
Většina lidí stráví denně u počítače zhruba 6 hodin a pro více než polovinu z nich je nejdůležitější pohodlí. O tom, jak správně sedět a jakým nábytkem a doplňky se obklopit, bylo napsáno mnoho. Ale i tak se často setkáváme se shrbenými kolegy, kteří si stále stěžují na bolest zad, hlavy i zápěstí. Poradíme Vám, jak bolestem předejít.
- Židle a stůl jsou Vaše podpora. Důležitá je správná židle s kvalitní opěrou zad a krku, nejlépe s područkami. Stůl, u kterého sedíte, musí být stabilní a v takové výšce, aby se Vám u něj pohodlně pracovalo. Prostor pracovní plochy by měl pojmout nejen klávesnici a myš, ale i Vaše předloktí a ponechat volné místo mezi Vámi a monitorem zhruba 60 cm.
- Monitor v úrovni očí. Pokud pracujete na notebooku, postavte jej na stojánek a vezměte si k němu externí klávesnici. Při práci s notebookem, který má často menší displej než monitor, se hrbíte a namáháte nejen záda, ale především šíji. Správné nastavení monitoru je takové, kdy horní třetina je umístěna do výšky očí. Pak se můžete pohodlně narovnat.
- Osvícení nejen sama sebe. Špatné osvětlení kazí oči, to slýcháváme všichni už odmalička. Monitor ani podsvícená klávesnice neosvítí pracovní plochu dostatečně. Dobrá lampička i správné nastavení jasu a kontrastu na monitoru Vám pomohou, aby Vás ani z delší práce u počítače nebolely oči.
- Klávesnice a myš ve stejné úrovni. Pro lidské tělo je přirozené, aby obě ruce pracovaly ve stejné výšce. Proto by měly klávesnice i myš ležet na jedné dostatečně velké pracovní desce. Stůl by měl tedy bez problémů pojmout monitor nebo notebook se stojánkem, klávesnici, myš a ještě Vám ponechat dostatek prostoru pro položení předloktí na stůl, nikoli na jeho hrany.
- Pravý úhel. Pro pohodlnou práci za stolem se narovnejte a srovnejte si končetiny do pravých úhlů. Aby se Vám pracovalo ještě lépe, využijte ergonomicky tvarovaných doplňků. Klávesnice s nepatrným úhlem zakřivení a podložkou zápěstí Vám uleví od bolesti, protože prsty se budou pohybovat přirozeněji, než je tomu na standardní klávesnici.
- Malá nebo velká myš. Ideální myš je taková, která Vám sedne přesně do ruky - není ani velká, ani malá. Zápěstí pak není namáháno velkým úhlem sevření. Vhodné je i středové tlačítko umožňující pohyb v dokumentu pouze lehkým dotykem.
Rizikem špatné práce s počítačem nejsou jen bolavá záda, ale i mnohem méně příjemný syndrom karpálního tunelu. Přestože je to nemoc, kterou do první poloviny minulého století nikdo neznal, v dnešní době pacientů s bolavým zápěstím přibývá. Akutní formou syndromu karpálního tunelu se ročně léčí přibližně 400 lidí. Kromě zranění zápěstí má na vznik onemocnění vliv i antikoncepce, těhotenství, hormonální změny, revmatoidní artritida, obezita a právě chronické zatěžování zápěstí. Přestože je úspěšnost operací 99%, nejlepší je nemoci předcházet.
Pohodlné řešení pro práci s počítačem nabízejí ergonomicky tvarované myšky a klávesnice.
Komentáře (4)
- odpovědět
Dub 26, 2013- odpovědět
Dub 27, 2013- odpovědět
Dub 28, 2013- odpovědět
Dub 28, 2013Přidat komentář