
V České republice trpí desetina až čtvrtina populace projevy suchého oka. Pociťují nejen sucho, ale i únavu očí, večer hůře vidí a někdy paradoxně i slzí. Oční lékařka Jana Dupalová novinářům řekla, že ve věkové kategorii do 40 let mají tento problém především lidé, kteří pracují na počítači, v klimatizovaném prostředí, hodně sledují televizi. U starších osob je vysychání oka spojeno s hormonálními změnami, s užíváním léků na vysoký tlak, s cukrovkou a dalšími onemocněními.
Problém vzniká porušením slzného filmu na oku. Tvoří ho vodní, hlenová a lipidová složka, které musí být v rovnováze, aby rohovka byla dobře vyživována. Pokud je rovnováha porušena, může se zakalit rohovka a následně se zhorší vidění.
Na trhu je řada produktů, které suchost oka odstraňují. Většina kapek obsahuje konzervační látky, které očím neprospívají. Je vhodné používat preparáty bez konzervačních látek nebo s jejich minimálním obsahem. Vhodné jsou také preparáty v takzvaných monodózách, tedy v balení na jeden den, které nejsou konzervované.
Dupalová upozornila na to, že děti, které vysedávají u počítačů, budou "umělé slzy" potřebovat dříve než lidé, kteří vyrostli mimo dosah obrazovek. Setkají se mnohem dříve i se šedým zákalem než jejich rodiče a prarodiče. "Oko absorbuje záření z obrazovky a jejich oční čočka se nutně bude kalit dříve," řekla Dupalová.
Podle Tomáše Ekla, který zastupuje výrobce, se loni prodaly v Česku oční kapky v celkové hodnotě 90 milionů korun. Nejčastěji je kupovali lidé, které z nějakého důvodu pálí oči, mnohdy jsou to i lidé s kontaktními čočkami. Dalšími zákazníky byli návštěvníci bazénů.
Jitka Klejnová - ČTK
Komentáře (3)
- odpovědět
Zář 06, 2010- odpovědět
Zář 07, 2010- odpovědět
Bře 13, 2013Přidat komentář