Andropauza - mužské klimakterium je stále tabu

Mužské klimakterium neboli andropauza je téma, o kterém se ani ve 21. století nehovoří. Média o problematice příliš neinformují a pojišťovny nemají vyhrazeny programy na podporu prevence či osvěty. Přitom s sebou mužský přechod přináší celou řadu vážných zdravotních rizik, jako například infarkt myokardu či mozkovou příhodu.

O ženském přechodu ví každý, osvětu sponzorovaly farmaceutické firmy

Zatímco o přechodu mužů ví jen málokdo, klimakterium žen je naopak velice známým jevem. Mimo jiné proto, že jsou ženy vděčnějším publikem. Jsou ochotnější naslouchat radám a samy aktivně pátrají po informacích o zdraví. Také jsou důslednější v péči o své tělo. Navíc byla informační kampaň o ženském přechodu z velké části sponzorovaná farmaceutickým průmyslem, který do hormonální léčby v době jejího rozmachu věnoval vysoké finanční obnosy. ?V péči o ženský přechod existuje rovněž ucelenější koncepce, kdy hlavní úloha spočívá v péči gynekologa. Muži však takového lékaře nemají, a péče je proto rozmělněná mezi praktiky, urology, sexuology, andrology či lékaře jiných odborností.

Reprodukce muže zůstává zachována, hrozí však mozková příhoda a infarkt

Mužské klimakterium se vyznačuje postupným snižováním tvorby a hladiny mužských pohlavních hormonů. Úplná paralela ve srovnání s ženským klimakteriem zde však neexistuje. Zatímco u žen dochází k prudké zástavě tvorby ženských pohlavních hormonů, zvláště estrogenů, u mužů je hormonální tvorba i reprodukční schopnost zachována do poměrně vysokého věku. Přesto mají tyto dva stavy, tedy mužský a ženský přechod, velice podobné příznaky a důsledky. Dochází k výskytu bolestí hlavy, závratí, návalů horka, pocení, depresí, častější podrážděnosti, poruchám spánku či problémům s potencí. Toto období bývá spojeno s poklesem fyzické, psychické i sexuální výkonnosti, klesá i svalová síla. ?
V době klimakteria dochází u mužů také k progresivnímu ubývání kostní hmoty. Čelí tedy zvýšenému riziku osteoporózy a zlomenin kyčle a páteře. Navíc muži v přechodu tloustnou. Přibývá u nich na objemu tělesného tuku, hlavně viscerálního, který vede ke zvýšení rizika onemocnění cév a srdce. Hrozí jim tedy vysoké riziko vážných kardiovaskulárních chorob, včetně infarktu myokardu a centrální mozkové příhody.  

Pojišťovny se věnují zdravému životnímu stylu, o andropauze se ale nezmiňují

Rizika a příznaky andropauzy, tedy mužského klimakteria, lze zmírnit či částečně odstranit zdravou životosprávou. Zásadní je v tomto směru dietní opatření, pobyt na čerstvém vzduchu a pohyb. Vhodné je také užívat přírodní doplňky stravy z mateří kašičky, pylu a ženšenu, které pomohou doplnit chybějící energii a vykompenzovat hormonální deficit.
Osvěta, která by tyto základní informace mužům zprostředkovala, je však opravdu nedostatečná. Zdravotní pojišťovny se sice v poslední době snaží více věnovat prevenci v oblasti rakoviny prostaty a tlustého střeva, případně obecně propagují zdravý životní styl. Bohužel jsem však nezaznamenal, že by existoval nějaký konkrétní program zaměřený na příznaky a problémy andropauzy. To je podle mého názoru chyba. Informovaní muži by totiž měli možnost se s fyzickými i psychickými změnami v přechodu mnohem lépe vyrovnat. Navíc by kvalitní osvěta mohla zabránit vzniku celé řady vážných zdravotních komplikací, které často končí i zbytečným předčasným úmrtím.

Autor komentáře: gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (11)

 • Obrázek uživatele konec ohledně sexu ..
  konec ohledně s... (anonym)

  Podle mě hlavním rozdílem mezi andropauzou a menopauzou je schonost návratu k uspokojivému sexuálnímu životu. Prostě ředa žen má po konci menopauzy sexuální život stejně kvalitní a mnohdy dokonce i lepší (orgasmy atd). U mužů nic takového není. Nebo se mýlím?

  Říj 29, 2013
 • Obrázek uživatele Bára
  Bára (anonym)

  Podle mě hlavním rozdílem...Mýlíte.

  Říj 29, 2013
 • Obrázek uživatele moha byste být konkrétnější?
  moha byste být ... (anonym)

  Mýlíte.Já totiž s řadou takových žen mluvil...

  Říj 30, 2013
 • Obrázek uživatele Radovan
  Radovan (anonym)

  manželka mi přes interent koupila andromen od woykoffu a zabírá, rád doporučím dál.

  Lis 30, 2015
 • Obrázek uživatele David
  David (anonym)

  Pokud Vás trápi příznaky andropauzy, určitě nepřehlédněte článek zde: www.primulus.cz/andropauza---3-tipy-jak-vyhrat-nad-muzskym-prechodem

  Feb 11, 2016
 • Obrázek uživatele Lukáš
  Lukáš (anonym)

  tenhle věk pro chlapy myslím padesát plus minus jedině milenky. Co má takovej chlap doma. Okoukanou manželku co nechce sex protivný děti ještě protivnější rodiče. Takže jedině milenku a hodně mladá a hodně divoká.

  Feb 11, 2016
 • Obrázek uživatele Lukáši
  Lukáši (anonym)

  to jsi asi ještě nepotkal padesátiletou šťabajznu která umí a chce často sexovat a hlavně nemusí brát ohledy na svoje malé děti . Už je má velké a doma třeba moulu který ho má jen na čurání. Tak bacha milenka nemusí být pro padesátníka jen dvacítka. Poznej porovnej a pak mluv.

  Feb 11, 2016
 • Obrázek uživatele Luke
  Luke (anonym)

  Podle mě hlavním rozdílem...bohuzel u muzu vsechno casem slabne a klesa. pokud uz jednou zacal selhavat, zlepsit se to da pouze velice omezene. daji se nakoupit pripravky na tvorbu testosteronu, ktere vec jakz/takz spravi, ale pouze omezene, + musi se zacit hybat, dobre jist a telo nutit, aby produkovalo testiosteron.. https://www.erekce.cz/andropauza-u-muzu/ nechci se rozepisovat. podrobny clanek jsem nasel hned na google -- https://www.erekce.cz/andropauza-u-muzu/

  Led 23, 2017
 • Obrázek uživatele Martina
  Martina (anonym)

  Mám pocit, že manžel prochází přechodem, už o mě nejeví zájem jako dřiv co s tím?

  Bře 02, 2017
 • Obrázek uživatele Petra
  Petra (anonym)

  Můj chlap měl taky takový problém, kamarádka mi poradila andromen od woykoff, stojí pár korun a funguje skvěle

  Bře 03, 2017
 • Obrázek uživatele Martina
  Martina (anonym)

  Tak prášky jsou doma, tak doufám, že to pomůže díky ;-)

  Bře 06, 2017

Přidat komentář

Reklama

Reklama