Babesióza - nemoc z klíšťat, kterou často ani lékaři neznají

Babesióza není příliš známé onemocnění a neznají ho ani mnozí lékaři. Přitom jeho výskyt a závažnost je značně vyšší, než se doposud předpokládalo.

Babesie se nejčastěji nacházejí u malých hlodavců, z nichž jsou přenášeny klíšťaty na člověka. Mohou být přeneseny i při krevní transfúzi. Jedná se o prvoky, kteří v hostiteli napadají červené krvinky, ve kterých se čile množí. V akutní fázi může být napadeno až 80% červených krvinek.

Rozšíření tohoto onemocnění v populaci není přesně známo, což souvisí s obecnou neznalostí příznaků, jeho přehlížením a nedostatečnou diagnostikou. Mezi příznaky se řadí: únava, nechutenství, bolesti kloubů a svalů, kašel, deprese, nevolnost, zvracení, dušnost, horečka, anémie - chudokrevnost, zvětšení jater - hepatomegalie, bolesti svalů, třesavka, žloutenka, tmavá moč (hemoglobinurie, proteinurie). Nemoc může probíhat i asymptomaticky - bez příznaků.

Babesie se často vyskytují v klíšťatech současně s původcem Lymské boreliózy, což bylo potvrzeno i laboratoří Klíště.cz. Tyto koinfekce mohou vysvětlovat obtížně léčitelné vleklé formy borelióz, které neodpovídají na léčbu a mohou být i fatální. Faktem je, že pokud je babesióza správně diagnostikována, je velmi dobře antibiotiky léčitelná. Prokázání přítomnosti babesií přímo v klíštěti může lékaři usnadnit správnou diagnózu.

Zdroj: Laboratoř Klíště.cz

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele sony
    sony (anonym)

    Pokud by šlo o babišiózu, to by o tom něco věděli i všichni lékaři.

    Črv 22, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama