Alergická rýma trápí 1,6 milionů Čechů

Alergická rýma patří k nejčastějším neinfekčním onemocněním dýchacích cest. Jde o chronické zánětlivé onemocnění nosní sliznice vyvolané působením alergenů. Tato nepříjemná nemoc trápí děti i dospělé.

Alergií u nás trpí přibližně každý čtvrtý člověk. Nejčastěji se nemoc projeví na jaře, výjimkou však nejsou ani její celoroční projevy. Podle výskytu příznaků v závislosti na ročním období se alergická rýma rozděluje na sezónní a celoroční. Sezónního alergika více trápí akutní obtíže (svědění, kýchání, vodnatý výtok z nosu), celoročního alergika bude více obtěžovat porucha nosní průchodnosti, tedy ucpaný nos. 

Alergická rýma postihuje nos i oči

U sezónní alergické rýmy trápí až 70 % pacientů současně oční i nosní obtíže. Ty zhoršují spánek či schopnost vykonávat pracovní aktivity. Onemocnění má dopad na psychický stav jedince, jeho společenské a partnerské vztahy.

Alergická rýma se nevyhýbá ani dětem

Alergická rýma se vyskytuje velmi často nejen u dospělých, ale i u dětí starších pěti let. Projevy nemoci jsou obvykle stejné, nezávisle na věku. Těžší případy alergické rýmy bývají u dětí navíc doprovázeny bolestí hlavy, svalů a kloubů, zvýšenou teplotou či chrápáním. Nemoc se často projeví i zhoršením školního prospěchu.

Alergická rýma je navíc rizikovým faktorem pro vznik průduškového astmatu. Pokud se alergická rýma objeví jako první alergické onemocnění u dítěte, je riziko vzniku astmatu dokonce až čtyřnásobně zvýšené.

Otestujte se

Pokud máte podezření na alergickou rýmu, je možné vyplnit jednoduchý dotazník, který může napovědět, zda onemocněním trpíte či nikoliv. Dotazník pak stačí donést lékaři, který na základě dalších vyšetření posoudí, zda máte alergickou rýmu a případně zahájí vhodnou léčbu. Dotazník je k dispozici na webových stránkách České iniciativy pro astma (ČIPA) na adrese: www.cipa.cz/hodnoceni-alergicke-rymy.

Alergologa v blízkosti bydliště můžete najít na webu:

Alergologické ordinace .

Alergickou rýmu je třeba léčit

Pacienti, kteří trpí alergickou rýmou, mají v současné době k dispozici řadu moderních léků. Je však potřeba, aby navštěvovali svého alergologa pravidelně a konzultovali s ním svůj zdravotní stav i případné každodenní obtíže spojené s alergickou rýmou. Pouze odborník může provést všechna potřebná vyšetření a kdykoliv přizpůsobit léčbu pacienta jeho aktuálním potřebám.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama