Ájurvéda - nejstarší medicína na světě

ÁJURVÉDA je nejstarší lidstvu známá nauka o zdraví , léčení, prevenci nemocí a dlouhém životě. Název ájurvéda je složen ze dvou sanskrtských slov Ájur = život a Véda = věda či nauka, neboli VĚDA O ŽIVOTĚ

Veškeré nemoci a poruchy, ať fyzické, či psychické jsou důsledkem určitého porušení nám původně zakódované rovnováhy. Když nalezneme důvod nerovnovážného stavu, můžeme obnovit přirozený rovnovážný stav tj. zdraví. Ájurvéda tak hledá a nachází mnohdy skryté příčiny, které se až v konečném důsledku projevují formou zdravotních potíží. Nesoustřeďuje se pouze na odstranění toho kterého již vzniklého problému, ale na pravou příčinu jeho vzniku, a tím i na vyloučení možnosti jeho opakování.

HISTORIE ÁJURVÉDY -?Ájurvéda nemá začátek ani konec a neváže se k žádnému času?. Prameny uvádějí, že její vznik v Indii se datuje do védského období před více než 5000 lety. První dochované písemné texty jsou staré cca 2000 let. Tisíciletími prověřené zkušenosti byly a jsou nadále rozvíjeny a v současné době jsme svědky nebývalého rozkvětu a rozšiřování ájurvédy v zemích západní Evropy a na americkém kontinentu.

ÁJURVÉDA A ZÁPADNÍ MEDICÍNA- Ájurvéda není v žádném rozporu se současnou, nám známou, moderní medicínou. Bývá považována za její ?matku? a její výsledky jsou podrobovány přísným vědeckým výzkumům a postupně i zaváděny do praxe současného lékařství v řadě významných institucí a pracovišť na celém světě. Ájurvéda se nesnaží nahradit též ověřenou západní medicínu, která je konec konců jedním z jejich ?potomků?. Zachovala si však původní, bohužel dnes často opomíjené, zásady a přístupy:
 

 • objektem léčby není jenom tělo, ale též mysl a duše
 • jde o nalezení příčiny nemocí, nikoli pouze o mnohdy dočasné odstranění jejich projevů
 • veškeré používané preparáty pro léčbu jsou zásadně přírodního charakteru
 • ájurvédské přípravky jsou vždy "tonikum" (posilující) a nemají žádné vedlejší (toxické) účinky - lze je používat souběžně téměř s jakýmikoli běžně předepisovanými léky

  TŘI DÓŠI- Ájurvéda rozeznává tři základní typy energie ? funkční principy v lidském těle i ostatních strukturách, pro které se používá původní sanskrtské označení VÁTA, PITA a KAPHA. Nerovnováha nebo nedostatek jedné z těchto energií je příčinou vzniku nemocí, zdravotních i psychických potíží. Ájurvéda usiluje o udržování energeticky vyváženého stavu v lidském těle po celý život.
   

 • mimořádný důraz je kladen na prevenci, předcházení nemocem
 • ájurvéda má otevřený vztah ke všem druhům prospěšných způsobu léčení
 • velký význam je vždy hraje též strava, pití a životní režim v návaznosti na individuální konstituci člověka

  Zdroj: www.ayurmedic.cz

Ajurvédské přípravky naleznete na 001shop.cz v kategorii přírodní terapie

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (24)

 • Obrázek uživatele Marie
  Marie (anonym)

  Máte někdo zkušenosti s Ajurvédou?? Četla jsem pár knížek, docela mě to zajímá a možná bych si chtěla jít zkusit ajurvédskou masážní terapii, byt jako prevenci.

  Feb 11, 2014
 • Obrázek uživatele Fakír
  Fakír (anonym)

  Ano, mám mnoho zkušenností a nedám na ájurvédu dopustit. Zabývám se v Brně ájurvédským poradenstvím, ale hlavně ji mám 6 let zkoušenou na sobě. www.ajurveda-brno.cz

  Feb 12, 2014
 • Obrázek uživatele Venda
  Venda (anonym)

  Já na Ajurvédu taky chodím. Shodou okolností také v Brně, konkrétně semka http://www.centrumrevital.cz/ Terapie dělá paní Robošová, hrozně příjemná paní, všechno vysvětlí, poradí, je milá a hlavně šikovná. Má i eshop se zdravými věcmi, koření, zdravé mlsání a nebo třeba mě hrozně chutná Amalaki.

  Feb 19, 2014
 • Obrázek uživatele Eva
  Eva (anonym)

  To wenda: ahoj, jaky webovky má ten eshop prosím? Měla bych o nějaké věci zájem. Děkuji

  Feb 21, 2014
 • Obrázek uživatele Venda
  Venda (anonym)

  Ahoj. Je to prokliknutelné i s jejich stránek přímo, ale tady to máš :) http://eshop.centrumrevital.cz/

  Feb 24, 2014
 • Obrázek uživatele Eva
  Eva (anonym)

  už to vidím, děkuji děkuji. To Amalaki, to je indický angréšt nebo tak něco ne? A s těmi bezlepkovými plackami máš zkušenost?

  Bře 04, 2014
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Co to je za blbost? Vždyť tohle nemá s ájurvédou nic společného. Tak mám podezření, že si prodejkyně dělá reklamu sama sobě. Jestli chcete nakoupit ájur. produkty, kupujte např. od G. Eassaye, to je indický ájurvédský lékař, který tam prodává i produkty a nebo se obraťte na D. Freje, ten se ájurvédou také zabývá a produkty prodává. má i stránky, najdete je na internetu. Ale nenechte se tady balamutit nějakou amatérkou, která si pod pojmem ájurvéda představuje prodej pár tyčinek a trošky koření.

  Bře 04, 2014
 • Obrázek uživatele Venda
  Venda (anonym)

  Jaká blbost?! prosím osočujte jiné! Paní dělá normálně ajurvédu jako takovou, a k tomu prodává i zdravé věci, coje na tom divného?! A lidi sem přidávají svoje zkušenosti, a někoho to třeba zajímá, nikdo tu reklamu dělat nechce, tak prosím vklidu.

  Bře 12, 2014
 • Obrázek uživatele Já
  Já (anonym)

  Jaká blbost?! prosím...Taky jsem teda za zvědavosti nahlédla na ty stránky a čekala ájurvédské produkty, jak tu někdo psal. Ale ouha, opravdu spíš jen jak tu předemnou okomentovali- jen pár věcí a ještě k tomu opravdu jen něco koření a tyčinek a to je takřka vše. Co se týká toho, že dělá ájurvédu- bohužel dnes dělá ájurvédu kde kdo a už jen fakt, že ona osoba není vůbec v žádném registru ájur. lékařů a nejde o ní téměř nic dohledat, asi to žádná sláva nebude. Myslím, že tu nikdo nikoho neosočoval, jen popsal fakt. Neřeknu, kdyby přispěvatel/ka byla vulgární, ale napsala to slušně. Nač tedy ta tvá nepřiměřená a výbušná reakce? Že by opravdu paní obchodnice osobně?

  Bře 12, 2014
 • Obrázek uživatele Dóbrý dén
  Dóbrý dén (anonym)

  pródám ájurvédický angréšt, rýbíz a bezlepkové muchomůrky. S pozdravem Višnuštramahádžápana

  Bře 12, 2014
 • Obrázek uživatele jfgj
  jfgj (anonym)

  pródám ájurvédický...Z jaký mochomůrky? Alespoň ze zelený?

  Bře 12, 2014
 • Obrázek uživatele Nina
  Nina (anonym)

  Dobrý den, s Ajurvédou jsem se setkala loni poprvé a celkem jsem podlehla. Ted mám doma ajurvédskou kosmetiku, kávu a ted jsem zkoušela i detoxikační náplasti. Fakt to funguje. .. konečně lépe spím a cítím se tisickrát lépe.

  Bře 15, 2016
 • Obrázek uživatele ??
  ?? (anonym)

  Dobrý den, s Ajurvédou jsem...Autosugesce, když všichni tvrdí že to funguje, nemůžu tvrdit opak. Co by si o mně ostatní mysleli.

  Bře 15, 2016
 • Obrázek uživatele radová
  radová (anonym)

  Dobrý den, s Ajurvédou jsem...strč si na noc do fuseklí nakrájenou cibuli a uvidíš jak ti bude skvěle.

  Bře 15, 2016
 • Obrázek uživatele Nina
  Nina (anonym)

  A tak to právě není pravda. Zrovna já taková nejsem... Klidně řeknu svůj názor, půjdu proti, ale když něco zkusím a pomůže to, taky to vidím ;) Pokud s tím máte negativní zkušenost, tak mě to mrzí, ale pokud s tím nemáte žádnou zkušenost, nechápu vaši reakci ;)

  Bře 18, 2016
 • Obrázek uživatele Hanny
  Hanny (anonym)

  Dobrý den, měla bych dotaz. Jak se tváříte na magnetoterapii? Myslím tím na magnetické náramky. Pomáhají vám? Kde je seženu nebo spíše, kde vy je kupujete? Kde mají hezký výběr?

  Pro 31, 2021
 • Obrázek uživatele Zdenka
  Zdenka (anonym)

  Já ji věřím. Pomáhá mi. Nevěřila jsem tomu. Dlouho jsem měla nějaké problémy a mamka mi koupila tento náramek https://spiritobchod.cz/naramky-nerez-ocel-316l/multifunkcni-magneticky-naramek-523.html. A je to neskutečný. Cítím se s ním skvěle.

  Led 02, 2022
 • Obrázek uživatele Dita
  Dita (anonym)

  Zdenko, tak tohle mě velmi zajímá. Podle čeho se vlastně takový náramek vybírá?

  Feb 01, 2022
 • Obrázek uživatele Zdenka
  Zdenka (anonym)

  Podívej se na spiritobchod.cz. Tam mají u každého produktu info o tom náramku. já jsem podle toho vybírala a perfektně mi to takto vyhovuje.

  Feb 03, 2022
 • Obrázek uživatele Zuzi
  Zuzi (anonym)

  Děkuji, tak jsem si vybrala tento https://spiritobchod.cz/naramky-nerez-ocel-316l/multifunkcni-magneticky-naramek-523.html a jsem spokojená. Je přímo pro mě :)

  Bře 03, 2022
 • Obrázek uživatele Fialka
  Fialka (anonym)

  Ten je moc hezký :) Jsem ráda, že sis vybrala přesně pro tebe, to je nejdůležitější. Tak se k tobě jeho síla dostane.

  Bře 04, 2022
 • Obrázek uživatele Fanny
  Fanny (anonym)

  Holky, jsem moc ráda, že jsem na tuto diskuzi narazila. Já bych zrovna chtěla dát amulet, na ochranu, své kamarádce, kterou čeká hodně náročné období. Jak ho mám vybrat, aby cítila tu správnou sílu?

  Dub 04, 2022
 • Obrázek uživatele Lauris
  Lauris (anonym)

  Ahoj, no, podívej se třeba na ten spiritobchod.cz. Oni tam mají u každého toho amulet vysvětlení, na co je ten amulet dobrý, jaká je jeho síla. Tak podle toho bych se určitě orientovala.

  Dub 28, 2022
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Já jsem tam teď kamarádce kupovala tento náramek https://spiritobchod.cz/naramky/naramek-ochranne-oko-925-858.html a perfektně jsem se trefila, protože jí udělal veliou radost :)

  Čer 03, 2022

Přidat komentář

Reklama

Reklama