Ájurvédský princip zdraví

Ájurvédská medicína popisuje zdraví jako stav mentální, fyzické, sociální a duchovní pohody. Z principů ájurvédy vyplývá, že rovnováha energií, metabolismu, tkání a vyměšování je předpokladem optimálního zdraví. Člověk ho prožívá v případě, že dosáhl stavu zklidnění na úrovni mentální, pocitové a duchovní.

Jste opravdu zdraví?

Pro tento okamžik přestaňte číst a zavřete oči. Pomalu a hluboce dýchejte. Uvolněte se. Nyní si představte, že jste soudce  a máte rozhodnout: ?Jsem opravdu zdravý/á??  Sedíte na lavici svědků. Ano, nyní je vše jasné?jste svým vlastním soudcem. Nejlepším soudcem rozhodujícím o vás samotných jste nyní vy sami. Přemýšlejte o svém přístupu a vztahu k  sobě i ostatním. Je to pozitivní přístup? Stravujete se podle své konstituce? Máte přiměřenou chuť k jídlu a cítíte se plni energie? Máte víru ve své schopnosti a poděkujete za to, když úspěšně splníte své úkoly? Odpovědí na tyto otázky zjistíte, v jakém stavu se nachází vaše zdraví fyzické, mentální, duchovní a jaký je váš vztah s okolním prostředím.

Podstata onemocnění je dána nerovnováhou

Zdraví je založeno na rovnováze tří životních energií neboli dóš a rovnováze těla, mysli a duchovna. Podstata onemocnění je dána nerovnováhou. Tělo ji vyjadřuje prostřednictvím příznaků provázejících nemoc. Pokud známe naši vrozenou a současnou konstituci Naše individuální konstituce, můžeme vhodnou stravou, denním režimem či bylinnou léčbou odstranit škodlivý účinek vnějších vlivů a obnovit narušenou rovnováhu.

Cestou harmonie

Všechny faktory ? správné zažívání, činnost orgánů a vylučování odpadních látek jsou vzájemně propojeny. Tělo, mysl, duch jsou rovnocenné ? nemoc se dá vyléčit jen za předpokladu, že tyto tři části fungují společně a harmonicky.
Za jednu z hlavních příčin všech nemocí považuje ájurvéda hromadění amy (odpadní látky-toxiny) při nedostatečném trávení nebo nedokonalém vylučování. Když se třeba díky trvajícímu vlivu např. za studeného větrného počasí, při nadměrné konzumaci studeného a syrového jídla dostane tělo z rovnováhy, může se projevit například ve formě nervozity, bolestí hlavy, vysokého tlaku a trávících potíží. Podobné symptomy se neobjeví za den, nýbrž potřebují ke svému vývoji delší dobu.
Ajurvéda v našem životě považuje správnou výživu, spánek, zdravý sex a dýchání za hlavní faktory na cestě k optimálnímu zdraví. Těmito a dalšími principy se bude zabývat jeden z největších odborníků na východní medicínu, americký lékař dr. Robert Erwin Svoboda, na svém březnovém semináři v Praze (více informací na www.ayurveda.cz).
MUDr. David Frej

Ajurvédské přípravky naleznete na 001shop.cz v kategorii přírodní terapie

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama