Reklama

Aterektomie - nová metoda operace zanesených tepen

Lékaři z Fakultní nemocnice Brno nově operují věnčité tepny pomocí rotační aterektomie. Speciální postup umožňuje zprůchodnit tepny, které jsou silně zanesené usazeninami a nelze je rozšířit tradičně používanými zákroky. Metoda nahradí bypass, na rozdíl od něj se však neprovádí chirurgickou operací, ale miniinvazivním zákrokem. Pacient tak druhý den po operaci může odejít domů, řekl dnes novinářům Petr Kala z fakultní nemocnice.

Věnčité tepny vyživují srdce. Když jsou zanesené, neprochází jimi dostatečné množství krve. "Pacient trpí nejčastěji bolestmi na hrudi nebo dušností," řekla mluvčí nemocnice Anna Nesvadbová. Do zanesené tepny vsunou proto lékaři při zákroku malou frézku s průměrem do dvou milimetrů. "Otáčí se velmi vysokou rychlostí více než 160.000 otáček za sekundu a odvrtává usazeniny v cévní stěně věnčité tepny," popsala Nesvadbová. Zvukem připomíná frézka zubařskou vrtačku.


Jakmile lékaři usazeniny odvrtají, léčí dál nemocného tradičními metodami. Zúžené místo roztáhnou balónkovou metodou a implantují do něj stent, tedy jemnou kovovou síťovou trubičku, která zabrání opětovnému zúžení.


Metoda není v české medicíně zcela nová, nyní je však podle lékařů efektivnější, protože kardiologové mohou používat moderní a dříve nedostupné přístroje. Několik nemocnic v ČR metodu nabízí; brněnská fakultní nemocnice ji bude poskytovat kardiakům z jihu Moravy, Zlínského kraje, Vysočiny a Olomoucka. "Plánujeme provedení asi 30 výkonů ročně," uvedl Kala.


Prvním pacientem, kterého lékaři dnes pomocí metody operovali, byl ani ne padesátiletý muž. "Byl neúspěšně léčený standardní technikou, proto byl odeslaný k nám," řekl Kala.


Ischemická choroba srdeční, kdy je nedostatečně zásoben krví srdeční sval, je nejčastějším a nejzávažnějším srdečním onemocněním. Může vést k infarktu. Ročně je v ČR hospitalizováno 33.000 lidí se srdečním infarktem nebo náběhem na něj. Díky moderní léčbě v nemocnicích umírá pouze pět procent z nich.


Zdroj: ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Reklama