Reklama

Bezplatné vyšetření paměti

Poruchy paměti mohou být prvním příznakem Alzheimerovy choroby nebo jiného typu demence. V projektu Dny paměti si lidé mohou nechat bezplatně vyšetřit paměť na 23 místech po celé republice. Seznam je na stránkách www.poruchypameti.cz. ČTK to řekla předsedkyně České geriatrické a gerontologické společnosti a primářka pražského Gerontocentra Iva Holmerová.

"Vyšetření paměti provádějí speciálně vyškolení pracovníci každou středu po předchozím telefonickém objednání," upřesnila. Vyšetření trvá asi hodinu, člověk vyplní dotazník a podstoupí krátký psychologický test.

Odborník z výsledků posoudí, zda jde pouze o změny u zdravě stárnoucího člověka, nebo už o příznaky demence. Pokud objeví problém, doporučí návštěvu neurologa, psychiatra nebo geriatra. Ti provedou další speciální vyšetření a navrhnou léčbu. Při včasném zahájení léčby je možno výrazně postup demence zbrzdit, tím i zlepšit kvalitu života pacienta.

Podle odhadu žije v Česku zhruba 100.000 lidí s demencí. Paměť začíná slábnout už po třicítce, s rostoucím věkem lidí s touto obtíží přibývá. Mezi 60 až 64 roky trpí demencí každý stý člověk, ve věku od 70 do 73 let jsou to již 3,6 procenta obyvatel a od 75 do 79 let šest procent lidí. Ve věku nad 85 let je to pak každá čtvrtá osoba.

Ročně je v zemích EU nově zjištěna demence u 600.000 lidí. Ve stejném období je odhaleno například 350.000 případů rakoviny prsu, půl milionu pacientů s cukrovkou a téměř 600.000 pacientů s mozkovou mrtvicí.

Reklama

Vědecky potvrzené postupy dokážou podle Holmerové případné poruchy paměti oddálit do pozdějšího věku. Pro udržení dobré paměti je třeba mít dostatek spánku a pravidelně cvičit, nejlepší je tanec nebo chůze čtyři kilometry denně. Paměť podpoří i dvě deci červeného vína denně, v jídelníčku by měly být dvakrát až třikrát týdně ryby a co nejčastěji zeleninové saláty zalité olivovým olejem. Z koření působí na paměť příznivě kurkuma.

Pro dobrou paměť je důležité mít v pořádku krevní tlak a hladinu cholesterolu, zvýšené hodnoty je nutno léčit. Paměť zhoršuje kouření a naopak ji vylepšuje mozkový trénink. Pozornost a koncentraci si člověk může rozvíjet při karetních hrách, luštění křížovek nebo sudoku.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Láďa (Po, 17. 11. 2008 - 20:11)
Mě "zkoumala" paměť jedna psycholožka a bylo to snad celý den.Byl to IQ test,dále mnoho jiných testů,říkala mi čísla za sebou,potom jsem je musel opakovat pozpátku...Bylo toho hodně.Šel bych k psycholožce,která jede na pojišťovnu.
Jindra (Po, 4. 8. 2008 - 01:08)

Od kolika let so můžu nechat zkontrolovat paměť?
Honza (Po, 4. 8. 2008 - 13:08)
Já nevím, ale tady z článku vyplývá, že náběh na alzheimera může být znát už po třicítce...
Tereza (Čt, 7. 8. 2008 - 08:08)
chtěla bych se zeptat jestli neznáte ty stránky na to vyšetření paměti._? Babička mi to říkala,ale já si nemužu vzpomenout.Moc děkuji
jirka (Po, 17. 11. 2008 - 18:11)
Kde nejbliž Kladna se provádí bezplatné vyšetření paměti. Děkuji
Kikki (So, 27. 3. 2010 - 21:03)
Ale každá porucha paměti nemusí být přece Alzheimer...
Básník (So, 27. 3. 2010 - 21:03)
Také jsem se pro horšící se paměť nechal poslat k psychologovi. Většina testů byla založea na rozpoznávání fotek lidí. Protože tváře od mala rozlišuji s velkými potížemi (spolužáky jsem začal rozeznávat tak po půl roce), výsledek zněl "vizuální paměť na hranici mentálního defektu"
Piky Piky (So, 6. 11. 2010 - 20:11)
Ale každá porucha paměti...Málokterá porucha paměti je Alzheimer...
Reklama