Reklama

Bolest konečníku může mít více příčin

Bolest konečníku může mít několik příčin. Nejčastěji se projevuje jako svědění, pálení, otoky nebo krev na toaletním papíře či výtoky. Může jít o hemoroidální onemocnění. Nepříjemné pocity nepřecházejte. Prvotní lehké příznaky, které se dají řešit mastičkami, se mohou vyvinout ve skutečný problém, jež vyžaduje složitější léčbu.

„S některými problémy se pacienti neradi svěřují a trvá jim dlouho, než se odhodlají je řešit. Je to pochopitelné, ale řešení není dobré odkládat. Čím dříve se pacienti odhodlají k návštěvě praktického lékaře, tím dříve je možné určit správnou diagnózu a začít s cílenou léčbou. V případě řitní oblasti se jedná zpravidla o režimová opatření a kombinaci lokální a systémové léčby, “ potvrzuje i praktická lékařka MUDr. Jana Vojtíšková z Prahy. Diagnóza zabrání zhoršování vyžadující delší a složitější léčbu.

Svědění? Ekzém i hemoroidální onemocnění

Svědění se nejčastěji objevuje ve spojitosti s ekzémem nebo kvasinkovým onemocněním. Pokud se objeví, pozor na to, že situaci může zhoršovat nedostatečná i naopak přehnaná hygiena. Může být ale také příznakem rozšířených hemoroidálních pletení, trhlinek, píštělí nebo zánětu. Zde je důležitá včasná návštěva praktického lékaře a odborná diagnóza. V případě ekzému a kvasinek jsou k dispozici masti. U hemoroidálního onemocnění může praktik doporučit mastičky a čípky, které poskytnou rychlou úlevu. Případně poradit užívání venofarmak posilujících žilní stěnu, potlačujících zánět a zmírňujících otok. Důležitá je také úprava životního stylu.  

Za krev na papíře mohou rozšířené hemoroidy

Reklama

„Krev na toaletním papíře může znamenat jak život ohrožující onemocnění, tak jen nepříjemné snížení kvality života,“ říká MUDr. Martin Kouda z kliniky Chimare v Praze. Prvními vodítky k diagnóze jsou barva krve, přítomnost hlenu a související příznaky. Jasně červená barva značí nejčastěji hemoroidální onemocnění, tedy rozšíření žilních pletení v okolí konečníku. Jednat se může i o řitní trhlinu související často se zácpou, nebo píštěl – tu zpravidla poznáte díky příměsi hlenu s hnisem.

Co znamená tmavá?

Příčina krvácení nemusí být jen v řitní oblasti. „Pokud dochází ke krvácení ze žaludku, poznáme jej tak, že stolice je natrávenou krví zbarvena do černa. Příkladem takovéhoto krvácení mohou být žaludeční vředy. Obávaná rakovina tlustého střeva nebo konečníku se nemusí ihned projevit viditelnými příznaky. Proto jsou tak důležité pravidelné preventivní kontroly a zejména koloskopická vyšetření,“ vysvětluje MUDr. Kouda.

 

Jak si ulevit od příznaků hemoroidálního onemocnění, nejčastější příčiny krvácení?

  • Vyhýbejte se zácpě – zařazujte do jídelníčku ovoce, zeleninu a celozrnné pečivo; dbejte na příjem dostatečného množství tekutin.
  • Pravidelně se hýbejte.
  • Udělejte si čas na pravidelnou stolici, ale pozor na příliš dlouhé sezení na toaletě.
  • Vyhněte se kořeněným jídlům, alkoholu a nadměrnému množství kávy.
  • Akutní příznaky zmírňujte mastí (s aplikátorem) či čípky – vyberte si takové, které zmírňují příznaky a zároveň podporují samotnou léčbu hemoroidálního onemocnění.
  • Hemoroidy jsou vlastně žilní pleteně, proto je důležité posílit žilní stěnu – praktický lékař či specialista vám tedy pravděpodobně předepíše venofarmaka posilující žíly.

 

Více k tématu hemoroidálního onemocnění najdete na www.koncetabu.cz

Reklama

Komentáře

Reklama