim.

  Feb 16, 2010
 • Obrázek uživatele Veronika, 26
  Veronika, 26 (anonym)

  Pozor na záměnu! Před 5 lety mi zubař vyvrtal hluboký kaz v zubu, který zaplnil léčivou vložkou. Od té doby mě zub (resp. nad ním) přijatelně bolíval při kontaktu s horkou vodou (pití či sprcha). Před rokem mi zubař zub převrtal a dal tam trvalou vložku, tři měsíce potom začal zub (nad zubem) občas neskutečně bolet (cca na 15 - 20 min), zejm. při přechodu ze zimy do tepla. V reakci na to mi zubař zub zrengenoval, otevřel, nic nenašel, takže ho zase zavřel. Od převrtání se bolesti prudce zhoršovaly, za týden na to jsem si nechala zub umrtvit (při dovol. v Itálii - vydržet další 2 dny do návratu do ČR pro mě nebylo představitelné). Nepomohlo to, bolesti neustupovaly další 2 týdny, přes průběžná čištění kanálků. Zlepšilo se to až po nasazení ATB, po několika týdnech bolest pozvolně odešla. Před měsícem mě opět začal bolet tentýž (mrtvý) zub a jeho okolí. Zubař vyšetřil, co mohl, a nic nenašel; zub byl vskutku mrtvý. Odeslal mě na neurologii, kde mě po vystání fronty přijali ihned (FN Bohunice, Brno), doktorka konstatovala zánět TN a předepsala na týden Ibalgin (na zánět) a dlouhodobě Lyricu (s tím, že nemám čekat rychlé zázraky). Pokud vím, funguje tak, že mi zpomalí/utlumí vzruchy. Zatím se po ní motám, hodně spím a hůř mi to myslí, doufám ale, že mi pomůže. Zatím jí beru měsíc a zlepšuje se to, ale pomaleji, než bych ráda. Před týdnem mě hrozně rozbolel jiný zub, nemohla jsem se ho ani dotknout, natož jíst. Ostrá bolest mi prolítla oběma čelistmi, kdykoli jsem je (nechtěně) sklapla k sobě (při jídle či mluvení). Známý neurolog mi doporučil podstoupit RTG zubu a dutin (aby byl vyloučen náhodný souběh s jinými záněty, které se mohou projevit bolestí zubu), obojí vyšlo negativně, takže jde o projev TN a tedy čekám, až bolest ustoupí. ZÁVĚR: kvůli nerozpoznanému zánětu TN mám umrtvený zub a kdybych neměla zubaře, který mi odmítl umrtvit další zuby, když u nich nezjistil žádný problém, jen proto, že mě bolely, mohla jsem mít mrtvou půlku pusy. Dejte si na to pozor!

  Srp 15, 2010
 • Obrázek uživatele Renata
  Renata (anonym)

  tchán měl 30 let bolestivé záněty trojklanného nervu, bral léky, po kterých byl utlumený, skoro zfetovaný. Na doporučení jedné paní jsme mu k šedesátinám koupili biolampu od Biostimul a od té doby (je to sedm let) nemá bolesti a všechny prášky vysadil. Nechci dělat reklamu, ale je to první věc, která na tu bolest zabrala, napsala jsem značku, protože nevím, jestli takhle pomáhají i lampy od jiných značek.

  Zář 23, 2010
 • Obrázek uživatele veronika
  veronika (anonym)

  Dobrý den, před 3 dny mi paní zubařka čistila kanálky. Nejdříve jsem tam měla nějakou vložku na umrtvní nervu.Po čistění kanálků mě už bolí 3 dny zub na skousnutí.Je to normální.Měla jsem prý zánět nervu a ještě ted mám docela rudou dásen.Docela nerada bych o zub přišla.Poraďte prosím

  Říj 08, 2010
 • Obrázek uživatele paat@volny.cz
  paat@volny.cz (anonym)

  TN mne trápil mnoho let. Neurologie, zubařské zákroky, spousta vyšetření a žádná pomoc. Pak jsem zkusil akupunkturu. Ta mi pomohla a mám již asi 15 let od TN pokoj! Zkuste to, snad to pomůže alespoň někomu!

  Srp 19, 2011
 • Obrázek uživatele J.
  J. (anonym)

  Dobrý den, před 3 dny mi...Máte zánět v dásni pod zubem. Stejně půjde ven. Netrapte se zbytečně. Už se mi to stalo několikrát.

  Srp 19, 2011
 • Obrázek uživatele Nikola
  Nikola (anonym)

  Mám často hrozné bolesti trojklanného nervu co to může být

  Led 11, 2012
 • Obrázek uživatele Dáda
  Dáda (anonym)

  Pozor na záměnu! Před 5...ZUBY NEBO ZANET NERVU? NENECHTE SI VYTRHAT NEBO UMRTVIT ZUBY ZBYTECNE! Pokud 'Vám v puse nic nenajdou a bolesti přetrvávají, na nic nečekejte, netrapte se, protože normální analgetika, ani Aulin na předpis, Vám nemusí ani trochu pomoct - utíkejte na neurologii! Po extrakci 3 osmiček, jsem měla problémy se spodní, udělal se mi tam zánět, asi týden jsem trávila běháním po zubních, pohotovosti, každá minuta pro mě byla peklo, všichni mi jen říkali, že to je od těch ran, já jsem si v zoufalosti z bolesti nechala odvrtat sedmičku nakonec i na pohotovosti umrtvit, ale úleva nepřišla. Chtěla jsem si nechat vyšetřit další zuby - jestli není zánět nahoře, protože se střídala bolest nahoře a dole, nakonec mi ale ošetřili tu ránu po zubu a když jsem si vyčerpaná a skoro omdlévající bolestí po x dnech trápení zavolala sanitku, stejně mě jen píchli něco na boelst a poslali na stomatochirurgii, kde mi nic neporadili a ješětě řekli ,že možná by to pak chtělo I SEDMICKU VYTRHNOUT?! Nakonec jsem se dozvěděla, že by to mohl být nerv, protože to byl velký zásah to trhání a na rentgenu bylo vidět, že nerv vedl přímo pod vytržený zub -vyčekala jsem si tedy 3 hodiny na neurologii ve Střešovicích, kde mi to potvrdili, že mohlo dojít k poškození a vzruchům -> dostala jsem NEurontin a pro případy velkých bolestí Foxis. Už jsem si vzala Neurontin, do toho mám ještě vyčištěnou a zašitou ránu po té osmičce, kde zánět byl, a asi po týdnu neuvěřitelných bolestí zas dokážu normálně existovat a žít. Nevím, jak to bude dál, ale opravdu si dejte pozor, ať si jako já nenecháte ZBYTECNE TRHAT ZUBY NEBO JE UMRTVOVAT, když problém může být v nervu. Bohužel i doktoři jsou jenom lidi, nemůžou hned všechno vědět, ale přece jen by měli na zubním trochu myslet i na toto, když jsou ty obtíže tak časté a propojení a měli by pacientům, co tam s takovými bolestmi přichází, poradit neurologické vyšetření apod.

  Dub 01, 2014
 • Obrázek uživatele Jana Likova
  Jana Likova (anonym)

  Zrovna teď procházím...Trpim jak kun a bojim se jit na zakrok s TN. je tato operace ucinna a jake mate zkusenosti po operaci. DEKUJI

  Dub 12, 2016
 • Obrázek uživatele Janie
  Janie (anonym)

  Chapu vas vsechny!! Zacaly mi rust 3 osmicky. Do toho strasne stipani pod ocima a tupa bolest. Nechala jsem je vyndat. A je to jeste horsi. Sice jsou pryc. Skoro kazdou hodinu mi to vystreluje od ucha pod oko. Strida se to ze strany na stranu. Beru leky z neurologie. Bez nich nemuzu uz ani existovat.

  Led 31, 2020
 • Obrázek uživatele Zdena
  Zdena (anonym)

  Dobrý den. Již 24 let trpím chronickým zánětem trojklanného nervu. V letech 2007 a 2016 jsem podstoupila ozáření gamanožem, kdy jsem po prvním ozáření v r. 2007 měla asi 7 let klid. Poté se mi však bolesti v plné síle vrátily a nepomohlo již ani druhé ozáření. Bolesti mám veliké a jak je v článcích uvedeno, berou mi chuť do života. Také bych chtěla podotknout, že jsem si také v začátcích bolestí koupila Biolampu, absolutně mi neulevila ani na chvilku. Také léky které nejsou zrovna levné a zdravotní pojišťovna je neproplácí jsou alespoň v mém případě k ničemu. Upřimně závidím všem, kterým se podařilo se těchto nesnesitelných bolestí nějakým způsobem nenávratně zbavit. Já to štěstí nemám.

  Črv 05, 2020
 • Obrázek uživatele Operace troklanný nerv
  Operace troklan... (anonym)

  Dobrý den pane doktore píšu za svoji kamarádku Jelenku Šindelárovou .Vic jak 35.let ji trápí silne bolesti trojklanneho ner .Dříve chodila do UVN na operaci která ji vždy na půl roku pomohla a byla za to moc vděčná bohužel ji bylo sdĕleno že je to zastaralý způsob operace a že musí na Homolku na gama operaci šla na ni ale vůbec ji nepomohla.Poradte co udělat proto aby mohla být odoperována tím tzv.zastaralým způsobem na neurochirurgii který jí pomohl.Má opĕt dlouhodobĕ ukrutně bolesti léky bere od neuroga léta. Dĕkuii za odpovĕd

  Feb 08, 2021
 • Obrázek uživatele zdenka
  zdenka (anonym)

  Dobry den. Ja se tez lecim s 3 nervem, jiz 16 mesicu. uzivam jeky Gordius a lek Thiogamma. Tvar si masiruji Saolinovym olejem, Nekdy je mi lepe, ale pri zmene pocasi a hlavne kdyz je vetrno,tak se me bolesti vraci. Snad se mi ulevi, jsaem z toho cela mrzuta. Mejte se hezky.

  Dub 03, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama