Reklama

Barvy léčí i ubližují

Především ženy jistě znají následující situaci: Máte rádi určitou barvu, řekněme modrou, a proto ji preferujete i na oblečení. Pak se jednoho dne probudíte s touhou vzít si na sebe něco žlutého, zoufale se přehrabujete mezi modrými svetříky a máte pocit, že nemáte vůbec nic na sebe. Je to tím, že každá barva působí na organismu jinak a naše podvědomí dobře ví, která z nich nám v daný okamžik nejvíce prospěje.

Velkou moc barev potvrzuje i věda. Dr. John Ott například zjistil, že pokud osvítíme buňky červenými světlem, dochází k zeslabení jejich stěny končící až smrtí buňky. Ryby, které osvětloval růžovým světlem, zase začaly plodit výhradně samičí potomstvo. Vědci Martinek a Berezin také zjistili, že určité barvy mohou enzymy, které regulují většinu procesů v organismu, stimulovat až k 500x větší účinnosti.

Pokud například trpíte únavou a nedostatkem energie, je pro vás červená požehnáním. Zároveň ovšem počítejte s tím, že vám též způsobí vzrůst tepu, tlaku, napětí a agresivity.

Modrá, která se nachází na druhém konci spektra, má opačné účinky: zmírňuje svalové napětí, napomáhá regeneraci, snižuje tlak i tep a zmírňuje úzkost. Příliš vitality vám ovšem nedodá.

Žlutá vám podobně jako sluníčko dokáže zvednout náladu, dodat sebevědomí a také povzbudit trávení. Pokud je jí ale příliš, zvyšuje podráždění. V domácnostech, které mají dožluta laděnou kuchyň, prý dokonce častěji dochází k partnerským rozepřím.

Reklama

Růžová se zase v USA s úspěchem používá k tlumení agresivity vězňů. Pokud je výtečník ?uklizen? do růžové místnosti, během necelých tří vteřin u něj dojde ke zklidnění a poklesu svalového napětí. Ložnice vyvedená v růžové barvě naproti tom není ideální volbou ? sice by mohla váš protějšek přimět k častějším projevům něhy, ale zároveň by v něm utlumila většinu projevů vášně a snížila jeho plodnost.

Barevné světlo se dokonce i přímo využívá k léčbě řady chorob ? modré například pomáhá léčit revmatismus, červené zase ulevuje při migrenózních záchvatech.

Blahodárné účinky na organismus ovšem mají i očím neviditelné složky spektra. Infračervené záření například dokáže pronikat hluboko pod kůži, kde prohřívá tkáně, zvyšuje průtok krve a podporuje vylučování toxinů z organismu. Pro tělo je však nezbytné i záření ultrafialové ? i ono má na zdraví řadu pozitivních účinků, které vysoce převažují nad těmi negativními.

Autor: Peter Sale

Reklama

Komentáře

Jana (So, 3. 10. 2009 - 08:10)
Jsem migrenik a při záchvatu mi červená vysloveně vadí,stačí červená nádobka a zvracím daleko více a častěji.Nejlépe je bílá barva,má "v sobě "všechny barvy.
Sára (So, 3. 10. 2009 - 08:10)
Taky jsem migrenik, ale vadí mi spíš zvuky, příp. světlo. Barvy při tom nijak rozdílně nevnímám.
Co mi ale nesedí, to je současný trend, a to naplácat doma co nejvíc výrazných barev. To mi vadí i bez migrény, na nábytku preferuju klidné teplé tóny, na stěnách bílou nebo jen lehce krémovou barvu.
nnnn (So, 3. 10. 2009 - 09:10)
Znala jsem paní,které vadila fialová.Měla záchvat a musela do nemocnice.
Sára (So, 3. 10. 2009 - 10:10)
Fialovou nemám ráda a bohužel je zrovna v módě. Ale na záchvat to u mně nevypadá.
Jára (So, 3. 10. 2009 - 12:10)
Fialovou nemám ráda a bohužel...mě fialová dělá taky zle,nevím jak ten pocit vyjádřit.Jako by se ve mě něco stáhlo a přicházel strach.Jinak zjisťuji,že když jsem smutná tak úplně sáhnu po šedé,béžové barvě.Líbí semi třeba bílé kalhoty a černé tričko,jak si ho obleču musím ho vyslíct,úplně mi naskočí husí kůže.Ale černé kalhoty a jiné barvy můžu.Taky nechápu proč je to?
Vblogger (Po, 5. 10. 2009 - 21:10)
Přeji všem hezký den, už jste četli jak to vedou naši skvělí vůdcové, podívejte se na www.tojesila.cz, mám pocit, že jsem v životě zvolil špatný směr ... drzost našich politiků opravdu nemá obdoby !
Markéta (St, 7. 10. 2009 - 08:10)
mě fialová dělá taky...Nejrozumnější je si vybírat podle intuice,tedy když se mi něco nelíbí tak to nepoužívám,asi to má nějaký důvod.To samé je jako s kameny léčivými ,ty co jsou popsány podle horoskopu mi nevyhovují ,nelíbí se mi,nic mi neříkají,takže si klidně vezmu úplně odlišný,líbí se mi,mám z něj radost a taky třeba vůbec nevím proč,ale to není asi důležité.Vím že jsem si vybrala dobře.
Petr (St, 7. 10. 2009 - 15:10)
Nejvíce ubližuje svinibrodská zeleň.
. (St, 7. 10. 2009 - 16:10)
Nejvíce ubližuje svinibrodská...co to má znamenat nebo jsi zloduch
Petr (St, 7. 10. 2009 - 17:10)
Svinibrodská zeleň znamená octan-tris(arsenitan) měďnatý. Je prudce jedovatá.
Máša (Pá, 9. 10. 2009 - 12:10)
O barvách jsem toho již četla hodně a souhlasím s jejich působením na lidský organimus. Nikde jsem se však nedočetla, jak působí zlatá a stříbrná. Vlastně ani nic o hnědé a béžové. Ví to někdo?
Reklama