7 povolání, která ničí klouby

Každé zaměstnání má své výhody i nevýhody, a ne každému se poštěstí spravovat tropický ostrov nebo profesionálně testovat atrakce v zábavních parcích. Většina povolání není zdaleka tak exotická a příjemná, některá jsou dokonce i fyzicky náročná.

 A právě lidé, kteří mají fyzicky namáhavou práci a každý den opakují stejnou činnost, mohou mít později problémy s klouby. Aktuální průzkumy ukazují, že až 80 % lidí trpí bolestmi svalů, šlach nebo páteře z manuální pracovní zátěže. Z pracovníků, kteří se živí tzv. rukama, navíc až 64 % pociťuje bolesti kloubů. S ortopedem MUDr. Vladimírem Michálkem, který se zaměřuje na využití ozónu a jeho léčivých účinků ve své zdravotnické praxi, jsme se na vybraná povolání zatěžující klouby podívali podrobněji.

Hudebníci
Kariéra profesionálního muzikanta se vyznačuje opakováním nacvičených pohybů, které mohou klouby poškozovat. Problémy s klouby jsou úzce spjaty s druhem muzikantova hudebního nástroje a jeho herní technikou. Například bolestmi a záněty zápěstí, loktů a ramen trpí nejvíce houslisté nebo hráči na bicí.

Zahradníci
Věnovat se tzv. na stará kolena zahrádce je snem mnoha pracujících. Ale jen zahradníci z povolání vědí, že se jedná o velmi náročné povolání. Množství klečení, ohýbání se a zvedání pytlů se zeminou, které se skrývá za rozkvetlou zahradou nebo prosperujícím zahradnictvím, bohužel nebývá bez následků - a nejvíc přitom trpí právě klouby.

Zedníci, klempíři a horníci
Těžká manuální práce, zvedání těžkých předmětů a opakující se pohyby. Zřejmě není překvapením, že manuálně pracující trpí těžkými bolestmi kloubů. Dobré zdraví jim hatí i časté používání vibrujících pracovních nástrojů. A ne všichni dodržují zásadu, že se těžké předměty mají ze země zvedat z kolenou, a ne tahem zad z předklonu. „Manuálně pracující nejčastěji trápí poškození ramen, loktů, kyčlí, kolen a kotníků. Mimo jiného může dojít také k roztržení svalů i šlach, u venkovních profesí pak i k prochladnutí kloubů,“ upřesňuje odborník a dodává, jak těmto komplikacím předcházet: „Pokud je to možné, je vhodné střídat pracovní zařazení i činnosti, případně používat bandáže. Těžkou práci na stavbě můžeme přirovnat ke sportovnímu tréninku, rozdíl však spočívá v tom, že stavbař se před výkonem nezahřeje, ani nerozcvičí, a nezatěžuje tak klouby i svaly postupně.“

Řidiči a lidé se sedavým zaměstnáním
Když se řekne profesionální řidič, někomu na mysli vytane představa akčního kurýra, jinému zas řidiče slečny Daisy. Toto povolání však zahrnuje dlouhé hodiny sezení, bolesti krční páteře, kolen a kloubů horních končetin. MUDr. Michálek doplňuje: „Šoféři, kteří řídí celý den, mívají nejčastěji poškozené ploténky v oblasti bederní páteře.“ Zejména v letních měsících řidiči používají klimatizaci, která v důsledku foukání nepřirozeně studeného vzduchu na odkryté části těla způsobuje podchlazení, na nějž následně organismus reaguje ztuhnutím, bolestí či vznikem blokády.
Sedavé zaměstnání také není žádnou výhrou. Svědčí o tom i fakt, že až 43 % zaměstnanců s tímto povoláním pociťuje bolesti svalů, šlach či páteře, obzvláště pokud neprovozují žádnou sportovní aktivitu ve svém volném čase. „Lidé pracující s počítačem a myší mívají problémy se zápěstím,“ doplňuje odborník a radí jakou volit prevenci: „Po dlouhé době sezení je vhodné pravidelně měnit polohu a osvojit si alespoň krátkou rozcvičku.“

Automechanici
Přestože mnohá vozidla dnes lze diagnostikovat pomocí počítače, automechanici jsou stále nepostradatelní - některé části i nadále potřebují oční kontrolu, při které si mechanik musí kleknout na beton a zašpinit si ruce. Zatímco skvrny od oleje se dají smýt, poškození kolenních kloubů pravidelným klečením na tvrdém povrchu neumyje ani to nejlepší mýdlo.

Profesionální sportovci
Pro sportovce, kteří se sportem živí, je nepostradatelný každý sval i kloub, ale při jejich nadměrné zátěži však roste i riziko ohrožení. „Fotbalisty nejčastěji trápí poranění vazů v kolenou, oštěpaři a tenisté se potýkají s epikondylitidou loktů - lidově řečeno, s tenisovými lokty. Běžci si zase často přihodí podvrtnutí kotníku nebo kolene, bolí je chodidla nebo záda, přičemž tato bolest může paradoxně souviset i s výběrem vhodné obuvi. U kulturistů pak, vzhledem k celkovému přetěžování těla, trpí všechny klouby,“ říká MUDr. Michálek a zároveň radí, jak klouby tolik nezatěžovat: „Nejdůležitější je sportovat pro radost a nebrat na lehkou váhu žádné zranění, protože pokud léčbu zanedbáte, může úraz přejít do chronického stádia.“

Kněží
Práce kněze, která je spíše posláním a životním údělem, s sebou nese nečekanou zátěž pro kolena. Kněží totiž v rámci pravidelných modliteb, bohoslužeb a mší musí vydržet dlouhé a časté klečení.
 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (14)

 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Ještě jste vynechali sportovce, tam je zátěž na klouby enormní a bez výživy kloubů se téměř nedá být :)

  Říj 13, 2018
 • Obrázek uživatele aha
  aha (anonym)

  Asi tady hodíš reklamu na ty koňské přípravky.

  Říj 13, 2018
 • Obrázek uživatele Jen sedum?
  Jen sedum? (anonym)

  1.Zatloukání hřebíků pěstí u tesaře-krovaře.2.Lámání lopaty u zedníků silou zátahu.3.Boxerský otloukánek a jeho nosní kůsty a klouby krku.4.Řidič drkotajícího kamionu po křivolakých kamenitých 5.cestách.6.Kuřačka samoživitelka profesionálka a její kčční páteř.7.Metalový pohazování dlouhými vlasy.8.Horolezec s narkolepsíí bez lana často padá.9.Gay v Rusku co často demonstruje a a neumí čelit přesile a srážení k zemi.10.poronohvězda co se nechá příliš lámat v pase

  Říj 13, 2018
 • Obrázek uživatele Petra
  Petra (anonym)

  To je pravda, ale gumídci a podobné věci nefungují a nějak se mi nedaří najít nic vhodného

  Říj 14, 2018
 • Obrázek uživatele aha
  aha (anonym)

  To je pravda, ale gumídci a...Nedaří, jo? Tak udělej ze sebe bl.ce a dej sem tu přiblblou reklamu.

  Říj 14, 2018
 • Obrázek uživatele Adéla
  Adéla (anonym)

  Vojna ničí klouby.Nezdravé sborky a rozborky zbraně,vyloženě o oko plazení pod ostnatým drátem a v bahně o zánět a vaginální infekce.Jako adeptka na profesionální vojandu, jsem chytla do vaginy zánět a musela jsem být vyřazena z náborky, dnes jsem tomu ráda,když vidím ty kolegyně a jak mají doma pořádek, vše v pozoru, jim tam salutují již děti co chodí do školky, zelenmí mozci celá rodina, tomu jsem se vyhla.

  Říj 14, 2018
 • Obrázek uživatele Lenka
  Lenka (anonym)

  Vojna ničí klouby.Nezdravé...TO víš že jo, tím si chceš omluvit ten chlívek viď?!

  Říj 14, 2018
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  To je pravda, ale gumídci a...Zkus se podívat na Alavis, výborná kloubní výživa

  Říj 17, 2018
 • Obrázek uživatele V případě
  V případě (anonym)

  Zkus se podívat na Alavis,...že jsi kůň. Jinak pro tvé zažívání je to naprosto nevhodné. Ale to už ti ty reklamní blbky neřeknou.

  Říj 18, 2018
 • Obrázek uživatele luci
  luci (anonym)

  že jsi kůň. Jinak pro tvé...Samozřejmě , ony to přece neužívají ale prodávají a kšeft je kšeft.

  Říj 18, 2018
 • Obrázek uživatele Peta
  Peta (anonym)

  Ted jsem stravila spoustu casu hledanim informaci, procetla dost diskuzi a naprosta vetsina mi vychazi tak, ze je alavis naprosto OK i pro cloveka

  Říj 21, 2018
 • Obrázek uživatele aha
  aha (anonym)

  Ted jsem stravila spoustu...Hele tady není diskuse na reklamy, ale o povolání, které ničí klouby a to žrádlo pro koně si se.žer.

  Říj 21, 2018
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Jojo je to úplně na pohodu, znám spoustu lidí co to užívá dlouho a nemohou si alavis vynachválit

  Říj 25, 2018
 • Obrázek uživatele Valmonta
  Valmonta

  co vám teda na ty kloub ypomohlo? A po jaké době jste pocitili první vysledky?

  Říj 30, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama