Reklama

Aloe vera a její účinky na zažívací potíže

Aloe vera je všeobecně uznávaným prostředkem při léčení syndromu dráždivého tračníku, což je souhrnný název pro mnoho zažívacích problémů. Uvádí se, že jen ve Velké Británii trápí tento syndrom až 12 milionů lidí.

SYNDROM DRÁŽDIVÉHO TRAČNÍKU

Symptomy:

  • Nafouklé břicho
  • Nepříjemná chuť v ústech
  • Střídání průjmu a zácpy
  • Snížená chuť k jídlu
  • Častá bolest v podbřišku
  • Plynatost a říhání spolu s kručením ve střevech
  • Celkový pocit deprese a letargie
  • Pálení žáhy

Polysacharidy obsažené v aloe vera působí léčivě na řadu zažívacích potíží. Internet je studnicí informací a svědectví o působení aloe vera na syndrom dráždivého tračníku a jiné problémy zažívacího traktu. Je to jedno z nejznámějších použití gelu aloe vera.

Aloe vera zajisté není kouzelným lékem. Vaše choroba neodezní po vypití jedné sklenice gelu. Lidé většinou uvádějí, že se jejich stav zlepšil po třech až třiceti dnech v závislosti na závažnosti problému. Protože je aloe vera přírodní látka, působí jemně ve střevech, kde pomáhá odbourávat zbytky potravy, které se tam nahromadily, a pročišťuje střeva. Když jsou střeva pročištěná, dochází ke značné redukci nadýmání a jiných obtíží, a to vede k uvolnění stresu, jenž by zase vedl k dalším atakům syndromu. Postižení syndromem dráždivého tračníku si musí hlídat jídelníček, protože některé potraviny jsou spouštěcími mechanismy záchvatu.

OSTATNÍ ZAŽÍVACÍ POTÍŽE

Uvádí se, že šťáva aloe vera má uklidňující účinky při zánětu tlustého střeva, peptickém vředu a podráždění zažívacího traktu. Obsahuje některé protizánětlivé mastné kyseliny, které působí zásaditě na trávicí šťávy i chrání žaludek před překyselením. V evropské lidové medicíně se hojně používá šťáva aloe vera k omezení vředů a proti pálení žáhy. Při žaludečních obtížích se užívá perorálně také gel aloe vera. Sušená štáva, další látka získaná z listu aloe, je silné projímadlo a léčí úpornou zácpu. Ředí stolici a zmenšuje námahu při vyprazdňování.

Reklama

Pokud po konzumaci šťávy dostanete průjem, snižte dávku a v průběhu několika dní ji pomalu zvyšujte, dokud ji nebudete tolerovat. Pijte při tom hodně vody.

Zdroj: Lee Faberová - Aloe vera -rostlina pro zdraví a krásu, nakladatelství Fortuna Libri

Reklama

Komentáře

! (Po, 6. 5. 2019 - 16:05)
Aloe vera je vysoce módní záležitost. Přidává se úplně do všeho, do saponátů na nádobí, do krémů na boty, do hajzlpapíru a věřím tomu, že to budou časem přidávat i do benzínu. Třeba na to pár blbců skočí.
Jana (Út, 7. 5. 2019 - 16:05)
Na IBS mi aloe nepomohla, zkoušela jsem od firmy LR.
Již delší dobu užívám probiotika od Biopronu a jsem relativně v pohodě.Je potřeba dbát i na stravování, pitný režim, stres omezit, nekouřit.....
na (Út, 7. 5. 2019 - 17:05)
střevní divertikly? a z lékárny jakou značku?
děda75 (Po, 6. 5. 2019 - 13:05)
No dobrá, dobrá. Aloe to pomáhá řešit. Nejspíš nějakou složitou regulací procesů. Já to "řeším - neřeším" raděj prevencí. Na dvou frontách. Jednak mít čisté svědomí, jednak mít stále v jídle dostatek úplné sestavy vitamínů B z přírodních zdrojů. Se stressy a svědomím tady neporadím, ale nejlepším zdrojem skupiny B je trojice: játra + kvasnice + čerstvé otruby.
(A pokud jsou problémy hlubší, např. pokročilá Crohnova choroba, nutno se snažit urputně a dlouho, jít postupně do vysokých denních dávek, jiná cesta k zastavení postupu není. Cestu k prevenci jsem uvedl výše.)
Reklama