7 nejčastějších mýtů o šedém zákalu

Šedý zákal patří po šedesátce k velmi častým očním onemocněním. V souvislosti s ním se však objevuje celá řada mýtů a polopravd, na ty nejčastější se můžete podívat v našem přehledu.

1. mýtus Příčinou šedého zákalu je čtení při špatném světle
V žádném případě. Pravá příčina nemoci není známa, objevuje se ale v souvislosti se stárnutím - jedná se o přirozený proces stárnutí oka, proto většinou postihuje osoby starší 60 let. Riziko vzniku šedého zákalu mohou ovlivnit vyšší dioptrické vady, cukrovka, záněty oka, dlouhodobé užívání některých léků, kouření a často také těžké úrazy oka. Ke vzniku šedého zákalu přispívá i nadměrné působení infračerveného a ultrafialového záření a některá metabolická a celková onemocnění.

2. mýtus Šedý zákal se léčí pomocí očních kapek
Ne, šedý zákal nelze léčit léky, očními kapkami ani brýlemi, jedinou možností léčby je operace. Jakmile je oční čočka zakalená, je nutné čočku z oka odstranit a nahradit ji (při krátké ambulantní operaci) čočkou umělou. Zvolit si můžete i nadstandardní způsob odstranění šedého zákalu, a to pomocí operace femtosekundovým laserem LenSx. Jedná se o nejmodernější metodu, při které laserový přístroj provádí část operace. Operace řízená počítači je velmi přesná, je zcela přizpůsobena každému pacientovi na míru a umožní rychlejší hojení. Zákrok však není hrazen z veřejného zdravotního pojištění.

3. mýtus S operací je lepší počkat, až šedý zákal uzraje
To je častý mýtus, který nemá opodstatnění. “Dříve se šedý zákal operoval až v pokročilé fázi, dnes je to jinak. Čím dříve přijdete, tím bude operace jednodušší a šetrnější. Čím je šedý zákal větší,  tím je oční čočka tvrdší a její odstranění je při operaci náročnější,“ vysvětluje MUDr. Věra Kalandrová z Oční kliniky NeoVize. Vhodné načasování operace konzultujte s lékařem, ten zváží vaše obtíže, zhoršené vidění a veškeré výsledky vyšetření a doporučí vám to nejlepší řešení. Nespoléhejte na to, že se onemocnění rozvíjí pomalu a na řešení je dost času - šedý zákal se sice může rozvíjet měsíce i roky, ale rychlost změn bývá individuální, takže odhadnout, jak dlouho se bude vyvíjet právě u vás, je v podstatě nemožné. Proto také nepodceňujte preventivní oční prohlídky a ve vyšším věku navštěvujte lékaře jednou za jeden až dva roky.

4. mýtus I po operaci šedého zákalu je nutné nosit brýle
V každém případě je operace šedého zákalu ideální příležitost, jak snížit závislost na brýlích.  Umělá nitrooční čočka dokonale nahrazuje dioptrickou sílu původní oční čočky, takže volbou vhodného typu čočky lze odstranit krátkozrakost i dalekozrakost. Většina osob po operaci šedého zákalu při aplikaci monofokálních nitroočních čoček nepotřebuje brýle na dálku. Kromě monofokální čočky ale můžete zvolit čočku multifokální, torickou či asférickou, záleží na vaší dioptrické vadě. Multifokální oční čočky vám zlepší vidění na blízko, na střední vzdálenost i na dálku, torické nitrooční čočky korigují i astigmatismus a moderní asférické nitrooční čočky zlepšují vidění za šera a zhoršených světelných podmínek (jsou vhodné zejména pro řidiče). Takže při správně zvoleném typu nitrooční oční čočky můžete brýle definitivně odložit a získat ostrý zrak ve všech situacích.

5. mýtus  Čočku bude třeba za čas vyměnit
To je další častý omyl. Při operaci šedého zákalu je z oka odstraněna zkalená lidská čočka, která je nahrazena čočkou umělou. Umělá nitrooční čočka zůstává v oku natrvalo, v průběhu života ji není třeba vyměňovat. V každém případě se před operací vždy zajímejte, jaké čočky klinika používá.

6. mýtus  I po operaci se může čočka znovu zakalit
Šedý zákal - zakalení vlastní čočky se vrátit nemůže. Co se může stát je zakalení pouzdra čočky do kterého se vkládá nová čočka. Tomu stavu se říká následný šedý zákal, je to vlastně buď jizevnatá reakce organismu, nebo se objevuje tzv. regenerovaná katarakta, vlákna čočky dorůstající s okrajových částí pouzdra čočky. Na výskyt této reakce má vliv jak materiál tak i tvar nitrooční čočky. Obecně nejmenší výskyt je po použití hydrofobní nitrooční čočky s ostrým (pravoúhlým) okrajem,“ vysvětluje prof. MUDr. Pavel Rozsíval z Oční kliniky FN Hradec Králové.

7. mýtus Operace probíhá v celkové anestezii a po operaci je nutná hospitalizace
Ne, celková anestezie se při operaci šedého zákalu používá jen výjimečně. Pro znecitlivění povrchu a vnitřních struktur oka se těsně před operací aplikují oční kapky. Zákrok probíhá ambulantně a trvá přibližně15-20 minut, délka záleží na náročnosti výkonu u konkrétního pacienta. Po zákroku je oko zakryto obvazem, ale bezprostředně po operaci můžete odejít domů. Operace druhého oka se pak provádí asi za 14 dní.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (10)

 • Obrázek uživatele jarda
  jarda (anonym)

  Šedého zákalu jsem se zbavil po cca 60 dnech terapie. Prášky ani kapky zřejmě opravdu nepomáhají. Přesto si téměř každý může pomoci sám, bez operace oka. Alespoň za pokus by to vždy stálo. Paní, které jsem radil, se prý zbavila i zeleného zákalu, jak tvrdí.

  Kvě 28, 2014
 • Obrázek uživatele Jardo,
  Jardo, (anonym)

  šedý a zelený zákal spolu souvisejí pouze tím slovem "zákal", přičemž ve druhém případě je to název naprosto zavádějící (jedná se vysoký nitrooční tlak a nic zakaleného při tom není). Rád bych viděl, jak se tyto choroby vyléčí pomocí nějakých tvých rad.

  Kvě 29, 2014
 • Obrázek uživatele Pavlína
  Pavlína (anonym)

  Šedého zákalu jsem se... Pane Jardo, z 28.5.2014 mohu Vás poprosit o radu zde uvedenou ,60 dnech terapie?Prosím budu moc vděčná..ráda vyzkouším i možné!!Děkuji.Pavlína..Bruntál

  Čer 03, 2014
 • Obrázek uživatele Pavlína
  Pavlína (anonym)

  Pane Jardo,Mail na mne...kaiserova.pavlina@seznam.cz Díky..

  Čer 03, 2014
 • Obrázek uživatele Jan Kořínek
  Jan Kořínek (anonym)

  Šedého zákalu jsem se...Pane Jardo, prosím Vás, můžete mi poradit postup při léčení šedého zákalu, o kterém zde píšete? Oněch cca 60 dní? Srdečně zdravím!Honza

  Bře 05, 2017
 • Obrázek uživatele Jan Kořínek
  Jan Kořínek (anonym)

  Pane Jardo, můj email je kdyžtak jankorinek@yahoo.com Děkuji! Honza

  Bře 05, 2017
 • Obrázek uživatele Jox
  Jox

  Pane Jardo, můj email je...Jarda tu jen a jen hloupě blábolil... :-)

  Bře 05, 2017
 • Obrázek uživatele Jan
  Jan (anonym)

  Před pěti léty se mi začalo zhoršovat vidění, lékař mi na zakl. vyšetření zdělil, že se jedna o šedý zakal. Operaci jsem odmitnul, nasledovalo nedopuruční vystavení zdr. způsobilosti pro řizení mot. vozidla. Po dvou létech mi při kontrole zdělil, že šedý zakal se sice zastavil ale porucha jako dvojité viděni zůstala, takže zakaz řizení zůstal. Dneska nemám problem, nevím jak se to stalo, ale mam zrak jak se řika odpovidajicí věku. K tomu lékaři nechodím, koupil jsem si slabe brýle jen tak k televizi a ten řidičak nepotřebují, to autu už nemám.

  Bře 05, 2017
 • Obrázek uživatele Jardo..kde je ten Váš nápad?
  Jardo..kde je t... (anonym)

  šedý a zelený zákal spolu... Pan Jarda rád lidí vodí za nos,neb již nevidí na co se lidé po jeho vychloubání zde píši??Je to spíš hloupé se chválit a ještě o tom veřejně psát..pokud vím a již napíši,tak slovo dodržím je to čestné,Jardo,malí... Je vidět ,že ještě dnes se setkáme s takovým typem..nedá se nazvat lidskost..příště se nechvástejte,když nic nevím,mlčím.. A pokud,vidíš ,tak dohlédni si na špičku nosu...dál nevidíš.Pavlína..

  Bře 05, 2017
 • Obrázek uživatele Janča
  Janča (anonym)

  Osobně tento problém neznám, ale babička měla asi 7 let šedý zákal a když se jí začal horšit, tak jsme s mamkou usoudily, že bude lepší to zavčasu operativně vyřešit. Došly jsme na kliniku horní počernice, kde jsme se domluvili na termínu a dovezly jsme babi tam a myslím, že jí opravdu pomohli, reps. sama říkala, že je fakt spokojená.:)

  Lis 03, 2017

Přidat komentář

Reklama

Reklama