Aktivita a zdraví po celý život

Aktivní životní styl přestává být výsadou pouze mladších generací. Současným trendem je pohyb v každém věku, zdravý životní styl hýbe světem.

Dnešní doba boří řadu mýtů, na které jsme byli dříve možná zvyklí. Jedním z nich je i stereotypní představa o životě v důchodovém věku. Soudobí senioři stále více objevují možnosti aktivního stáří, rádi poznávají a vyhledávají nové zájmy a koníčky. Tento posun oproti životu v dřívějších dobách je mimo jiné zapříčiněn i významným posunem medicíny. Lidé se na celém světě obecně dožívají vyššího věku, posouvá se délka produktivního věku, ale zároveň se i prodlužuje doba, kdy si lidé mohou ve stáří užívat zaslouženého volna.

Aktivní životní styl je samozřejmě neodmyslitelně spojen i se zdravím. Důležité je věnovat dostatek pozornosti například úrovni stravování či dostatku pohybu. Vyplatí se také
myslet i do budoucna a zamyslet se nad možnostmi prevence. Starší lidé, stejně jako děti, jsou skupinou populace, která je k různým onemocněním náchylnější než člověk ve středním věku či mladší. V případě zdraví je dobré neřídit se pouze aktuálními stavem a pocitem, ale uvědomit si také právě význam prevence.

Prevence existuje

Ačkoliv očkování má většina lidí spojené především s dětským věkem, na trhu jsou dostupné i vakcíny určené starším lidem. Příkladem je očkování proti chřipce, jehož povědomí dosáhlo již relativně vysoké úrovně. Naopak je tomu ale například
u pneumokokových infekcí. Přitom bakterie pneumokoka může způsobit vážná onemocnění, jako jsou zápal plic či pneumokoková meningitida a to především ve spojení s obecným vyčerpáním organismu či jiným onemocněním. Na trhu je v současnosti dostupná konjugovaná vakcína Prevenar 13, která pomáhá chránit osoby starší 50 let celkem proti 13 sérotypům pneumokoka, jež jsou příčinou velké části invazivních pneumokokových onemocnění u dospělých osob.

Harmonii duše i těla můžeme nalézt skrze aktivity, z kterých se můžeme radovat a těšit se
z nich. Dlouhodobý zájem by pak měl být i důvodem, proč žít i ve vyšším věku aktivně
a starat se o své zdraví.

Prevenar 13 je registrovaný léčivý přípravek, jehož výdej je vázán na lékařský předpis. Přečtěte si pečlivě příbalovou informaci. O možnostech očkování se poraďte se svým lékařem. Podobně jako ostatní vakcíny ani přípravek Prevenar 13 nebude chránit 100 % očkovaných osob.

PR článek - placená inzerce

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama