Alternativní přístup ke stárnutí
Základní literaturou by vám mohla být knížka, jejíž autor dr. Deepak Chopra (Elixír života, Knižní klub 2002) je v USA žijícím guru indické medicíny. Tato východní filozofie a medicína se jmenuje ajúrvéda.
Základem úvah nad způsobem řešení poškozeného zdraví nebo jen stárnutí je pochopení souvislosti dědičných dispozic, životního stylu a stavu mysli. Jinými slovy, každý zdravotní problém je vždy kombinací poškození těla i mysli, je tedy "psychosomatický". Ajúrvéda zdůrazňuje mimořádný význam pozitivního myšlení a nelékové aktivace samolé-čebných schopností. Podobně výsledek léčby je závislý především na psychice. K ní se využívá přírodní medicína včetně častého "placebo efektu" v kombinaci s výukou autoregulačních technik a autosugesce.
Ajúrvéda zdůrazňuje, že v posouzení procesu stárnutí a stavu organismu staršího člověka je rozhodující "biologický věk". Tento pojem není cizí ani západní medicíně, která už dokonce disponuje objektivními měřícími metodami pro hodnocení biologického, tedy skutečného (nikoliv kalendářního) věku.
Ajúrvéda se však od západní medicíny značně liší, a to tím, že využívá některé, pro moderní medicínu "úsměvné" techniky a metody:
přírodní).
Co je tedy vhodné, nebo přesněji - nutné dělat?
Zdroj: RNDr. Petr Fořt - Mládněte jídlem i po 50, nakladatelství Cpress
- Odpovědět
Pošli odkaz