Abstraktní obrázek může vyvolat hlad

Dosud se soudilo, že podmíněným reflexům spojeným se stravováním je možné naučit po vzoru Ivana Pavlova pouze psy. Vědci z Londýna však dokázali, že i lidský mozek se může naučit vyvolat pocit hladu či chutě na určitou potravinu, a to po zhlédnutí určitého abstraktního obrazce.

Tento klíčový objev by mohl pomoci při léčbě některých poruch přijímání potravy. Ačkoli Pavlov naučil pejsky slintat poté, co zazvonil zvonek, u lidí stačí k navození chutě na určité jídlo abstraktní obrázek.


Vědci sledovali činnost mozku během speciálního tréninku, na jehož základě se dobrovolník naučil vyvolat silnou chuť na vanilkovou zmrzlinu nebo burákové máslo po zhlédnutí určitého abstraktního obrazce.


"Nejprve jsme počítali s konkrétními předměty. Pak jsme se přesvědčili, že mezi neutrálním stimulem v podobě abstraktního obrázku a příchutí potraviny lze vyvolat v mozku pevnou vazbu. Obrázky a jednotlivá aroma byla kombinována tak, aby se vytvořil vždy specifický pár tvořící pevnou vazbu," uvedl Jay Gottfried, autor projektu.
Studie se zabývá souhrnně hladem a specifikuje, jak se mění aktivita mozku po nasycení žaludku. To by mohlo vést k pochopení například bulimie, při níž se člověk nejprve nezřízeně nacpe a posléze uměle vyvolá zvracení z obavy, že by ztloustl. Další chorobou, kterou vědci snáze pochopí, je anorexie, při níž postižený odmítá požívat jakékoli potraviny a hladoví tak dlouho, dokud nezemře.


"Do mozku putuje mnoho informací z žaludku a celého zažívacího traktu, z krevního řečiště, i odjinud. A nová studie potvrzuje, že k tomu všemu se přidávají také významné impulzy z našeho okolí," dodal doktor Gottfried.

Zdroj: PLUS

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama