Až 80 procent epileptiků může žít bez záchvatů

V České republice žije 100.000 lidí s chronickou epilepsií a mnoho dalších lidí někdy ve svém životě epileptický záchvat prodělá. Léčba epilepsie přitom udělala v poslední třech desetiletích obrovský pokrok. Až 80 procent pacientů nyní může při správné léčbě žít bez záchvatů v podstatě plnohodnotný život jen s malými omezeními. Novinářům to řekla Jana Zárubová z neurologické kliniky Thomayerovy nemocnice.

Nejdůležitější je zvolit léčbu šitou na míru. Například jiné léky potřebují mladé ženy, které by v budoucnu chtěly otěhotnět, a jiné senioři, kteří mají řadu dalších nemocí. V současné době je na českém trhu 16 antiepileptik pro farmakologickou léčbu. Jsou mezi nimi i nejmodernější velmi účinné léky, které jsou dražší, ale uchrání pacienta od řady možných zdravotních komplikací, jako je poškození jater, odvápnění kostí a poruchy krvetvorby při dlouhodobém podávání.

Takový postup je v konečném efektu výhodnější i pro pojišťovny. Většina pacientů si musí na léky připlácet, protože není možné všem podávat jeden lék, který je plně hrazený.

Kromě podávání léků existuje pro některé pacienty naděje v podobě chirurgického zákroku, při němž je odstraněna část mozku, kde jsou buňky vyvolávající epileptické záchvaty.

Některým nemocným je možné zavést do podpaží takzvaný vagový stimulátor, který v pravidelných intervalech stimuluje mozek k tomu, aby sám vyplavoval látky působící proti záchvatům.

Podle Zárubové je známo 40 druhů epilepsie. Při chronické epilepsii se záchvaty opakují. Někdy může být záchvat vyvolán ojediněle za nějakých výjimečných okolností, jako jsou úraz, nedostatek spánku nebo i bouřlivý mejdan. Záchvat může být také prvním příznakem jiných onemocnění mozku, jako například zánětu mozku či cévní mozkové příhody.

Příznaků záchvatu je řada druhů. Většina lidí zná velký epileptický záchvat bezvědomí, pád, křeče a slinění. "Takzvané malé záchvaty mohou vypadat i jako náhlé přerušení činnosti. Člověk třeba zůstane stát a divně se kouká. Když na něj budete mluvit, nebude reagovat. Po pár vteřinách může znovu pokračovat v rozhovoru, ale na tu chvilku si třeba nepamatuje. Mohou vypadat také tak, že člověka brní polovina těla nebo má záškuby na polovině těla. Někdy má jen divné pocity, že něco už prožil, slyšel nebo viděl," řekla ČTK Zárubová. Odborník musí odlišit, zda se jedná o epileptický záchvat nebo o fyziologickou reakci například unaveného těla, dodala.

Přesto, že většina nemocných má jen malé zdravotní problémy, setkávají se ve svém životě s řadou omezení, která jsou důsledkem přežívajících mýtů. Například mnohdy jen těžko hledají práci.


Jitka Klejnová - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (17)

 • Obrázek uživatele Jana2
  Jana2 (anonym)

  Má 13 letá dcera trpí sekundární epilepsií.Nyní bere convulex, lamiktal a rivotril.Tato sestava léků jí zabrala pouze na 2roky.Nyní se dávky zvyšují ,ale veký efekt to zatím nemá. Při záchvatech jsme dávali diazepam do zadečku. Zprvu to trochu pomáhalo a nyní mi přijde , že je akorát více utlumená a nezabrání to dalšímu záchvatu.Diazepam podle mě nemá celkem žádný efekt, tak jsem ho přestala dávat.Nedávno jsem se dozvěděla o novém léku,který ještě není schválen ministerstvem a dá se přes neurologa objednat v cizině.Musím si ho samozřejmě uhradit sama.Neznám jeho název,ještě se musím informovat u dr..Je to tableta,která se podává při záchvatu na stranu do úst,kde by se měla rozpouštět.Měla by mít větší efekt.Zatím neznám účínky tohoto léku a pokud o tom někdo ví více ,uvítám to.Pokud s tím máte někdo zkušennosti,napište! Budu se těšit! Děkuji!

  Říj 28, 2007
 • Obrázek uživatele Paja
  Paja (anonym)

  Jak casto trpi zachvaty? K jakemu neurologovi chodite? Samozrejme, ze po diazepamu nastane utlumeni. Davate-li do zadecku 10 mg, muze potom byt hodne spava. Dalsi zachvat by se ale objevit nemel. Konzultovali jste to s jinym neurologem? Pri nasazeni tech spravnych leku by mela byt udrzena temer bez zachvatu. Ale opravdu nevim presne, o jaky druh epilepsie jde. Kdyz se u dcery poprve v 11 objevila epilepsi, byly jsme odeslani k obvodnimu neurologovi, ktery nasadil Timonil retard. Pote, co jsem si precetla indikaci i kontraindikaci, tak jsem se rozhodla s nasazenim leku pockat, dokud to nezkonzultuji s jinym lekarem. Zasla jsem za MUDr. Brozovou ve FTN v Krci (Thomayerova nemocnice), ktera se specializuje na detskou epilepsii a ta potvrdila, ze Timonil neni dobra volba, dceri nasadila Orfiril 300 long, a je od te doby bez zachvatu. Ale jak rikam, neznam presne vasi diagnozu. Ale doporucuji konzultaci jeste s nekym jinym. Mimochodem, ja take byla na trojkombinaci leku, jsem take epilepticka, taky jsem se zacala lecit u MUDr. Brozove, jsem bez zachvatu a postupne me prevedla jen na jeden lek. Tak vam drzim palce a jen doporucuji tu konzultaci. Nespolehat jen na jednoho doktora...

  Říj 28, 2007
 • Obrázek uživatele Jana2
  Jana2 (anonym)

  Pajo! Někdy mívá až 6 záchvatů za den.Nyní je to o něco lepší,ale každý den se alespoň jeden objeví.Orfiril long a Neurotop jsme již braly a neosvědčilo se to.U nás to není tak jednoduché a samozřejmě že navštěvujeme neurologa u nás,tak i v Motole.Není to o dr.,ale o jejím cekovém zdravotním postižení.U sekundární epilepsie jsou záchvaty někdy obtížně kompenzovány.Nyní čekáme na výsledky hladin a pokud půjde něco přidat, tak se přidá a když to nepomůže ,tak si s náma musí poradit v Motole.Tam mají moji velkou důvěru.Dceři pomalu začíná puberta,takže mohlo dojít ke zhoršení i tím.No snad se to zpraví. Hlavně jsem chtěla vědět něco o tom léku,jak jsem psala, ale jinak děkuji za odpověď a přeji hodně zdraví.

  Říj 29, 2007
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Moje vlastní zkušenost,léky epilepsii neléčía zároveň se časem objevují další zdravotní problémy.Je třeba zjístit jaký druh epilepsie to je ,projít vřechna podrobná vyšetření,ale musí člověk začít sám.Každému lékaři se do toho nechce,jen člověka víc otupět.Konkrétně já jsem byla na operaci Na Homolce v Praze,neurologie Dr.Vojtěch,operaci prováděl neurochirurg,trvala 5 hodin,jednalo se o lesionektomii,odstranění sklovitého nádoru/sraženina/ od narození.Po operaci byli těžké psychické stavy,ale přešlo to,teď jsem skoro 7 let po operaci a v pořádku.Zdravý člověk si nedokáže představit ten jiný život,plná síly,vymizela mi ztráta paměti,můřu mít řidičák,mám pocit ,že jsem se znovu narodila.Přeji všem nemocným,aby se z toho dostali,pokud je možno a šance musí člověk chtít....

  Říj 30, 2007
 • Obrázek uživatele sona.vinarice
  sona.vinarice (anonym)

  Dobry dem,mam dotaz.Mam 8leteho chlapce s epilepsii,t.č kompenzovan,uziva orfiril long,4.rok je bez zachvatu.Nikde mi ho nechteji vzit na letni tabor.Nema nekdo s letnimi pobyty zkusenosti? Sona.Vinarice"seznam.cz

  Črv 03, 2009
 • Obrázek uživatele Eva Šídová
  Eva Šídová (anonym)

  dceru, které byla v 15 letech diagnostikována psychotické oněmocnění. Od té doby užívá Leponex. Od té doby občas padala a lékaři to zdůvodňovali nízkým tlakem, který tento lék ještě snižuje. Nicméně asi v roce 2003 ji ošetřující lékařka /psychiatr/ poslala k neurologovi. Tam docházela po půl roce na ko do roku 2005.Doktor tenkrát žádnou příčinu nezjistil. V listopadu loňského roku /2008/ však začaly být pády častější, někdy i několikrát denně. Začala opět docházet k neurologovi a tentokrát jí na základě eeg stanovil diagnozu epilepsie. Chtěla bych vědět, zda se dá zjistit, jestli epileptické záchvaty může způsobovat Leponex. Na tuto možnost mě přivedla paní doktorka /psychiatr/ když jí dcera oznámíla,že má epilepsii. Měla však pochybnosti, protože lék užívá již 6 let a epilepsie se objektivně zjistila až teď. Já se však domnívám, že o epilepsii jde celou dobu, tedy pokud to epilepsie je, protože dceřiny záchvaty /je to vždy krátkodobé selhání začínající slabostí v nohou/ vypadají od začátku jejího padání naprosto stejně. Co se týká medikace, je velký problém v tom, že dceři byl Leponex nasazen po šestiměsíční hospitalizaci, na základě toho, že léky, které jí byly podávány předtím např. Risperdal, Zyprexa, Zeldox, Perfenazin, se nejevily jako účinné. Od roku 2004 je dcera stabilizovaná a projevy základního onemocnění nemá. Sdělte mi prosím, Váš názor na tuto situaci a byla bych moc ráda, kdybyste nám mohla poradit, kam by bylo nejlepší se obrátit na konzultaci. Moc Vám předem děkuji.

  Črv 10, 2009
 • Obrázek uživatele Eva Šídová
  Eva Šídová (anonym)

  dceru, které byla v 15 letech diagnostikována psychotické oněmocnění. Od té doby užívá Leponex. Od té doby občas padala a lékaři to zdůvodňovali nízkým tlakem, který tento lék ještě snižuje. Nicméně asi v roce 2003 ji ošetřující lékařka /psychiatr/ poslala k neurologovi. Tam docházela po půl roce na ko do roku 2005.Doktor tenkrát žádnou příčinu nezjistil. V listopadu loňského roku /2008/ však začaly být pády častější, někdy i několikrát denně. Začala opět docházet k neurologovi a tentokrát jí na základě eeg stanovil diagnozu epilepsie. Chtěla bych vědět, zda se dá zjistit, jestli epileptické záchvaty může způsobovat Leponex. Na tuto možnost mě přivedla paní doktorka /psychiatr/ když jí dcera oznámíla,že má epilepsii. Měla však pochybnosti, protože lék užívá již 6 let a epilepsie se objektivně zjistila až teď. Já se však domnívám, že o epilepsii jde celou dobu, tedy pokud to epilepsie je, protože dceřiny záchvaty /je to vždy krátkodobé selhání začínající slabostí v nohou/ vypadají od začátku jejího padání naprosto stejně. Co se týká medikace, je velký problém v tom, že dceři byl Leponex nasazen po šestiměsíční hospitalizaci, na základě toho, že léky, které jí byly podávány předtím např. Risperdal, Zyprexa, Zeldox, Perfenazin, se nejevily jako účinné. Od roku 2004 je dcera stabilizovaná a projevy základního onemocnění nemá. Sdělte mi prosím, Váš názor na tuto situaci a byla bych moc ráda, kdybyste nám mohla poradit, kam by bylo nejlepší se obrátit na konzultaci. Moc Vám předem děkuji.

  Črv 10, 2009
 • Obrázek uživatele Hana
  Hana (anonym)

  Je mi 49 let. Mám epilepsii od 15 let. Nejdřív jsem měla prakticky pořád absence. Nikdy jsem nepila alkohol, ale stejně trvalo mnoho let než se jim podařilo najít kombinaci prášků, které by mně pomohly.V těhotenství jsem v noci dostala 2x do měsíce velké záchvaty. Manžel mi dával injekce.Naštěstí se dcera narodila zdravá. Po skončení těhotenství mi můj neurolog našel kombinaci prášků a já jsem 10 let nedostala záchvat. Už před mnoha lety se mi začala zhoršovat paměť. S problémama se mi vybavovala slova. Do dnes mám dojem, že mám pouze "mělkou"paměť. Vůbec si nedokážu vybavit, co se stalo před týdnem natož před více lety. Dostala jsem Piracetam. Neurolog mi stále říká, že je to věkem. Hrozně mě rozčiluje, když mi nikdo nedokáže přiznat, že je to epilepsií. Začala jsem chodit na briž, abych si zlepšila paměť. Asi před 2 lety se mi najednou epilepsie vrátila. Měla jsem pouze absence. Neurolog mi řekl, že nejsem sama, komu se ve stejnou dobu epilepsie vrátila.V dubnu mi zemřel otec. Po dvou měsících jsem opět dostala velké záchvaty. Ten den jsem měla 4 záchvaty a za čtvrt roku jsem během dopoledne doma dostala 5 záchvatů. Manžel mě nemohl probudit, protože jsem hned po záchvatu upadla do tvrdého spánku (dostala Status epilepticus ).Bohužel ho nenapadlo, že by měl zavolat sanitku. Po 5 záchvatu se mi dal diazepam a já jsem se probrala. Byla jsem úplně "vyřízená". Na neurologii mi druhý den řekli, že EEG je vpořádku. Ke všem práškům, které užívám (Piracetam, Lamictal, Magnesium, Neurotp), jsem ještě dostala Rivotril. Pořád si říkám, že existují horší nemoci. Nejhorší je stálé zhoršování paměti (hlavně po velkých záchvatech). Hanka  

  Led 14, 2010
 • Obrázek uživatele Zlobivý pacient
  Zlobivý pacient (anonym)

  Plnohodnotný život jen s MALÝMI omezeními??? Paní doktorka Zárubová asi snědla vtipnou kaši. Nemohu si pomoci, ale pro mne jako mladého člověka to tedy nejsou "jen malá omezení". Například nemožnost napít se, řídit, a celková nutnost dodržovat ten zku.vený antiepileptický režim?!? Hano taky si říkám, že existují i horší nemoci, ale to mne vždy utěší jen na chvilku. Představa, že budu celý život omezen touto chorobou mne ničí. Léčit se a "vyléčit se" z epilepsie stojí hodně úsilí, ale často stačí jen málo a epina může vždy v mžiku vrátit. Vím o čem mluvím.. s epi jsem měl problémy už v dětství. Po pár letech co jsem bral léky jsem byl v pořádku, ale okolo devatenáctého roku se to vrátilo. Kdybych měl možnost jít pod kudlu, ihned bych jí využil. "Bohužel mám ale jen absence, velké záchvaty jen vyprovokované a tak 1 za půl roku/rok", takže spadám do kategorie lidí s lehčí formou a o nějaké operaci si mohu nechat jen zdát. Mimochodem s pamětí mám také velké problémy. Často si říkám jak vůbec mohu studovat, když mi dělá problém vybavit si, co jsem dělal předevčírem..

  Kvě 04, 2010
 • Obrázek uživatele Bára
  Bára (anonym)

  Plnohodnotný život jen s...Zlobivý paciente, buď rád, že máš jen absence a velké záchvaty vyprovokované. Přítel měl jen velké záchvaty, i přes dodržování antiepileptického režimu, několikrát do týdne a to že se nemohl napít nebo řídit byla prkotina proti tomu, že se mohl kdykoliv a kdekoliv zabít, kdyby špatně spadl. Byl vyčerpaný, vyhublý, každou chvíli nemocný, neustále rozkousaný jazyk, žádná škola, žádná práce, každou chvíli sanitka. Děs. Pak se dostal k velmi dobrému lékaři a už roky neměl záchvat a je za "normální" život strašně vděčný jak on, tak já. To že se nemůže napít nebo řídit mu vůbec nevadí. A povolení k řízení mu doktor prý napíše, pokud bude chtít, vzhledem k tomu, že je plně stabilizovaný. Vím že to nemáte lehké, ale přiznej si, že na tom jsou mnozí epileptici mnohem, mnohem hůř.

  Kvě 04, 2010
 • Obrázek uživatele lenka
  lenka (anonym)

  Ahoj vsem tak se taky pripojuji epilepsie se me obevila asi v 19ti letech vetsi zachvat jsem mela jen jednou bylo to opravdu hrozne jeste horsi bylo,ze ze me vzdy doktori udelali neurotika pripadne cloveka trpiciho panickou poruchou prezto jsem 6let brala diazepam ktery muj stav stabilizoval a zachvaty prestaly.Na zadnem EEG vysetreni jsem nikdy nebyla obvodni lekar konstatoval,ze neuroza je nevylecitelna a podani diazepamu postaci.Misto meho doktora nastoupila jina lekarka ta ze me dokonce udelala silne zavislou osobu na diazepamech coz je nesmysl jelikoz uzivam 5mg rozdeleno do dvou davek rano-vecer je me 31let proste me vysadila leky,ze me je uz psat nemuze s dodatkem pokud by me chybeli muzu jit na psychiatrii pochopitelne po vysazeni leku jsem trpela nejsen,ze jsem mela epilepticke priznaky,ale take jsem zkolabovala bylo me hodne spatne,kdyz jsem toto doktorce rekla konstatovala,ze je to abstinenncni priznak.Stala se nestastna udalost dostala jsem otres mozku pri kterem me bylo udelano CTP rovnou jsem neurolozce ve vinohradske nemocnici rekla jake mam uz nekolik let problemy a kak me obvodni doktori diagnostikuji,ale ze na vysetreni EEG jsem nikdy nebyla a osobne myslim,ze by to mohla klidne byt slabsi forma epilepsie coz neurolozka potvrdila,ze se muze jednat o epilepsii podle toho jake stavy popisuji a konecne po nekolika letech se dockam radneho vysetreni a lecby.Pro me osobne by postacil nejaky slabsi lek zachvaty mam pomerne caste,ale velmi slabe tak me lidicky drzte palce urcite dam vedet jak jsem dopadla a vsem kdo jsou na tom hur preji hlavne klid a pohodu tu my epileptici potrebujeme.

  Srp 15, 2010
 • Obrázek uživatele Jaroušek
  Jaroušek (anonym)

  To je neštěstí a trgédie těch lidí, kterí s touto nemocí musejí žít. Moje manželka má každý měsíc pravidelne při úplňku v průměru 4-1O záchvatů při návštěvě neurologa jednou za čas natočí EEG a konstatuje nic se nezměnilo ???!!!!" Jsou tam dvě ložiska léčit se to nedé berteprášky. Byla na Homolce léky nikdo nezměnil paměť mladé ženy je na úrovni 10-ti letého děcka.Nezlobte se na mne, ale připadám si jako někde v Africe . Mám někde dovolání????? Asi néééééééééé!!!! Pro jakoukoliv pomoc můj telefon 6O4455431 . Nezlobte se a děkuji všem kdo může pomoci! Jinak psaní by bylo na román!

  Led 14, 2012
 • Obrázek uživatele Zdendula
  Zdendula (anonym)

  Zlobivý paciente, buď rád,...A můžete mi poradit toho velmi dobrého lékaře?

  Bře 24, 2012
 • Obrázek uživatele Jensa1
  Jensa1 (anonym)

  Pajo! Někdy mívá až 6...Orfiril long ano ale 1000mg. Ktomu Liskantin250mg,Rivotril2mg a ráno Anopirín100mg.Láčil jsem se v Krči u Prim.Jiřího Dolanskýho(zemřel)a teť mě má jeho svěřenkyně Mudr Hana Vacovská.Když mě bylo 10-12 tak jsem jich míval i 16 za noc a to velké(GM)ale teť už je to zase 3 roky bez. Má nejdelší doba byla 6.8let.1x jsem mněl menší mrtvičku,proto anopirin.Většinou je dostávám jen při horečce 42.Ale to při takové horečce může vzít i zdravého.Nevěšte hlavy a věřte co mě řek Dolanský před smrtí. Jestli nebude 4 roky záchvat,pak je to na ústupku a je ze 75% vyhráno.Ale léky jsou nejspíš nadosmrti.To ale nevadí.

  Čer 03, 2012
 • Obrázek uživatele Nikol
  Nikol (anonym)

  Ahooj .. posílám sem odkaz na dotazník, který se týká epleptiků.. pokud máte 5 minutek čas prosím vyplňte mi ho. Vypracovávám absolventskou práci na téma epilepsie a potřebuji mít nějaké podklady... předem vám děkuji .. http://www.survio.com/survey/d/N8Y1D4P8S6K6N9H1F

  Lis 12, 2014
 • Obrázek uživatele Pudilová
  Pudilová (anonym)

  Moje vlastní...Mám také sekundární epilepsii a záchvat jsem neměla již 3 roky. Užívám Timonil, Depakine chrobno a Lamictal. Rozhodně je nutné aby se lékaři zamysleli, co by Vaší dceři nejlépe pomohlo. Je také velmi důležitá pravidelnost, ale to určitě víte. Přeji Vám, aby to dobře dopadlo. Pudilová

  Srp 09, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama