Zpráva o stavu

Dnes od půlnoci bude doktorka.cz vypnuta z důvodu finalizace přechodu na nový reklamní systém. Děkujeme za trpělivost a pochopení. Budeme se snažit, aby spuštění doktorky proběhlo do 6 do rána. Váš tým Doktorka.cz

Až čtvrtina lidí potřebuje občas oční kapky na zvlhčení očí

V České republice trpí desetina až čtvrtina populace projevy suchého oka. Pociťují nejen sucho, ale i únavu očí, večer hůře vidí a někdy paradoxně i slzí. Oční lékařka Jana Dupalová novinářům řekla, že ve věkové kategorii do 40 let mají tento problém především lidé, kteří pracují na počítači, v klimatizovaném prostředí, hodně sledují televizi. U starších osob je vysychání oka spojeno s hormonálními změnami, s užíváním léků na vysoký tlak, s cukrovkou a dalšími onemocněními.

Problém vzniká porušením slzného filmu na oku. Tvoří ho vodní, hlenová a lipidová složka, které musí být v rovnováze, aby rohovka byla dobře vyživována. Pokud je rovnováha porušena, může se zakalit rohovka a následně se zhorší vidění.

Na trhu je řada produktů, které suchost oka odstraňují. Většina kapek obsahuje konzervační látky, které očím neprospívají. Je vhodné používat preparáty bez konzervačních látek nebo s jejich minimálním obsahem. Vhodné jsou také preparáty v takzvaných monodózách, tedy v balení na jeden den, které nejsou konzervované.

Dupalová upozornila na to, že děti, které vysedávají u počítačů, budou "umělé slzy" potřebovat dříve než lidé, kteří vyrostli mimo dosah obrazovek. Setkají se mnohem dříve i se šedým zákalem než jejich rodiče a prarodiče. "Oko absorbuje záření z obrazovky a jejich oční čočka se nutně bude kalit dříve," řekla Dupalová.

Podle Tomáše Ekla, který zastupuje výrobce, se loni prodaly v Česku oční kapky v celkové hodnotě 90 milionů korun. Nejčastěji je kupovali lidé, které z nějakého důvodu pálí oči, mnohdy jsou to i lidé s kontaktními čočkami. Dalšími zákazníky byli návštěvníci bazénů.
Jitka Klejnová - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (7)

 • Obrázek uživatele monika
  monika (anonym)

  Paní Eva Dupalová z Jílového papírnictví /prodej toaletního papíru/ potřebuje nutně oční kapky, protože sedí celé hodiny na netu a rozesílá pomluvy na lékaře v okolí. Je nemocná a měla by se léčit, jinak půjde před soud za pomluvy, ona a celá její rodina, která u toho počítače sedí také.

  Zář 06, 2010
 • Obrázek uživatele Verča
  Verča (anonym)

  No jistě, sezením u počítače a zíráním na monitor člověk mrká mnohem míň a tím mu vysychají a pálí oči a musí brát kapky na jejich zvlhnutí a zkrátit dobu vysedávání u počítače.

  Zář 07, 2010
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Paní Eva Dupalová z...Ta paní Dupalová je taková furie ?????? Já si to myslela,vypadá velmi nesympaticky už od pohledu.

  Dub 28, 2011
 • Obrázek uživatele Jura
  Jura (anonym)

  Dejte si přes držku a neotravujte s tím ostatní vy kozy.

  Dub 28, 2011
 • Obrázek uživatele ilona
  ilona (anonym)

  Dejte si přes držku a...Je to ještě větší kráva, než jste si mysleli. Superkráva.

  Lis 12, 2011
 • Obrázek uživatele Ivetka
  Ivetka (anonym)

  Je to ještě větší...Vypadá na to,už od pohledu,je to velice nepříjemná paní ale asi za za to nemůže.

  Kvě 12, 2012
 • Obrázek uživatele Radvana
  Radvana (anonym)

  Dobré jsou ocutein sensitive oční kapky. Ihned zabírají a stojí kolem 100kč,takze cenove prijatelné.

  Bře 13, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama