Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Artróza obratlových kloubů

Obratlové klouby jsou miniaturizovanou formou velkých kloubů na rukou a nohou atd. Umožňují pohyby v určitých směrech. Zatímco krční páteř dovoluje rozsáhlé pohyby do čtyř stran, v bederní páteři je možné jen ohýbání a natahování. Neustálým přetěžováním nebo chybným zatěžováním se zvyšuje tlak na chrupavku obratlového kloubu a rychleji ji opotřebovává. Dochází k rozvoji předčasného opotřebení, artrózy obratlového kloubu.

Malé nervové senzory v kloubech registrují poškození kloubů a jako bolest je hlásí mozku. Současně se na ochranu obratlového kloubu zvyšuje napětí zádových svalů. Tím se nejprve odlehčí obratlovému kloubu a omezí se pohybové zatížení kloubů obratlových oblouků. Trvalé zvyšování napětí ovšem vede ke ztvrdnutí svalu (myogelóza), které patří k nejčastějším příčinám potíží v oblasti ramen a šíje i v oblasti bederní páteře. Svalstvo zde můžeme nahmatat jako zónu provazcovitého ztvrdnutí; většinou je velmi bolestivá na tlak.

Napětí ve svalech je výrazně ovlivňováno psychickým stavem člověka. Zejména stresové situace, každodenní problémy i agresivní způsoby chování zvyšují napětí svalstva a mohou vést k zesílení bolestí zad.

K utišení bolestí je nezbytné odstranit vystupňované napětí ve svalech masážemi, teplými zábaly a vhodnými léky. Trvalého zmírnění obtíží však může být dosaženo pouze zmenšením zátěže, vyvarováním se chybné zátěže a změnou způsobů chování (kurz předcházení bolestem zad).


Zdroj: Hans-Dieter Kempf - Záda - zbavte se bolestí navždy, nakladatelství Pragma

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Dobrý den, máte prosím někdo zkušenosti s kloubní výživou Kloubus? https://www.kloubus.cz/ Děkuji za info

  Čer 13, 2018
 • Obrázek uživatele ?
  ? (anonym)

  Cenově mi vůbec nevyhovuje.

  Čer 13, 2018
 • Obrázek uživatele Radka
  Radka (anonym)

  Dobrý den, máte prosím...je sice dražší ale přijde mi dobrá, manžel ji bere již nějakou dobu a je spokojený, myslím, že do zdraví se vyplatí investovat

  Čer 18, 2018
 • Obrázek uživatele :-)
  :-) (anonym)

  doporučuje 9 z 10 dealerů

  Čer 18, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama