Aspirin může maskovat rakovinu prostaty

Muži středního věku, kteří užívají aspirin nebo podobné protizánětlivé léky, mají v krvi výrazně nižší obsah bílkoviny, jež lékařům umožňuje diagnostikovat rakovinu prostaty. Užívání tohoto rozšířeného léku může podle nové studie bránit v odhalení této smrtelné nemoci, ale zároveň i snižovat riziko jejího vzniku.

Vědci z univerzity Vanderbilt University v Nashvillu minulý týden zveřejnili výsledky výzkumu, podle něhož se při užívání aspirinu snižuje hladina bílkoviny signalizující rakovinu pod úroveň, kdy je ještě klinicky rozpoznatelná. Vedoucí výzkumu doktor Jay H. Fowke vysvětluje:


"Testy na tuto bílkovinu se běžně užívají při diagnostice zhoubného nádoru prostaty. Pokud je jí v krvi zvýšené množství, je to signál, že v organismu vzniká toto onemocnění."


Jeho tým sledoval 1200 mužů, jimž byla provedena biopsie prostaty. Necelá polovina z nich užívala aspirin nebo léky vyrobené na stejné bázi a ukázalo se, že tito pacienti měli v krvi o 9 procent nižší hladinu výše uvedeného proteinu.


"Naše poznatky nasvědčují tomu, že aspirin brání odhalit rakovinu prostaty, ale je možné, že jeho užívání také přispívá ke snížení rizika jejího vzniku. K tomu, aby se naše teorie potvrdila, je ale třeba další výzkum," upozorňuje Fowke.


Zdroj: Plus

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele tomaslezal"yahoo.fr
    tomaslezal"yahoo.fr (anonym)

    Aha, fakt to dokaze zamaskovat? Za tyden jdu na vysetreni a nesmej na to prijit...

    Pro 15, 2008

Přidat komentář

Reklama

Reklama