Myomy a ajurvéda

Jedna ze čtyř žen ve věku mezi třiceti a padesáti lety podle současných studií měla, má nebo někdy v životě bude mít fibroidy (nezhoubné nádory v děložní stěně). Tyto skutečnosti je možné změnit následováním ájurvédského programu pro vyrovnání vlastní konstituce. Pokud nevíte jak na to - nebo nejste ochotné to udělat - vynaložte úsilí na vyrovnání svého metabolismu, protože tato čísla jsou velmi významná.

Hlavní příčinou hysterektomií jsou ve Spojených státech fibroidy. Tri z deseti hysterektomií jsou prováděné právě kvůli fibroidům

O fibroidech je známé, že se zvětšují s vysokou hladinou estrogenu a zmenšují se zvyšováním progesteronu. U tohoto problému existují zjevné souvislosti s endokrinními funkcemi a s vnějšími faktory, jako jsou estrogenové chemikálie v potravním řetězci.

Fibroidy se klasifikují do čtyř skupin, všechny čtyři typy je však možné léčit těmi samými ájurvédskými recepturami a terapiemi. Každý z těchto čtyř typů může způsobovat různé problémy. Některé vyvolávají v pokročilém stavu extrémní bolest.

Všímejte si znamení a v první řadě předcházejte jejich vzniku.
Některými z mnoha problémů spojených s fibroidy jsou: nadměrné krvácení, únava, bolesti v pánevní oblasti, špinění, tlak v podbřišku, bolest v dolní části zad, časté močení, zácpa a deformace dělohy. Všechny tyto problémy jsou spojené s váta dóšou a hlavně s apána váju. Podle ájurvédy jsou fibroidy omezením v apána váju, což způsobuje hromadění kaphy nebo pitty v pánevní oblasti.

Po zjištění vrozené konstituce je nejdůležitějším faktorem léčby harmonizace váty -- zejména apána váju. Je nutné porozumět emocionální podstatě váty. Váta ovládá hypofyzu (mozek endokrinního systému) a z rovnováhy ji vyvádí stres, úzkost, strach a chronická deprese. Takže první, na co je potřeba se podívat, je, jestli jste šťastné a zda nepotlačujete své pocity. Jste schopné projevovat samy sebe a svou kreativitu?

Dalším nej důležitějším faktorem je odstranit ze stravy veškeré konzervované a jinak předem průmyslově upravované potraviny. Do toho patří všechny druhy předem vyrobených nápojů (s výjimkou občasné mírné konzumace dobrého bordeaux -- pochopitelně organického!). Mléčné produkty jsou v ájurvédě považovány za prospěšné, avšak jiný druh než to, co je v současnosti na trhu ve Spojených státech dostupné.Veškeré mléčné produkty jsou plné estrogenových hormonů, a jsou tudíž pro fibroidy a rakovinu vyloučené. Ze stejného důvodu nejsou doporučována veškerá masa. Tyto produkty samy o sobě nemusí být nutně zcela špatné. Nicméně způsob, jak jsou vyráběny a zpracovávány z nich dělá škodlivý prvek pro vaše zdraví, jestliže máte fibroidy. Striktně vyhýbat byste se jim měly v případě, že je váš problém závažný, nebo pokud se u vás objevuje opakovaně.

Správným přístupem je podle ájurvédy vegetariánská strava, která vyrovnává kaphu. Pomůže i nízký příjem bílkovin. Nejezte tuny tofu v představě, že potřebujete nahradit nějaké „ztracené“ bílkoviny. Tyto představy nejsou založené na faktech, ale jsou spíš výtvorem masného a mlékařského průmyslu. Ajurvéda není proti masu a mléčným produktům jako takovým. Chápe však, že způsob jejich výroby může narušovat rovnováhu těla. V tabulce  jsou uvedené receptury na omezení a odstranění děložních fibroidů.

DÓŠA

(DÍLŮ) BYLINY

 

 

 

Váta

(3) ploštičník hroznovitý

 

 

 

 

(3) drmek obecný

 

 

 

 

(3) třezalka tečkovaná

 

 

 

 

(2) smldinec chlupatý

 

 

 

 

(2) dřišťál

 

 

 

 

(2) kurkuma

 

 

 

 

(2) myrhovník

 

 

 

 

(2) kozlík

 

 

 

 

(1) puškvorec*

 

 

 

 

(1) pískavice řecké seno

 

 

 

 

(1) římský kmín

 

 

 

 

(1) zázvor

 

 

 

Dávkování: 1 čajová lžička (cca 3 gramy) dvakrát denně s teplou vodou a medem mezi jídly.

Pitta

(3) drmek obecný

 

 

 

 

(3) třezalka tečkovaná

 

 

 

 

(2) ploštičník hroznovitý

 

 

 

 

(2) smldinec chlupatý

 

 

 

 

(2) šťovík kučeravý

 

 

 

 

(2) dřišťál

 

 

 

 

(2) kurkuma

 

 

 

 

(2) hořec

 

 

 

 

         
         
         
         
         
         
         
     
         
         
         
         
         

 

 

 

 

(1) fenykl

 

 

 

 

(1) skořice

 

 

 

 

(1/4) šafrán

 

 

 

Dávkování: 1 čajová lžička (cca 3 gramy) dvakrát denně s teplo a přírodním cukrem mezi jídly.

 

dóša

(Dílů) byliny

ČÁST

ROSTLINY

VLIV NA METABOLISMUS

Vliv

NA DÓŠU

Kapha

(3) drmek obecný

semeno

zahřívající

+ P

 

(3) myrhovník

pryskyřice

zahřívající

+ P

 

(2) ploštičník hroznovitý

kořen

ochlazující

+ v

 

(2) smldinec chlupatý

kořen

ochlazující

= VPK

 

(2) dřišťál

kořen

zahřívající

+ V

 

(2) pampeliška

kořen

ochlazující

+ v

 

(2) kurkuma

kořen

zahřívající

= VPK

 

(1) pískavice řecké seno

semeno

zahřívající

+ P

 

(1) římský kmín

semeno

ochlazující

= VPK

 

(1) zázvor

kořen

zahřívající

+ P

 

(1) černý pepř

semeno

zahřívající

+ P

 

 

 Tabulka : Receptury pro léčbu děložních fibroidů
* Vnitřní užívání ve Spojených státech v současnosti omezuje FDA.

Dávkování: 1 čajová lžička (cca 3 gramy) dvakrát denně s teplou vodou a medem mezi jídly.

Anamnéza
Tato žena ke mně přišla před několika lety, předtím, než jsem přestal používat předem vyrobené ájurvédské preparáty. Vybral jsem si ji proto, že měla v těle mnoho fibroidů a několik cyst ve vejcovodech. Tento případ je názorným příkladem síly samoléčby. Lékař této pacientce doporučil celkovou hysterektomii, jak nejdřív to bude možné. Ona se rozhodla vyzkoušet možnosti přírodní léčby, se souhlasem svého lékaře, a od kamarádky dostala moje jméno. Byla to rozvedená úspěšná žena ve věku čtyřiačtyřiceti let se třemi dětmi. Její konstitucí byla pitta a měla v nerovnováze vátu i pittu. Měla problémy s trávením, slabou funkci jater/žlučníku a silně narušený endokrinní systém. Trpěla silnými bolestmi v oblasti pánve a kvůli této bolesti pro ni bylo téměř nemožné mít pohlavní styk. Měla narušený spánek a byla k smrti unavená.

Tato žena ve svém osobním životě prožívala velký stres a vypětí, které sestávaly z toho, že doma pečovala o svou starou matku. Byla to dynamická a temperamentní osoba, která hledala psychické kořeny svých problémů, fyzických i emocionálních. Když ke mně přišla, byla zcela bezradná, takže jsem jí nasadil silnou léčebnou kůru, kterou nedoporučuju užívat bez předchozí porady s odborníkem. Nejdřív jsem jí dal moderní ájurvédskou směs zvanou Liv-52 neboli Liver (játra)-52 vyráběnou himálajskou ájurvédskou farmaceutickou společností se sídlem v Bangalore v Indii. Existuje mnoho dobrých jaterních směsí, tato pro mě byla v tehdejší době dostupná. Žena tuto směs užívala po celý rok, kdy se u mě léčila.

Následně jsem ji léčil směsí uvedenou v tabulce č. 29 (viz str. 180). Užívala tento lék dva měsíce a trpěla určitou nevolností v důsledku detoxikace jater a krve. Upravili jsme kvůli tomu její recepturu, snížili jsme dávkování a pomalu ho zvyšovali. Za dva měsíce zcela zmizela bolest, kterou do té doby prožívala. Následně jsme přistoupili k ionizaci a posílení jejího systému, protože se stále ještě většinu času cítila unavená. Dal jsem jí jednoduchou směs uvedenou v tabulce č. 30 a současně s ní dál užívala směs Liv-52.

Tabulka č. 29: Receptura 1 pro anamnézu č. 12

DÓŠA

(DÍLŮ) BYLINY

ČÁST

VLIV NA META-

VLIV

 

 

ROSTLINY

BOLISMUS

NA DÓŠU

Pitta

(3) kreozotový keř

rostlina

ochlazující

+ V

 

(2) šatávari

kořen

ochlazující

+ K

 

(2) haritaki

plod

zahřívající

= VPK

 

(2) triphala

plody

mírně zahřívající

= VPK

 

(1) zázvor

kořen

zahřívající

+ P

Tabulka

č. 30: Receptura 2 pro anamnézu č. 12

 

DÓŠA

(DÍLŮ) BYLINY

ČÁST

VLIV NA META-

VLrv

 

 

ROSTLINY

BOLISMUS

NA DÓŠU

Pitta

(2) šatávari

kořen

ochlazující

+ K

 

(2) lékořice

kořen

ochlazující

+ K

 

(1) triphala

plody

mírně zahřívající

= VPK

Pacientka užívala 1 čajovou lžičku této směsi každý den po dobu šesti měsíců. Y průběhu této léčby jsem jí poskytl čtyři pránická ošetření trvající pětačtyřicet minut, všechna na pánevní oblast. Za devět měsíců se cítila opět sama sebou, doporučil jsem jí však, aby s jaterním preparátem pokračovala dál; celkem ho užívala jeden rok. Podstoupila ještě jedno pránické ošetření a pak mě navštívila rok a několik týdnů po našem prvním setkání. Její lékař jí řekl, že je opět „jako dívka“. Není třeba dodávat, že byla velmi šťastná a že je stále zdravá, více než tři roky poté.

Zdroj: Ajurvédská léčba pro ženy, nakladatelství Maitrea

Ajurvédské přípravky naleznete na 001shop.cz v kategorii přírodní terapie

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama