Americká studie potvrzuje souvislost mezi sluněním a melanomem

Čím více se lidé vystavují slunečním paprskům, tím vyšší je u nich riziko rakoviny kůže. Vyplývá to ze studie amerického Institutu pro výzkum rakoviny (NCI), která byla dnes zveřejněna v odborné revui Cancer Research.

Již více studií se věnovalo vztahu mezi sluněním a rakovinou kůže, ale vědci z NCI tvrdí, že jejich práce dává do přímé souvislosti intenzitu slunečních paprsků, které dopadnou na jednotlivce během života, s rizikem vzniku melanomu. Stejně tak schopnost kůže se opalovat nijak zvlášť před vznikem rakoviny kůže nechrání, uvedl vedoucí týmu Thomas Fears.

Riziko melanomu je největší u lidí, kteří se vůbec neopálí nebo jen málo, řekl. "Ale zjistili jsme, že velmi důležitým faktorem je místo, kde lidé žijí jako děti i jako dospělí a jak moc tam slunce svítí - bez ohledu na schopnost kůže se opálit."

Fearsův tým mluvil s 718 pacienty s melanomem ve Filadelfii a San Francisku a srovnal jejich odpovědi s 945 lidmi, kteří rakovinu neměli. Studie se týkala jen bělochů. Studie se především zajímala vedle schopnosti se opálit o to, do jaké míry byli dotázaní vystaveni slunečním paprskům v místech, kde žili, pracovali a byli na dovolené.

Fears a jeho kolegové došli k závěru, že 10procentní nárůst času stráveného na slunci vedl k 19procentnímu zvýšení rizika vzniku melanomu u mužů a 16procentnímu u žen.

Zhoubný melanom patří mezi nejnebezpečnější druhy rakoviny, ale při včasné diagnóze je vysoká naděje na vyléčení.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama