Artróza postihuje již i třicátníky

Artróza je jedno z nejčastějších kloubních onemocnění, které se objevuje u stále většího počtu lidí ve stále nižším věku. Postihuje dokonce i třicátníky. Ve věkové kategorii 45 až 65 let pak trpí tímto onemocněním 40 % lidí.

Charakteristickými příznaky artrózy jsou bolesti kloubů, začínající obtíže s pohybem, problémy při vstávání a celková ztuhlost kloubů. Vhodnou a cílenou rehabilitací však můžete bolestivost a další nepříjemné projevy artrózy snížit.

Podchyťte onemocnění v jeho počáteční fázi
Pokud se u vás objevily zdravotní potíže, zapomeňte na domácí diagnostiku či polykání léků na bolest. Nečekejte, že své klouby například s poškozenou chrupavkou rozchodíte či rozhýbáte. Důležité je artrózu podchytit v její počáteční fázi, kdy se projevuje například bolestivostí a ztuhlostí kloubů. Raději zajděte na konzultaci ke svému lékaři, který po vyšetření určí intenzitu i rozsah kloubního onemocnění a odliší, zda se jedná o strukturální změny (artrózu) nebo o funkční problém kloubu. Při počátečním stupni artrózy a při změněné funkci kloubu je možné úspěšně snižovat bolest například pomocí metody INFINITY, kterou vyvinula MUDr. Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí. Po důkladném vyšetření zde lékaři stanoví každému pacientovi jeho individuální léčebný plán, který je přizpůsoben zdravotnímu stavu pacienta a zahrnuje také rehabilitaci metodou INFINITY.

Naučte se pohybové variace ve tvaru ležaté osmičky
„Pacienti a fyzioterapeuti během rehabilitace pomocí metody INFINITY využívají osmičkový pohyb. Tato rehabilitační metoda umožňuje velké množství pohybových variací a rehabilitace, které vycházejí nejen z tohoto symbolu nekonečna. INFINITY snižuje bolestivost postižených tkání. Dochází při ní ke zlepšení funkce kloubu tím, že například kloub centrujeme a stabilizujeme. Současně dochází k uvolnění tkání. To vše pomáhá lépe nastavit postižený kloub i celkové držení těla,“ říká MUDr. Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu a autorka metody.

Zacvičte si v makropohybu i mikropohybu
Cvičení s metodou INFINITY je jednoduché. Pokud nejste v pohybu limitováni svým zdravotním stavem, můžete cvičit v plném rozsahu pohybu, tedy v makropohybu, aniž byste postižený kloub přetěžovali. V případě, že je u pacienta z nějakého důvodu omezena hybnost (poúrazový, pooperační stav apod.), můžete INFINITY provádět i v mikropohybu, tj. v rozsahu milimetrů. Při „cvičení v představě“, které je další z možných způsobů léčby, nemá tato metoda prakticky žádné kontraindikace. Je vědecky dokázáno, že mozek nerozezná skutečnost od představy, a tak příslušné svaly zapojuje, i když necvičíme. Tímto způsobem se tak mohou rehabilitovat i lidé, kteří jsou nepohybliví, mají nařízený pooperační a poúrazový klid nebo mají kvůli onemocnění omezenou hybnost. „Toto cvičení umožňuje zapojit i ty svaly, které se při normálním cvičení špatně aktivují. Jakmile se funkce kloubů zlepší, mohou pak pacienti následně cvičit i v makropohybu, tj. v centimetrech,“ vysvětluje MUDr. Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele Martin
  Martin (anonym)

  Ahoj jakou kloubní výživu bych měl brát? jsem aktivní sportovec

  Zář 08, 2017
 • Obrázek uživatele René
  René (anonym)

  Vyzkoušejte tuto kloubní výživu https://www.fitness4u.cz/evris-flex-blend-450g/, mě ji doporučil jak ortoped, tak i můj trenér, který ji užívá už dlouho, chodím ji kupovat na pobočku v Uhereském Hradišti

  Zář 11, 2017
 • Obrázek uživatele Lenka
  Lenka (anonym)

  Já si ve fitness4u.cz, koupila velice kvalitní oblečení do posilovny, je to obchod, který se specializuje na sportovce

  Zář 13, 2017
 • Obrázek uživatele Martin
  Martin (anonym)

  Tak díky, už mám objednáno a koupil jsem si tam i proteiny :-)

  Zář 15, 2017
 • Obrázek uživatele Pavel 1
  Pavel 1 (anonym)

  Přírodní strava, kvalitní maso, chrupavky,vepřové koleno. Žádné chemické preparáty.

  Zář 15, 2017

Přidat komentář

Reklama

Reklama