Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Arzen zabíjí i léčí

Arzen je sice jed, který může přivodit smrt, avšak může prý také významně prodloužit život či pomoci s léčbou pacientů se vzácnou formou leukemie. S odvoláním na americké vědce to dnes uvedla agentura Reuters. "Je to mnohem menší dávka, než byste použili k otrávení lidí," uvedl Bayard Powell z Wake Forest University.

Přidání arzenu k běžným lékům prý může prodloužit životy a předcházet novému propuknutí (nemoci), poznamenal expert. Vliv je prý tak veliký, že pacienti by prý mohli časem i vynechat chemoterapii. Avšak k tomu je prý třeba ještě řada testů a experimentů.
"Tato studie mění definici standardní péče," řekl Powell, jenž práci publikoval na chicagském setkání americké společnosti klinické onkologie. "Lidé, kteří berou arzen, žijí déle," uvedla představitelka společnosti Nancy Davidsonová.


Lék obsahují arzen je schválen pro osoby s akutní promyelocytární leukemií (APL), u nichž nemoc znovu propukla. Powellův tým zjistil, že 81 sledovaných pacientů z 261, kteří brali arzen, do tří let neměli symptomy nemoci. U skupiny 257 osob, které arzen nebraly, to bylo jen 66 lidí.


Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama