Bolest kostí může být projevem zhoubného onemocnění krve

Za bolest kostí mohou být zodpovědné přemnožené myelomové buňky v kostní dřeni při mnohočetném myelomu. Tyto buňky do svého okolí vylučují mnoho různých látek, které ovlivňují další buňky a rozrušují kostní strukturu.

Řada nemocných se začíná podle lékařů s mnohočetným myelomem léčit až pozdě, kdy už nemoc vyústila v selhání ledvin či vážné poruchy páteře. Podle odborníků za to mimo jiné může neznalost a s tím související dlouhá doba, než se nemocným dostane patřičná péče. Novinářům to řekl Roman Hájek z Hematoonkologické kliniky Fakultní nemocnice Brno - Bohunice.

    To, že mnohočetný myelom je zhoubné onemocnění krve, vědělo podle mezinárodního výzkumu společnosti Harris Interactive pouze osm procent Evropanů. Lékaři přitom každoročně v Evropě zjistí 26.000 nových případů, více než 18.000 Evropanů ročně vinou této nemoci umírá. V Česku se s mnohočetným myelomem léčí asi 1300 osob, každoročně přibude zhruba 400 nových pacientů. Většinu z nich tvoří lidé středního či vyššího věku.
    
    Nemocní tak často "bloudí" mezi ortopedy, neurology a rehabilitačními lékaři. Podle Hájka přitom stačí mnohdy jen udělat rentgenový snímek, ze kterého odborník nemoc pozná. Jeho slova o častém pozdním odhalení nemoci potvrdila i jedna z pacientek. S tímto onemocněním se léčí asi čtyři roky. Jednou se již příznaků nemoci zbavila, ale nemoc udeřila znovu.

    Podle lékařů nemoc sice nelze zcela vyléčit, ale pacient s ní může žít i řadu let. Pravidelně ale dochází na kontrolu, upřesnil primář hematoonkologického oddělení Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Jan Straub. Za klíč k úspěšné léčbě považuje zejména komunikaci pacienta a lékaře. Nemocný by měl vědět, co se s ním bude dít a měl by na to být připraven. "Při aktivním přístupu nemocného k léčbě lze docílit mnoha let kvalitního života," vysvětlil Straub.

    Nemocným s touto chorobou může pomoci nový klub, který vznikl pod hlavičkou pacientského sdružení Arcus Onko Centrum. Informace zájemci naleznou na jeho webových stránkách www.mnohocetnymyelom.cz, kde se dozvědí fakta o onemocnění i adresy specializovaných center. Jejich součástí je také internetová poradna. Každý všední den od 08:00 do 15:00 se mohou zájemci obrátit na telefonní linku 532 233 551.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama