6 nejběžnějších příčin nespavosti

Poruchami spánku trpí velká část populace, průzkumy uvádí, že potíže pociťuje téměř každý druhý, vážnější problémy má zhruba 10 % z nich. Nespavost a poruchy spánku tak patří k druhému nejběžnějšímu zdravotnímu problému hned po nachlazení. Kvalita odpočinku je přitom zásadní pro naší psychickou i fyzickou rovnováhu. Zmírnit nespavost lze vyvarováním se rizikových faktorů.

Jakub Šoufek ze společnosti Johann Malle a fyzioterapeut René Kacián poukazují na největší chyby, kterých se lidé dopouští před usínáním.

Rušivé prostředí
Uléhání v prostředí s rušivými zvuky je velmi častým důvodem potíží s usínáním. Na vině může být zvuk tikajících hodin či budíku, ale také oznámení z chytrých telefonů či jiné elektroniky. Rušivým elementem může být také chrápající partner nebo hluk z ulice. Stejně tak může být problém s nezvyklými pachy, přílišným horkem či naopak zimou v místnosti na spaní.

Nevyhovující lůžkoviny či postel
„Velmi častým problémem ovlivňujícím kvalitu spánku i usínání je samotná postel. Příčinou může být nestabilita postele (tzv. rozvrzanost lůžka), opotřebovaný rošt (chybí některé lamely apod.), nejčastějším viníkem je však matrace, problémem bývá její nevhodná tuhost nebo přílišné opotřebení, kdy je v některých místech již proleželá. Usínání ale může bránit i „obyčejný“ polštář, který je příliš vysoký nebo nízký,“ upozorňuje Jakub Šoufek z Johann Malle.

Těžké večeře, kofein a alkohol
Že není zdravé přecpávat se na noc těžkými jídly, není žádná novinka. Ale že byste si měli hlídat jídlo a nápoje, které jíte a vypijete již od odpoledne, vás možná překvapí. Taková káva s dortíkem po pozdním obědě už může být příčinou neklidné noci. Odpoledne se nedoporučuje pít ani jiné kofeinové či energetické nápoje, pokud trpíte nespavostí.Večeře by pak měla být ideálně lehčí, a přestože se nedoporučuje před spaním cvičit, krátká procházka po večeři klidnějšímu spánku prospět může,“ radí fyzioterapeut René Kacián.

Stres
Příliš stresu před spaním je častou příčinou nespavosti. Pokud se před spánkem nedokážete zklidnit a přestat myslet na pracovní či jiné povinnosti, mozek nevypne a nedovolí vám usnout. Pomoci může například četba před spaním nebo krátká procházka, která vás přivede na jiné myšlenky.

Zvýšená aktivita či sportování
„Přestože je sport bezesporu zdravý a kvalitnějšímu spánku může být velmi prospěšný, měli byste se vyvarovat zvýšené aktivitě či sportování ve večerních hodinách, pokud trpíte problémy s usínáním. Tělo se nedokáže dostatečně zklidnit a doba usínání se proto může výrazně prodloužit. Doporučuje se proto vyvarovat přílišné aktivitě alespoň 5 hodin před spaním,“ říká fyzioterapeut René Kacián.

Narušování rytmu spánku
Dejte si pozor na narušování spánkového rytmu. „Pravidelný režim vstávání a usínání je pro tělo vždy prospěšnější. Problém může nastávat také kvůli pospávání během dne nebo při pobývání v posteli v době, kdy normálně nespíte,“ uzavírá Jakub Šoufek z Johann Malle.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související články: 

Komentáře (11)

 • Obrázek uživatele blankaaa
  blankaaa

  Další pěkné rady jsem našla na blogu https://www.dreamly.cz

  Led 15, 2018
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Rada? Reklama na slevněné a předražené ležáky.

  Led 15, 2018
 • Obrázek uživatele no
  no (anonym)

  Určitě ti pomáhají, když reklamuješ o půlnoci.

  Led 15, 2018
 • Obrázek uživatele Luky
  Luky (anonym)

  No, za prasky se stydet nemusite, pouze si musite nakoupit ty, co nejsou navykove a jsou z bylin. Takovy je novy cesky Dreamly a ja pridavam recenzi po mesicnim uzivani - ctete zde -- https://www.slimming.cz/dreamly/

  Čer 19, 2018
 • Obrázek uživatele kakarel
  kakarel (anonym)

  já si dám tři škopky, to je pak spaníčko.

  Čer 19, 2018
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  No, za prasky se stydet...Pro výrobu přípravků na čistě bylinné bázi se používají tyto byliny: Atropa belladona, Hyoscyamus niger, Paris quadrifolium, Papaver somniferum aj. Člověk po nich usne okamžitě, někdy i nafurt.

  Čer 19, 2018
 • Obrázek uživatele DALIBOR888
  DALIBOR888 (anonym)

  Já jsem po dlouhé době zjistil, že za mojí nespavostí stojí špatná matrace, a tak jsem jí musel okamžitě vyměnit. Koupil jsem si pěnovou matraci z https://www.studiomatrace.cz/penove-matrace/ a od té doby se mi opravdu spí mnohem lépe.

  Zář 30, 2019
 • Obrázek uživatele Adriana
  Adriana (anonym)

  Mohla bych se prosím zeptat, zda máte někdo vyzkoušený recept, po kterém bych zaručeně usnula, bojuji se spánkem každý večer klidně i dvě hodiny.

  Lis 02, 2019
 • Obrázek uživatele Lenka
  Lenka (anonym)

  Já jsem hodně bojovala každý večer, abych mohla usnout, pak mi v lékárně doporučila lékárnice přírodní přípravek, který obsahuje Kozlík lékařský, Mátu peprnou a Meduňku lékařskou, který uspává dokonale.

  Lis 04, 2019
 • Obrázek uživatele Adriana
  Adriana (anonym)

  Co to je prosím přesně za přípravek? jak se jmenuje? a ve které lékárně to bylo?

  Lis 07, 2019
 • Obrázek uživatele Lenka
  Lenka (anonym)

  Objednávala jsem si ho přes internetovou lékárnu pilulka, jinak doporučuji se podívat přímo na stránky přípravku Persen .cz, kde se o něm dočtete úplně všechno.

  Lis 11, 2019

Přidat komentář

Reklama

Reklama